StoryEditorOCM
ObalaNASILJE NAD ŽENAMA

Osamnaest bijelih ruža u Makarskoj kao simbol crne statistike: ‘Žrtvama plaćamo 600 € za najam stana, nudimo im i vodič‘

Piše Dijana Turić
22. prosinca 2024. - 22:16
Vodič za žrtve nasilja u Makarskoj sadrži podatke o tome što je nasilje, kako ga prepoznati, kako i kome ga prijaviti, o pravima žrtava, kontakte Savjetovališta Lanterna i Hrvatskog zavoda za socijalni rad i druge korisne informacijeIvo Ravlić/Cropix

Prije osam mjeseci Gradsko vijeće Grada Makarske usvojilo je Rezoluciju o proglašenju Makarske sigurnim mjestom za žene čime je naglašena posvećenost nultoj toleranciji prema nasilju nad ženama.

image

Žene koje traže utočište u skloništima, od Grada Makarske dobivaju financijsku pomoć do najviše 700 eura po kućanstvu i mjesečno do 600 eura za trošak unajmljenog stana

Ivo Ravlić/Cropix

Rezolucijom su predložene konkretne mjere kako bi se zaštitile žrtve nasilja pa žene koje traže utočište u skloništima dobivaju financijsku pomoć u vidu jednokratne potpore do najviše 700 eura po kućanstvu.

Žrtvama nasilja Grad mjesečno plaća i do 600 eura za trošak unajmljenog stana čime im se osigurava sigurno mjesto za boravak.

Nakon ovih konkretnih mjera financijske pomoći, izrađen je i Vodič za žrtve nasilja u Makarskoj u suradnji Grada, Hrvatskog zavoda za socijalni rad, podružnica Makarska i Savjetovališta Lanterna.

image

Prilikom predstavljanja Vodiča za žrtve nasilja u Makarskoj, na stolu u gradskoj vijećnici je uz novoizrađene letke bilo posloženo 18 bijelih ruža kao simbol crne statistike jer je ove godine u Hrvatskoj ubijeno 18 žena

Ivo Ravlić/Cropix

Prilikom predstavljanja Vodiča, na stolu u gradskoj vijećnici je uz novoizrađene letke posloženo 18 bijelih ruža kao simbol crne statistike jer je ove godine u Hrvatskoj ubijeno 18 žena.

Vodič za žrtve nasilja u Makarskoj prvi put na jednom mjestu donosi sve važne informacije, a kako je kazala Gordana Muhtić, predsjednica Gradskog vijeća i koordinatorica projekta, ujedno je riječ o prvom ovakvom vodiču koji je izradila jedna jedinica lokalne samouprave.

image

Gordana Muhtić: ‘Vodič za žrtve nasilja u Makarskoj prvi put na jednom mjestu donosi sve važne informacije, a ujedno je riječ o prvom ovakvom vodiču koji je izradila jedna jedinica lokalne samouprave‘

Ivo Ravlić/Cropix

- Vodič sadrži podatke o tome što je nasilje, kako ga prepoznati, kako i kome ga prijaviti, o pravima žrtava, kontakte Savjetovališta Lanterna i Hrvatskog zavoda za socijalni rad i druge korisne informacije i kontakte.

U Hrvatskoj ima više udruga koje daju besplatnu anonimnu pravnu i psihosocijalnu pomoć za žrtve, a sada su svi podaci ažurirani i na jednom mjestu – kazala je Muhtić.

Da će Vodič žrtvama nasilja biti od velike pomoći, istaknula je Miranda Mastelić iz Hrvatskog zavoda za socijalni rad.

image

Miranda Mastelić: ‘Drugačije je razgovarati sa žrtvama kad im možete ponuditi konkretnu pomoć bilo da se radi o jednokratnoj financijskoj pomoći ili sufinanciranju podstanarstva kad već nemamo sigurnu kuću u neposrednoj blizini‘

Ivo Ravlić/Cropix

Kako je kazala, državni aparat je uvijek ograničen u kvaliteti djelovanja zbog čega pozdravlja ovu inicijativu, a pogotovo druge dvije mjere kojom se rijetki gradovi mogu podičiti.

- Drugačije je razgovarati sa žrtvama kad im možete ponuditi konkretnu pomoć bilo da se radi o jednokratnoj financijskoj pomoći ili sufinanciranju podstanarstva kad već nemamo sigurnu kuću u neposrednoj blizini.

Kolegicama koje su radile na izradi Vodiča nije bio lako snaći se, a zamislite onda kako je tek nekome kome se nasilje dogodi – istaknula je Mastelić.

Psihotearapija je ključni alat u oporavku žrtava nasilja

Za psihosocijalnu pomoć žrtvama nasilja nadležni su obiteljski centri, ali umjesto odlaska u Split, žrtve radije biraju posjet Savjetovalištu Lanterna koje, među ostalim uslugama, nudi i pomoć žrtvama nasilja što je istaknula psihologinja Lanterne Ivona Vučić.

image

Za psihosocijalnu pomoć žrtvama nasilja nadležni su obiteljski centri, ali umjesto odlaska u Split, žrtve radije biraju posjet Savjetovalištu Lanterna koje, među ostalim uslugama, nudi i pomoć žrtvama nasilja što je istaknula psihologinja Lanterne Ivona Vučić

Ivo Ravlić/Cropix

-Ovaj hvalevrijedan Vodič važan je korak u borbi protiv nasilja i zato hvala na pozivu za sudjelovanje.

Lanterna pruža pomoć svim građanima bez obzira na vrstu teškoća s kojom se suočavaju, a među njima i žrtvama nasilja.

Sa dva psihoterapeuta educirani smo za pružanje pomoći žrtvama nasilja, a upravo je psihotearapija ključni alat u oporavku.

Ono što je najvažnije je da kroz psihoterapiju osoba napušta ulogu žrtve koje se u svakom trenutku može zauzeti za sebe – kazala je Vučić dodavši da uz navedene besplatne usluge, Lanterna nudi još i usluge samopomoći, art terapiju i dramske radionice za djecu.

image

Osim u izradi Vodiča, Jagoda Martić koja je inače i predsjednica Odbora za javna priznanja i nazive ulica i trgova, proteklih je mjeseci aktivno radila na još jednoj aktivnosti – pripremi prijedloga za imenovanje ulica imenima istaknutih ženskih ličnosti

Ivo Ravlić/Cropix

Osim u izradi Vodiča, Jagoda Martić koja je inače i predsjednica Odbora za javna priznanja i nazive ulica i trgova, proteklih je mjeseci aktivno radila na još jednoj aktivnosti – pripremi prijedloga za imenovanje ulica imenima istaknutih ženskih ličnosti.

-Za prevenciju nasilja općenito, bitno je stvarati jedno ozračje u društvu u kojem će se na ženu gledati kao na važnu kockicu u mozaiku izgradnje tog istog društva.

Zato je jedna od mjera i ispravljanje dugogodišnje nepravde budući da je Makarska grad u kojem nijedna ulica nije nosila žensko ime, ali ne zato što u našoj povijesti nismo imali zaslužnih žena.

Baš suprotno.

Zato mi je izuzetno drago što je Gradsko vijeće usvojilo prijedlog za imenovanje pet ulica ženskim imenom, a riječ je o ženama koje su svojim radom itekako doprinijele razvoju Makarske – kazala je Martić.

Inače, femicid, odnosno zločin iz mržnje nad osobom ženskog spola, motiviran je spolom žrtve i osobito je izražen, a njegovo praćenje u posljednje vrijeme ukazuje na visoku stopu rodne neravnopravnosti u društvu i nedovoljno učinkovit odgovor institucija.

Prema podacima Hrvatskog zavoda za socijalni rad, podružnica Makarska lani su, od ukupno 63 slučaja nasilja, 33 žrtve bile žene.

Od ukupno 41 počinitelja, 31 je bio muškarac, a Centar je za devetero obitelji ponudio smještaj u skloništu, ali nitko ga nije želio prihvatiti jer se žene zbog svog posla ili djece koja pohađaju školu u Makarskoj, teško odlučuju na odlazak iz sredine u kojoj žive.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
03. siječanj 2025 11:16