Na inicijativu Županije splitsko-dalmatinske i župana Blaženka Bobana, požarišta u Gornjim Tučepim i Podgora Selu obišli su premijer Andrej Plenković, glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković, županijski vatrogasni zapovjednik Ivan Kovačević, predsjednik Hrvatske vatrogasne zajednice Ante Sanader, ministar obrane Ivan Anušić kao i ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman.
Prije obilaska, jednosatni sastanak održan je u Vatrogasnom domu Makarska gdje su se okupili zapovjednici svih dobrovoljnih vatrogasnih društava od Brela do Gradca kao i JVP Makarska, ravnatelj JU Park prirode Biokovo Slavo Jakša te načelnici općina s Makarske rivijere i makarski gradonačelnik Zoran Paunović.
Nitko nije ozlijeđen
Prezentirana je analiza požara pa su tako i Plenković i Tucaković istaknuli da je najvažnije što u pet dana požara nije ozlijeđen nijedan vatrogasac, mještanin ili gost i nije stradala nijedna kuća, a posebno su pohvalili vatrogasce.
U gašenju požara sudjelovalo je 1006 vatrogasaca, a izgorjelo je 1300 hektara površine, dok je opseg požarišta iznosio 20 kilometara. Prvi put je aktivirana i Vučevica kao logistička baza, što se pokazalo kao pun pogodak.
Kako je kazao Tucaković, izvrsna je bila suradnja Ministarstva obrane i MUP-a, posebno na lokalnoj i županijskoj razini.
Zapovjednik Kovačević istaknuo je da je kod požara u Gornjim Tučepima, Podgora Selu i JU Park prirode Biokovo bilo specifično njegovo vrijeme, 20 sati i 52 minute i tada je puhao vjetar i u prvih 10 minuta na teren su izašle sve vatrogasne postrojbe s područja cijele Makarske rivijere sa više od 100 vatrogasaca i 30 vozila, ali tada se vidjelo da situacija neće ići u željenom smjeru pa je Mario Čović, zapovjednik JVP Makarska zatražio dodatnu pomoć.
Nakon 20 minuta su alarmirana sva vatrogasna društva pa je u vrlo kratkom vremenu na požarištu u Gornjim Tučepima bilo 237 vatrogasaca.
- Ono što je problem kod ovakvih požara je raslinje, jaki vjetar, gusta borova šuma i veliki broj kuća pa nam je u prvih pola sata odmah bilo jasno da će to biti spašavanje onoga što se da spasiti.
Da je požar izbio u poslijepodnevnim satima odmah bi bile aktivirane zračne snage, a ovako je do jutra bilo spašavanje i izgorena površina od oko 400 hektara, a 80 posto toga je na terenu koji je od najbližeg puta udaljen 300 do 400 metara.
Preko Tucakovića smo odmah uspjeli dobiti pomoć s kontinenta pa je u jednom trenu na požarištu bilo 306 vatrogasaca i da je požar prešao samo 100 metara naprijed, za pola sata bi ga imali u Makarskoj sa frontom većom od 1,5 kilometara, ali su nam puno pomogle zračne snage - kazao je Kovačević.
Problem su i uski putevi u starim selima gdje se sada nalazi veliki broj kuća za odmor koje je trebalo braniti tako da će vatrogasci na terenu ostati još nekoliko dana.
Prema riječima župana Bobana koji je požarište sa Sanaderom obilazio noću u najgorim danima i koji se najprije zahvalio požrtvovnim vatrogascima, bilo bi dobro da se ubuduće vatrogasci s kontinenta na požarište prebacuju helikopterom jer iz Osijeka ili Varaždina im treba šest sati vožnje.
- Vjerujem da na prostorima Europe nema takve zajednice kao što je Hrvatska vatrogasna zajednica jer naši vatrogasci požare gase sa srcem i nadljudskim naporima - istaknuo je Boban, dodavši da ga je na terenu za vrijeme požara premijer zvao u 1 sat iza ponoći i nudio pomoć.
Kako je kazao Sanader, makarski vatrogasci su među najboljima u Hrvatskoj, a problem u požarima su zapravo neobrađene poljoprivredne površine zbog kojih je šteta nanesena i susjedima koji su svoje površine obradili - vinograde i maslinike.
- Tu je najveći problem vlasnika neobrađenih dijelova zemljišta čiji su vlasnici u inozemstvu, ali ćemo morati početi ljudima naplaćivati održavanje površina jer je neodgovornost pojedinaca najgora - rekao je Sanader.
Plenković je istaknuo kako je najvažnije da u požaru nije bilo ljudskih žrtava i izgorenih kuća što je vatrogasni rezime u borbi s požarom, a izrazio je žaljenje jer je izgorio dio Parka prirode Biokovo.
- Hvala svima na požrtvovnosti u gašenju ovog velikog požara, učinili ste sve što se moglo u lošim vremenskim uvjetima u trenutku požara koji je izbio navečer kada kanaderi nisu mogli djelovati. Ove godine je na otvorenome izbilo 3700 požara i oko 3000 požara na objektima što je rezime protupožarne sezone.
Stiže nova oprema
U zadnjih nekoliko godina smo jako puno uložili u hrvatsko vatrogastvo i vodimo računa o tome da se i proračunsko planiranje i nabava vatrogasne opreme diže na višu razinu i tako ćemo napraviti i u budućnosti, a uskoro obnavljamo flotu kanadera - naveo je Plenković koji se zahvalio i načelnicima i gradonačelniku zbog pozitivnog djelovanja na turiste za vrijeme požara.
Plenkovića smo upitali hoće li nabaviti opremu makarskim, tučepskim i podgorskim vatrogascima jer im je skoro veći dio potpuno izgorio, a na društvenim mrežama su pokrenute donacijske akcije.
- Sve ćemo to brzo riješiti i pomoći vatrogascima kako bi nabavili nove kacige, čizme i ono bez čega su ostali kao i nove cisterne - kazao je Plenković.
Ministar obrane Ivan Anušić je kazao kako se hitno mora raditi na uzrocima požara i uređenju napuštenih poljoprivrednih površina, a svi kanaderi su u funkciji i svi su na raspolaganju u Hrvatskoj.
O požaru su govorili makarski gradonačelnik Paunović koji je istaknuo da treba puno ulagati u vatrogastvo te tučepski načelnik Ante Čobrnić i podgorska načelnica Petra Radić, baškovoški Josko Roščić kao i grački načelnik Matko Burić koji je inače i vatrogasac pa je tri dana zaredom gasio požar.
Kako je kazala Radić i svi načelnici, neobrađena površina od 100 metara kvadratnih ima tisuću upisanih vlasnika, što je veliki problem, kao i putevi pod ingerencijom Hrvatskih šuma, a koji nisu u funkciji.
- Imali smo problem i vodoopskrbe pa je punjenje vatrogasnih cisterni zahtijevalo puno vremena, jedna vodosprema košta dva milijuna eura, a potrebne su najmanje četiri. DVD-u Podgora nedostaje jedna cisterna - kazala je Radić, a i Čobrnić se osvrnuo na loše koridore između borovine s time da je Općina Tučepi napravila požarne puteve, ali problem su privatne osobe koje ne daju svoj dio za proširenje puta.
Prema riječima Slave Jakše, ravnatelja JU Park prirode Biokovo, u početku se čak mislilo i da će biti gore jer su puhali i bura i jaki maestral, mada je dio već izgorio 2017.
Zapovjednik DVD-a Tučepi Goran Bušelić koji je vatrogasac 30 godina od čega 15 šef, kazao je da se zna što je potrebno napraviti u situaciji kada požar u noćnim satima uz buru izbije na području Makarske rivijere, a to je dignuti na noge cijelu Hrvatsku, što se ovog puta nije dogodilo prve noći.
- Cisterne s kontinenta voze od 60 do 90 kilometara na sat i trebaju odmah krenuti, i slao sam što sam mogao, a ovo se nikada nije dogodilo da je požar ušao u samo selo i na kraju smo uspjeli napraviti čudo.
Problem nam je sa vatrogascima sezoncima kojih ima sve manje jer im je plaća veća u turističkom sektoru i zato im je nužno povećanje primanja. Borim se za svakog čovjeka i sve ih molim da dođu raditi - naglasio je Bušelić.
Isto je istaknuo i zapovjednik DVD-a Podgora Željan Pivac koji je kazao kako su najveći problem divlji deponiji na području Općine Podgora.
- Osim smeća koje se nalazi na dijelu Hrvatskih šuma, treba raditi na rješavanju problema s plaćama sezonskih vatrogasaca kojih naš DVD ima samo 12 s plaćom od 800 eura i teško ih je rasporediti u tri smjene - rekao je Pivac.