StoryEditorOCM
SplitZDRAVLJE NA ODGODI

Beroš će tražiti sudsku zabranu štrajka u bolnicama: ‘Traže nemoguće...‘; Pitali smo Dolića što mogu očekivati Splićani

Piše Ivica Marković
8. studenog 2024. - 17:17

Neće biti lako onim hrvatskim građanima koji su u ponedjeljak naručeni u neku od hrvatskih bolnica na, recimo, radiološku ambulantnu pretragu, odnosno onima koji su čekali nekih šest, sedam ili više mjeseci ne bi li obavili MS CT snimanje, mamogarfiju, RTG snimanje ili neku drugu radiološku pretragu.

I dok su se u četvrtak takvi pacijenti radovali kako će za tri dana, odnosno u ponedjeljak obaviti nešto za što su "živjeli" nekoliko mjeseci, danas su počeli plakati, svjesni da od te radiološke pretrage neće biti ništa jer će članovi Sindikata "Zajedno", kojih u Hrvatskoj ima oko 4000 tisuće, taj ponedjeljak započeti štrajk, koji će trajati tko zna koliko.

image

I potpuno novi PET/CT uređaji bit će bez pacijenata

Vlado Kos/CROPIX

Vlado Kos/Cropix

I što će uraditi takvi pacijenti?

Neuspješno mirenje

Ništa, neće otići u neku od hrvatskih bolnica na zakazani pregled, u zakazani termin, već će se ponovno naručiti i čekati, ako dočekaju novi termin za svoju radiološku pretragu. Ako ne dočekaju...

Naime, Sindikat "Zajedno", koji okuplja oko 4000 djelatnika u zdravstvenom sustavu, objavio je da u ponedjeljak kreće u štrajk u zdravstvenom sustavu. Štrajk su najavili nakon neuspješna postupka mirenja u Ministarstvu zdravstva (MIZ) jer su nezadovoljni Uredbom o koeficijentima.

- Redovna dijagnostika i redovne kontrole neće se obavljati - rekli su na presici i dodali da u štrajk idu u velikim zdravstvenim ustanovama, ali da će štrajkati i neki domovi zdravlja.

Na pitanje je li u redu da se opet sve lomi preko leđa građana, kažu kako nije, ali da to treba pitati MIZ.

- Mi tražimo 20 posto povećanje bruto osnovice, naša osnovica je 947 eura bruto, oko 700 eura neto. Uvijek su igrali na našu kartu empatičnosti. Ali moram reći građanima da nitko neće ostati zakinut za zdravstvenu uslugu u smislu da mu se može pogoršati zdravstveno stanje - rečeno je na presici koja je održana ispred KBC-a Zagreb (Rebro).

Objavljeno je i da od ponedjeljka staje cijela dijagnostička obrada koja nije hitna.

- Nećemo raditi magnete, rendgene, mamografije, neće se raditi PET-CT, zračenje niti planiranje onkoloških bolesnika - rečeno je.

Sindikat je ranije najavio kaos i produljenje lista čekanja, a detalje nisu htjeli otkrivati jer, kažu, ne žele da se vrše pritisci na njihove članove.

Ministar zdravstva Vili Beroš nakon posljednje sjednice Vlade umirivao je javnost i rekao je da unatoč najavama mogućeg štrajka pacijenti mogu biti mirni.

image

Ministar Vili Beroš
Ranko Šuvar/CROPIX

Ranko Suvar/Cropix

Beroš o ‘ucjenama‘

- Ministarstvo zdravstva poduzet će maksimalne napore da bi se svim pacijentima osigurala potrebna zdravstvena skrb, a ravnatelji bolnica i drugih zdravstvenih ustanova pozvani su organizirati rad da bi se pacijentima pružila usluga. Vjerujem da će u svim razgovorima prevladati razum i iskrena želja za postizanjem prihvatljivog rješenja, a sve u interesu hrvatskih građana i pacijenata - istaknuo je ministar zdravstva Vili Beroš.

Beroš također navodi da su uvijek spremni razgovarati sa svim sindikatima u zdravstvu, o svim otvorenim pitanjima, "ali ne s pozicija ucjene s bilo čije strane".

U odnosu na pitanje korekcija koeficijenata za obračun plaće, što je sporno pojedinim sindikatima, iz Ministarstva apeliraju na rješavanje unutar institucionalnog okvira, odnosno Vijeća za praćenje i unapređenje sustava plaća u državnoj službi i javnim službama koje je uspostavljeno na temelju Zakona o plaćama u državnoj službi i javnim službama te koje između ostaloga prati provedbu načela jednakosti plaća i vrednovanja radnih mjesta te daje mišljenja na prijedloge izmjena uredbi.

- Ministarstvo zdravstva spremno je razgovarati i poduprijeti sindikate u ostvarivanju zajedničkih utemeljenih interesa, a sve na dobrobit pacijenata, ali poštujući redovite procedure koje su utvrđene zakonskim propisima - istaknuli su.

Ipak, ovo ne zadovoljava sindikaliste koji idu u štrajk do ispunjenja zahtjeva.

- Kao što smo najavili, odrađivat će se isključivo hitni pacijenti. Svi oni koji su na objedinjenom hitnom bolničkom prijemu i hospitalizirani pacijenti. Sve ostalo što ima listu čekanja nije hitno i neće se raditi. Naši članovi koji su u štrajku dolazit će na posao, ali neće raditi - odlučan je predsjednik Sindikata "Zajedno" Krunoslav Kušec.

image

Sindikalist Krunoslav Kušec

Josip Bandić/CROPIX

Josip Bandic/Cropix

Hitni slučajevi

A kakvo će stanje biti u KBC-u Split upitali smo izv. prof. dr. sc. Krešimira Dolića, ravnatelja splitske "tvornice zdravlja".

- Nama je najbitnije da održimo sustav za akutne, hitne pacijente. U segmentu bolničkog rada za ambulantne pretrage moglo bi biti problema. Zašto kažem moglo bi? Upravo zato što još uvijek ne znamo koliko će članova Sindikata biti u štrajku, odnosno hoće li svi štrajkati. Teško je predvidjeti hoće li svi u štrajk.

Napominjem, moraju se obrađivati sve hitnoće i tu nema nikakva štrajka, kada su hitnoće u pitanju, komentirao je ravnatelj Dolić.

A u KBC-u Split bi moglo biti velikih problema upravo na Kliničkom zavodu za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju.

- Od nekih 80-ak inženjera radiologije koji su zaposleni u KBC-u Split, na dva radilišta (Križine i Firule), njih 60-ak učlanjeno je u Sindikat "Zajedno". Tako da računamo kako bi, ako se svi odazovu na štrajk, a nadati se kako će to uraditi, moglo biti teškoća u radu bolničke radiologije. Isto tako bit će problema i u izdavanju laboratorijskih nalaza.

Moram naglasiti da će svi hitni pacijenti koji u bolnicu budu primljeni preko Objedinjenog hitnog bolničkog prijama (OHBP) ići u normalnu proceduru i da ćemo njih medicinski zbrinuti. No, ambulantne pacijente nećemo - rekao nam je Filip Kurtović, povjerenik Sindikata "Zajedno" za KBC Split.

image

Dr. Krešimir Dolić, ravnatelj KBC-a Split

Duje Klarić/CROPIX

Duje Klaric/Cropix/Cropix

Ustavno pravo

Zanimalo nas je što će biti s onim pacijentima koji imaju termin za neku radiološku pretragu na koju su čekali mjesecima... Kada će oni moći ostvariti svoje Ustavom zagarantirano pravo na zdravstvenu zaštitu?

- Mi ćemo se potrudi da nakon završetka štrajka sve te pacijente koji su "preskočili" svoj termin u najkraćem mogućem roku medicinski obradimo, ali će se oni morati ponovno naručiti na pretragu - rekao je Kurtović.

Bilo kako bilo, nered počinje u ponedjeljak, a do kada će trajati, "samo nebo zna".

MINISTAR BEROŠ ZA ‘SLOBODNU‘:

Traže nemoguće! Nakon povijesnog povećanja...

Ja vjerujem da će sve ići svojim tijekom i u tom smislu su ravnatelji bolnica dobili naputke da moraju organizirati rad i naći zamjene za one koji štrajkaju. Mi i dalje želimo razgovarati o onome o čemu se može razgovarati, ali o Uredbi Vlade RH koja je jednostrani akt ne može se razgovarati.

Žao nam je što Sindikati ne žele iskoristiti institucionalni okvir za rješavanje problema. Oni traže povećanje osnovice i topli obrok i zbog toga idu u štrajk, a upravo su prošli tjedan odabrani odbori u ministarstvu zdravstva koji će o tome pregovarati. Ne znam kome i čemu takav stav Sindikata?

Oni idu u štrajk nakon povijesnih povećanja koeficijentu u zdravstvu, gdje se sada za plaće u zdravstvenom sustavu godišnje odvaja 500 milijuna eura, prije 270.

Kada su se povećavali koeficijenti, nikada nitko nije rekao da će se svima povećati isto. Traže da prvostupnik ima isti koeficijent kao učitelj ili profesor. To je nemoguće, rekao je za Slobodnu Dalmaciju ministar Beroš koji je dodao da će zatražiti sudsku zabranu štrajka. 

- Bit će kako sud odluči, zaključio je. 

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
08. studeni 2024 18:06