Nakon što su u javnosti osvanule fotografije biračkog mjesta u Gdinju na Hvaru, morali smo provjeriti zašto je zgrada, koja je u vlasništvu Općine Jelsa, u takvom stanju. Riječ je o nekadašnjoj zadružnoj zgradi u centru Gdinja, tik do crkve i škole. Crkva je još aktivna, škola nije.
Zadružna zgrada, od svoje izgradnje 1910. do danas, vidjela je mnogo boljih dana, ali još služi mještanima. Prije su tu bili ambulanta, gostionica, ogranak TZ-a, hostel i pošta. Sada je tamo pošta, doduše samo dva sata dnevno. Osim pošte, zadružna zgrada koristi se samo kao glasačko mjesto.
Mještani su nam otkrili da je zgrada, nakon raspada Zadruge, dugo bila potpuno zapuštena dok nije došla pod vlasništvo Općine, koja tu i tamo napravi neke intervencije, no do velike obnove nije došlo.
Velik posao u prenamjeni te zgrade odradila je Lidija Jurečić kada je 2008. uzela prvo samo kat, a poslije i potkrovlje u najam kako bi otvorila hostel. Njezin hostel bio je među prvima u županiji i, kako kaže, radili su odlično. Onda je došlo do promjene u strukturi gostiju. Umjesto ljudi koji su tu u prolazu, hostel su počele koristiti obitelji iz Poljske i Češke jer im je bilo jeftinije od apartmana. No nisu samo promjena gostiju i opći rast cijena naveli Lidiju da lani zatvori hostel "Phara".
Kaže da je najveći problem u krovu koji prokišnjava. Zgrada je velika pa je promjena krova poprilična investicija, koju hostel nije mogao sam pokriti. Nekoliko su godina poslovali bez korištenja potkrovlja, koje je bilo prevlažno. Kada se vlaga kroz zidove dopuzala i na donji kat, Lidija se obratila Općini za pomoć, no i za njih je investicija bila prevelika, tj. nije bila prioritet.
Donekle razumljivo. Gdinj je mjesto na Plamama u kojem, po Lidijinim riječima, na listi ima "mnogo" stanovnika, no stvarnost je mnogo drukčija. Kaže da je zimi njezin zaselak drugi od sedam po broju stanovnika u cijelom Gdinju. Njih tu živi čak 10.
Nazvali smo načelnika općine Jelsa i pitali ga je li zgrada doista vlasništvo Općine i poduzima li se išta vezano uz njezino održavanje ili obnovu...
"Točno je da je zgrada u općinskom vlasništvu. Općina je u više navrata radila manje intervencije na održavanju zgrade. Ista je vrlo stara i prodire vlaga u nju. Prije izbornih procesa mi znamo tu dvoranu malo urediti, pokrpati, što smo učinili i prije zadnjeg izbornog ciklusa u petom mjesecu. Međutim, vlaga je neumoljiva i prodire brzo. Prostor ne izgleda baš najprimjerenije, to je činjenica. Međutim, isključivo se koristi za potrebe izbora, a Općina Jelsa je teritorijalno ogromna – obuhvaća 55 posto teritorija otoka. Zahtjevi su ogromni, a razne investicije traže da se prioriteti dobro rasporede", rekao je Nikša Peronja, načelnik teritorijalno najveće općine na Hvaru.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....