Samo dva dana od kada je u našoj novini izišla priča o tome kako u gradu Hvaru nema obiteljskog liječnika, koji je duže na bolovanju, kao i pedijatra, koji je kraće na bolovanju i koji bi se uskoro treba vratiti na svoje radno mjesto, mail "Slobodne Dalmacije" zapljusnule su e-mail poruke s Brača. U tim porukama nam se stanovnici Brača žale kako na njihovom otoku nema pedijatra, odnosno da je jedini pedijatar na otoku, na bolovanju i da to bolovanje uzima vrlo učestalo.
Naravno, kada je ovakav problem u pitanju nazvali smo dr. Marka Rađu, ravnatelja Doma zdravlja Splitsko-dalmatinske županije (DZ SDŽ) da nam pojasni o čemu se radi i ima li nade za djecu na Braču i njihove roditelje.
- Mi na Braču imamo liječnika, specijalista pedijatrije, ali isto kao da ga nemamo. Mladi kolega vrlo često uzima po 3-4 tjedna bolovanja, pa se onda vrati na posao 10-tak dana, pa opet uzme bolovanje. Čak smo zatražili od Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) kontrolu njegovog bolovanja, ali oni nisu našli ništa sporno i rekli su da je bolovanje opravdano.
Svaki put kada on ode na bolovanje, mi otvaramo natječaj za njegovu zamjenu i na taj natječaj se nitko ne javlja, jer jednostavno nema pedijatara na tržištu, niti zainteresiranih liječnika bez specijalizacije, kojih također nema na tržištu. Prije sam tamo na zamjene slao dvije liječnice bez specijalizacije, koje su kao zamjene radile kod nas, ali su one otišle raditi u Zavod za Hitnu medicinu Splitsko-dalmatinske županije, tako da ni njih više ne mogu poslati - rekao nam je dr. Rađa.
Pa, dobro može li na Braču na kojemu ima između 700 i 800 djece (jedan pedijatrijski tim po normativima HZZO-a ima 950 djece ispod sedam godina), netko pregledati tu djecu, koja imaju potrebu za pedijatrom?
- Kolega iz obiteljske medicine koji je zaposlenik žpanijskog Doma zdravlja trenutačno je odsutan iz osobnih razloga i on se vraća svom poslu u Supetar početkom idućeg tjedna. U Supetru postoje još dva liječnika obiteljske medicine. Jedan od njih je također zaposlenik Doma zdravlja, ali se radi o mladom liječniku koji je tek počeo raditi i koji se još uvijek dovoljno dobro ne snalazi u svojoj novoj ulozi.
Kod njega su česte gužve, pa roditelji i nisu baš skloni da djecu vode kod njega na preglede. Treći liječnik obiteljske medicine je koncesionar, koji ne pregledava djecu. Eto, ovaj tjedan je kulminirala situacija na Braču, a mi na nju nikako nismo mogli utjecati, kazao je dr. Rađa.
Pa, može li ravnatelj Doma zdravlja nazvati Zavod za zapošljavanje u Splitu i reći im "pošaljite mi jednog liječnika, treba mi za Brač ili Hvar."
- Ja bih bio najsretniji da mogu istog momenta poslati nekog na Brač, ali liječnika jednostavno nema na tržištu. Hoću li "uzeti" liječnika iz Trogira ili Omiša, koji je tamo zaposlen pa ga poslati na Brač? Neću i ne mogu, jer ću onda tamo imati manjak liječnika. Mogu samo izraziti žaljenje da je situacija ovakva - zaključio je dr. Marko Rađa.
Kako je rekao, nitko se od liječnika ne javlja za natječaje. Očigledno liječnici nisu "gladni kruha", pa im plaća u Domu zdravlja između 2000 eura (za liječnike bez specijalizacije) i 2600 (za liječnike sa specijalizacijom) nije dovoljna.