StoryEditorOCM
SplitPRANJE NOVCA

Policija upozorava: ‘Kriminalci pozivaju telefonom Splićane predstavljajući se kao djelatnici banke i Porezne...‘

Piše Split SD
25. siječnja 2024. - 19:48

Splitska policija već duže vrijeme provodi kampanju "Safty Net - Bitka za sigurnost" za koju je dostupna i istoimena aplikacija kako bi građane upozorili, ali i educirali o sve češćim internetskim prijevarama. 

U 2023. godini Policijska uprava splitsko-dalmatinska evidentirala je ukupno 227 kaznenih djela protiv računalnih sustava, programa i podataka, od kojih 213 kaznenih djela jesu Računalne prijevare. 

Jedna od metoda neovlaštenog prikupljanja osobnih informacija je i phishing. 

- "Phishing" (engl. fishing - pecanje) je pojam kojeg je u današnje vrijeme većina građana imala prilike negdje čuti i vjerojatno da je da mnogi znaju što on znači, no ipak postoji jaz između poznavanja značenja toga pojma i prepoznavanja situacije koja se odnosi upravo na tu radnju.   

U većini od gore spomenutih 213 kaznenih djela Računalne prijevare cyber kriminalci koristili su upravo phishing kao predradnju za počinjenje kaznenog djela a to je u pravilu krađa novca i krađa identiteta.

Jeste li zaprimili poziv, SMS, email, oglas, koji od vas traži da odate svoje osobne podatke kao: ime i prezime, datum rođenja, adresu stanovanja, OIB, mjesto zaposlenja, broj računa u banci, broj bankovne kartice, CVC broj, datum isteka važenja kartice, jednokratne autorizacijske kodove, presliku osobne iskaznice video/fotografiju selfie, odnosno da neke ili sve te podatke upišete na web stranicu do koje dođete tako da kliknete na link u poruci/emailu?

Ako ste imali takvo iskustvo, bili ste žrtva phishinga ili pokušaja phisinga. Cyber kriminalci su vrlo vješti u zlouporabi takvih podataka i kada dođu do njih vrlo brzo će ih brzo iskoristiti da ukradu sav novac s bankovnog računa te da otvore nove bankovne račune odnosno račune u virtualnim bankama na internetu i mjenjačnicama za kripto-valute koje će koristiti za prelijevanje ukradenog novca odnosno za pranje novca - detaljno objašnjavaju iz splitske policije. 

Pranje novca

Dodaju da je mnogim od žrtava kaznenog djela Računalne prijevare koji su policiji prijavili što im se dogodilo, često puta bilo teže podnijeti saznanje da se računi na internetu i u bankama na drugom kraju svijeta koji glase na njihovo ime, a nad kojim oni nemaju nikakvu kontrolu, koriste za pranje ukradenog novca, nego činjenica da su opljačkani, a da nisu izašli iz svoje kuće.

Tijekom 2023. godine PU splitsko-dalmatinska zabilježila je 55 slučajeva neovlaštenih transakcija po bankovnim računima i kreditnim karticama naših građana koje su obavljene podacima koje su počinitelji stekli phishingom, a ukupna šteta počinjena takvim kaznenim djelima iznosi preko 123.000 eura!

- Naime, kriminalci pozivaju telefonom građane predstavljajući se kao djelatnici banke, porezne uprave, telekoma i slično tražeći da im građani daju svoje osobne podatke i podatke potrebne za ulazak u aplikacije za internetsko bankarstvo, koje građani i daju, ne sluteći da se osobe lažno predstavljaju i da da će dobivene podatke odmah iskoristiti za krađu njihovog novca. Iste te podatke napadači traže da građani upišu na internetske stranice za koje šalju linkove email-om, ili sms-om, Whatsapp-om, Viberom i slično pa izrađuju lažne stranice banke, pošte, dostavljačke službe itd. - kažu iz splitske policije. 

Naveli su i primjer jedne takve prijevare. 

Dana 07. studenog 2023. u službene prostorije policijske postaje pristupila je M.J. i prijavila da je na svoj mobilni telefon zaprimila phishing sms poruku, koja je sadržavala phishing poveznicu na krivotvorenu stranicu Hrvatske pošte. Kada je kliknula na phishing poveznicu otvorila se krivotvorena stranica hrvatske pošte i pojavio se nalog za plaćanje u iznosu od 2 eura u ime naplate dodatno nastalih troškova dostave, te je ista vjerujući da plaća iznos od 2 eura, potvrdila nalog i unijela podatke svoje bankovne kartice Mastercard i potvrdila transakciju autorizacijom putem m-bankinga, da bi joj u tom trenutku došla obavijest od m-bankinga da je uspješno izvršena transakcija u iznosu od 571,96 eura. Potom je ista kontaktirala banku, kojom prilikom je saznala da je prevarena i da joj je račun terećen za 571,96 eura.

Savjeti kako smanjiti rizik da postanete žrtva internetske prijevare

Iz splitske policije naglašavaju da žrtva prijevare putem interneta može postati zapravo svaki korisnik interneta, stoga je edukacija o opasnostima tj. preventivna aktivnost kako policije tako i drugih društvenih institucija od velike važnosti za zaštitu građana od ove vrste opasnosti.
Stoga, upozoravaju građane da detaljno pročitaju sljedeće savjete i da ih zapamte jer tako uvelike mogu smanjiti rizik da postanu žrtve internetske prijevare:
- ukoliko zaprimite poziv osobe koja se predstavlja kao djelatnik banke/državne ustanove/davatelja internetskih usluga i slično te ista od vas traži osobne podatke i podatke o bankovnom računu, nikada nemojte davati takve podatke (banke, državne ustanove i dr. neće tražiti takve podatke od vas) te provjerite je li pozivatelj osoba koja se predstavlja (povratno nazvati broj pozivatelja i kontaktirati provjerene brojeve banke, ukoliko se predstavlja kao djelatnik banke);

- nikada ne odavati podatke o svojim bankovnim računima (posebno PIN-ove, jednokratne autorizacijske kodove, brojeve bankovnih kartica, CVC brojeve) drugim osobama

- nikada ne instalirati aplikacije na mobitel/računalo za koje ne znate čemu službe, posebno one koje omogućuju drugim osobama pristup vašem uređaju (kao npr. Anydesk i Supremo Mobile Assist)

- budite sumnjičavi prema obavijesti da ste sretni dobitnik neočekivane nagrade ili ulaganja koje ste davno učinili ili uopće niste učinili!

- ukoliko ste zaprimili poziv od nepoznate osobe koja od vas traži da joj ustupite svoje osobne i financijske podatke, budite sumnjičavi i zatražite savjet policije!

- u slučaju da prodajete predmete preko interneta, kupcu je potrebno dostaviti samo IBAN broj vašeg računa za koji želite uplatu;

- budite vrlo oprezni s ponudama za unosne investicijske mogućnosti i uvijek tražite nepristrani financijski savjet prije nego što date novac ili uložite sredstva nepoznatoj osobi,

- ukoliko se odlučite za investicije putem interneta provjerite je li hrvatski regulator (HANFA) dala odobrenje toj instituciji za poslovanje na području RH 

Informacije o različitim oblicima internetskih prijevara te savjete kako se zaštiti, možete pronaći i na internetskim stranicama Ravnateljstva policije i na YouTube kanalu MUP-a.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
12. studeni 2024 01:59