Nakon godinu i pol dana mijenjaju se cijene usluga „Vodovoda Omiš”, koje stupanju na snagu prvog dana ove, nove 2025. godine.
S tim kako je došlo do povećanja cijene vode za kućanstva i poslovne korisnike, s jedne strane te s druge do smanjenja vode za poljoprivredu.
Zadnja korekcija cijena za vodne usluge bila je 1. srpnja 2023. godine, a od 1. siječnja 2025. godine, stupaju novi izračuni vodnih usluga, varijabilni i fiksni, za sve korisnike na takozvanom uslužnom području br. 35.
To je prostor kojeg čini Grad Omiš izuzev naselja Dubrava i dio naselja Donji Dolac (Smajići), Općina Dugi Rat, Općina Zadvarje i Općina Šestanovac izuzev naselje Grabovac, dio naselja Kreševo (Kreševo Brdo), dio naselja Katuni (Katuni Brdo) i dio naselja Žeževica (Gornja Žeževica), gdje se pruža usluga javne vodoopskrbe.
Ujedno, javni isporučitelj vodnih usluga na području aglomeracije kojeg čine: Grad Omiš i Općina Dugi Rat, pruža uslugu javne odvodnje s uslugom pražnjenja otpadnih voda iz individualnih sustava odvodnje, dok na području: Općine Šestanovac i Općine Zadvarje pruža usluga pražnjenja otpadnih voda iz individualnih sustava odvodnje.
Kućanstvima za 0,08 eura skuplji kubik
Fiksni dio cijene vodnih usluga, koji se plaća u mjesečnom iznosu neovisno o količini isporučenih vodnih usluga, za kućanstva iznosi 4,55 eura mjesečno, za poljoprivredu 3,65 eura, za poslovne korisnike na mjesec je taj iznos od 7,20 eura. Socijalno ugroženi građani izdvajat će 2,73 eura, a korisnici privremenih priključaka 7,20 eura na mjesec.
Što se pak varijabilnog dijela cijene vodne usluge tiče, količina isporučene vode obračunava se u kubnom metru (m3) na osnovi razlike između očitanog stanja na vodomjeru i stanja prethodnog očitanja. Za kućanstva je to iznos od 0,78 eura po metru kubnom, dok je prije godinu i pol dana taj iznosi bio 0,7 eura. Poljoprivrednici će izdvajati 0,65 eur/m3, što je manje nego u prethodnom periodu kada su plaćali 0,7 eur/m3.
Poslovni korisnici plaćat će od sada 1,32 eur/m3, dok im je lani taj iznosi bio 1,2 eur/m3. Socijalno ugroženi građani plaćat će 0,47 eur/m3, dok korisnici privremenih priključaka trebaju izdvojiti 1,32 eur/m3.
Usluga kanalizacije, odnosno prikupljanja, odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda, također se određuje po fiksnoj i varijabilnoj tarifi.
Fiksni dio osnovne cijene vodne usluge skupljanja komunalnih otpadnih voda za kućanstva je 0,43 eura na mjesec, te za poslovne korisnike 0,69 eura mjesečno, a socijalno ugroženi građani plaćat će za tu uslugu mjesečno 0,26 eura.
Dok je fiksni dio osnovne cijene vodne usluge pročišćavanja komunalnih otpadnih voda, za kućanstva mjesečno 0,25 eura. Poslovni korisnici ovu uslugu plaćat će 0,39 eura za mjesec dana, dok će socijalno ugroženi građani izdvajati 0,15 eura mjesečno.
Poskuplje i pražnjenje crnih jama
Varijabilni dio cijene vodne usluge skupljanja komunalnih otpadnih voda za kućanstva je 0,43 eur/m3, a za poslovne korisnike 0,69 eur/m3, dok će socijalno ugroženi građani izdvajati 0,26 eur/m3.
Varijabilni dio cijene vodne usluge pročišćavanja komunalnih otpadnih voda za kućanstva iznosi 0,24 eur/m3, za poslovne korisnike 0,39 eur/m3 i za socijalno ugrožene građane 0,14 eur/m3.
Uz cijenu vodnih usluga, na računima se posebno iskazuje i porez na dodanu vrijednost, naknada za zaštitu voda, naknada za korištenje voda, te naknada za razvoj.
Što se pak tiče onih koji nisu spojeni na sustav javne odvodnje, uslugu crpljenja, odvoza i zbrinjavanja otpadnih voda iz individualnih sustava odvodnje vrši javni isporučitelj vodnih usluga ili koncesionari s kojima je javni isporučitelj vodnih usluga sklopio ugovor o koncesiji.
Pa je određena i cijena za uslugu crpljenja „crnih jama”, a ona iznosi: za kućanstva 18,00 eur/m3, a za poslovne korisnike 30,60 eur/m3, dok je za socijalno ugrožene građane ta usluga 10,80 eura po metru kubnom.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....