StoryEditorOCM
SplitVELIKI DAN

Skidamo im kapu! Stručnjaci sa splitske kardiorkirurgije prvi u jugoistočnoj Europi napravili top podvig, pacijenti...

Piše Ivica Marković
23. studenog 2024. - 09:52

Jučerašnji petak bio je veliki dan na Zavodu za kardiokirurgiju KBC-a Split, gdje je po prvi puta, ne samo u Hrvatskoj već i u cijeloj jugoistočnoj Europi ugrađena biološka proteza "Mitris". Radi se o biološkoj protezi, tzv. umjetnom zalisku sačinjenom od goveđeg perikarda (goveđa srčana ovojnica).

- Ova proteza razlikuje se od proteza starijih generacija po svojoj trajnosti koja proizlazi iz otpornosti prema kalcifikaciji listića. Inače, biološke proteze propadaju u procesu kalcificirajuće degeneracije, a proteza "Mitris" razvijena je na način da ne kalcificira, te traje puno duže od klasičnih bioloških proteza, rekao nam je doc. dr. sc. Mate Petričević, pročelnik Zavoda za kardiokirurgiju KBC-a Split.

Što to znači?

- To znači da se ove proteze mogu zbog dulje trajnosti ugrađivati kod mlađih ljudi. To je posebno važno jer je kvaliteta života puno bolja s biološkim protezama. Naime, kod ugrađenih bioloških proteza nije potrebno uzimanje lijekova za razrijeđivanje krvi čime se smanjuje rizik za krvarenje, istaknuo je dr. Petričević.

image
Privatni Album

Proteza je ugrađena 65-godišnjem bolesniku koji se aktivno bavio igranjem malog baluna i kod kojega bi uzimanje antikoagulacijske terapije lako moglo rezultirati s ozljedama i krvarenjem. 

- Učinjena je operacija zamjene mitralnog zalistka i podvezivanje dijela lijeve pretklijetke kako bi se smanjio rizik za moždani udar, rekao je dr. Petričević.

Pionirski operacijski zahvat trajao je pet sati, a operacijski tim predvodio je dr. Mate Petričević, sa dr. Stjepanom Ivankovićem i dr. Pascalom Ŝabašovim. Instrumentarke su bile Jelena Erceg i Magdalena Perajica, a perfuzionisti Goran Potočki i Petar Malenica. Anestezijom je rukovodio prim. dr. Zdenko Čović, sa tehničarkom Anitom Radan.

- Operacijski zahvat je protekao uredno i ukoliko ne bude nekih nepredviđenih okolnosti pacijent će unutar tjedan dana biti otpušten na kućnu njegu. Kada mu u cijelosti zacijeli prsni koš, što očekujemo kroz dva mjeseca i završi se njegova rehabilitacija, očekujemo njegov potpuni oporavak, povratak normalnom životu i svakodnevnim aktivnostima, zaključio je doc. dr. sc. Mate Petričević.

image

Kvaliteta života puno je bolja s biološkim protezama

Privatni Album

Goveđe, konjsko ili svinjsko tkivo

- Biološke srčane proteze se inače izrađuju od goveđeg, konjskog ili svinjskog tkiva. U zemljama zapadnog svijeta, kada se odabire proteza koja će biti ugrađena u pacijenta, uzima u obzir i osobna preferencija bolesnika, a ponekad bolesnici donose odluku o tome koja će im se proteza ugraditi i na osnovu religijske vjeroispovijesti. Naime, recimo u Indiji je krava sveta životinja pa ne možete očekivati od jednog hindusa da pristane na ugrađivanje goveđe proteze, a neke druge vjeroispovjesti odbacuju mogućnost ugradnje svinjskog tkiva. Po mom mišljenju goveđa proteza je najkvalitetnija, odnosno najdugotrajnija rekao je dr. Petričević.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
23. studeni 2024 09:53