Simbolično na blagdan sv. Nikole, zaštitnika mora, pomoraca i djece danas je u Trogiru svečano otvoren novi pješački most preko kanala Foše koji spaja UNESCO-om zaštićenu povijesnu jezgru s kopnenim dijelom grada.
Nakon što su gradonačelnik Ante Bilić i njegov zamjenik Viktor Novak uklonili zaštitnu ogradu njime su prvi prošli mališani Dječjeg vrtića „Vrabac“ u pratnji sv. Nikole. Mnogobrojni građani, a posebno stanovnici stare gradske jezgre jedva su dočekali da nakon četiri godine otkako je uklonjen stari drveni most prođu preko njega i fotografijom ovjekovječe taj trenutak.
Na račun njegovog izgleda pljuštali su komentari, najviše komplimenti, a nevjerojatno je bilo gledati oduševljenje onih najmlađih kojima su „frcale“ razne asocijacije, pa je tako četverogodišnja Lucija „opčinjena sjedalicama namijenjenim za odmor i promatranje sjevernih vizura gradske jezgre kazala svojoj prijateljici Mihaeli da su „kao za ručak“, dok se Lauri strašno svidjela mreža za ležanje postavljena za igru i spontano zadržavanje prilikom prelaska.
Djeca su i zapjevala tim povodom plijeneći svekoliku pozornost. Mnogi su se složili kako svečano otvaranje novog simbola Trogira teškog 65 tona nije moglo proći u boljoj atmosferi.
- Nakon nešto manje od godinu dana otkako je Grad potpisao Ugovor s izvođačem, danas smo otvorili novi prijelaz preko Foše. Znamo koliko je nedostajao i koliko je to stvaralo problema svima, pogotovo stanovnicima stare jezgre.
Drago mi je što se cijeli posao odradio po najvećim standardima struke, počevši od arhitektonskog natječaja, javne nabave i do kraja ishođenja uporabne dozvole, koju smo imali u rukama desetak dana nakon završetka radova i nismo htjeli pokleknuti svim pritiscima koji su stizali. Ovo je objekt koji treba trajati barem 50-60 godina i ispuniti svoju funkciju - istaknuo je zadovoljan gradonačelnik Ante Bilić.
Na upit novinara o njegovoj cijeni rekao je kako je stajao milijun i 26 tisuća eura plus PDV te da je u stopostotnom iznosu financiran iz gradskog proračuna. Poskupljenje u odnosu na osnovni ugovor od 800 000 eura pripisao je temeljima koji unatoč tome što su imali građevinsku dozvolu bili su loše izrađeni i nisu mogli prihvatiti novi objekt, pa je trebalo raditi ih gotovo iz početka.
Projekti u najavi
U svojoj izjavi Bilić je nabrojio neke infrastrukturne projekte koji su u tijeku, a to su: uređenje šetnice Brigi-Lokvice do malog kamenog mosta i rekonstrukcija ulice Tina Ujevića na Čiovu te prva faza kanalizacije u staroj jezgri grada.
- U narednom periodu otvara se nova financijska perspektiva.Kreću natječaji iz EU fondova za uređenje parka Garagnin-Fanfogna, čiovskih obala… Prihvaćen je proračun za iduću godinu planiran na 33 milijuna eura, nikad veći dosada, što znači nove infrastrukturne i ostale investicije. Uskoro dolazi energetska obnova sportske dvorane, i mnogo drugih projekata - dodao je.
Podsjetio je kako će se prostor u neposrednoj blizini novog pješačkog mosta također u skoroj budućnosti urediti, jer je proveden arhitektonski natječaj za uređenje poteza od Solina do tržnice i malog kamenog mosta. U 2026.godini započet će radovi na uređenju tamošnje obale pa će i novi most zasjati još bolje, zaključio je gradonačelnik Bilić.
Neobičan izgled mosta
Glavni „krivac“ za izgled novog mosta, arhitekt Luka Cvitan iz studija Prostorne taktike čiji rad je između njih 26 pobijedio na natječaju najprije je komentirao veliki interes građana koji je kako je rekao trajao od samog početka, a potom uređenja i opremanja konstrukcije mosta.
- Jedan od uvjeta natječaja bio je da most bude više od utilitarne funkcije za prijelaz s jedne na drugu stranu, pa je naša ideja bila da formiramo proširenja s jedne i druge strane za sjedenje i instaliramo rupu s mrežom za igranje djece - rekao je.
Budući da su neki od građana digli „prašinu“ oko boje, Cvitan je pojasnio zašto su se odlučili baš za ovu.
- Boja mosta sadrži posebnu vrstu premaza koji u sebi sadrži sitne čestice metala koje u kontaktu s vanjskim utjecajima kišom, zrakom, vlagom korodiraju. To je posebna vrsta konzervatorske zaštite kakva se prakticira u svijetu, a koja ostavlja dojam građevine koja je tu već neko vrijeme. Premaz smo koristili da most učinimo što trajnijim od prethodnog jer se u njemu nalazi još pet slojeva antikorozivne zaštite - rekao je.
Tonka Pomenić, stanovnica stare gradske jezgre pomno je pratila otvorenje mosta.
- Sretni smo i zadovoljni što je most otvoren.Za sve nas u staroj jezgri on puno znači, jer olakšava tranzit posebno ljeti. Inače smo svi više-manje stari, pa nam je preko njega bliže doći do Doma zdravlja i trgovačkih centara. Većini se sviđa njegov izgled. To je nešto novo u staroj jezgri, ali smatram da i sadašnje generacije trebaju ostaviti nešto što je obilježje sadašnjeg vremena za buduće generacije - istaknula je Pomenić.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....