Nenormalno povećanje cijena u svim segmentima, najviše je pogodilo "male" ljude koji su i prije jedva krpali kraj s krajem, ali i tvrtke i to posebno komunalne kojima je cijena odlaganja otpada povećana za čak 100 posto.
Riječ je o tvrtkama koje otpad odlažu na splitskom Karepovcu, dok je ostalo nepoznato je li cijena odlaganja povećana i ‘‘Makarskom komunalcu‘‘ i gdje se sada odlaže makarsko smeće jer nam po nekoj njihovoj "praksi", nikada ne odgovaraju na službene upite.
Inače, Grad Makarska je u dva navrata, ove i prošle godine, Općini Polača isplatio 165.197,37 eura samo za naknadu za korištenje odlagališta komunalnog otpada Jagodnja Gornja.
Kako su nam kazali iz Općine Polača, ovogodišnja naknada od 81 tisuću eura odnosi se za cijelu 2023. godinu, a ‘‘Komunalac‘‘ više ne dovozi otpad na njihovo odlagalište.
Prema riječima Nikše Viskovića, direktora tučepske komunalne tvrtke ‘‘Tučepi‘‘, lani je odlaganje otpada na Karepovcu koštalo 60 eura po toni, prije dvije godine oko 13 eura, a ove godine 120 eura po toni.
- Godišnje za odlaganje otpada po novom cjeniku, plaćamo 240 tisuća eura jer odvezemo i deponiramo 2000 tona otpada s time da nam Općina Tučepi sufinancira razliku između lanjske i nove cijene. Ljeti mjesečno plaćamo 55 tisuća eura za odlaganje otpada jer dnevno vozimo po 10 tona.
Deponiranje plastične ambalaže također plaćamo tvrtki na čije odlagalište odvozimo, a mještanima Tučepi ne možemo povećavati cijene računa jer će izbiti pobuna - kazao je Visković dodavši da sve komunalne tvrtke čekaju otvaranje odlagališta Lećevica kao i pretovarne stanice u Zagvozdu.
S problemima zbog povećanja cijena odlaganja otpada suočava se i baškovoška tvrtka ‘‘Gradina‘‘ čiji nam je direktor Damir Matijašević kazao kako ljeti mjesečno plaćaju 100 tisuća eura za odlaganje otpada na Karepovcu.
- Lani je cijena odlaganja po toni iznosila 60, a ove godine 126 eura s time da smo za povećanje cijena doznali samo iz jednog dopisa i to je to. Ne možemo se buniti jer da nam nije Karepovca, ne bismo imali gdje odlagati otpad, a opet nam je i ovo jeftinije nego da otpad vozimo u Bjelovar ili neke druge gradove.
Cijene odlaganja za kućanstva nismo povećavali već 13 godina pa smo zato i prošlu godinu završili s gubitkom od 139 tisuća eura - kazao je Matijašević, koji napominje da će ‘‘Gradina‘‘ morati donijeti odluku o novom cjeniku jer ne mogu normalno poslovati, a sada mještani s područja Baške Vode odvoz plaćaju 4,5 eura po članu kućanstva.
Komunalna tvrtka ‘‘Greben‘‘ Brela također otpad odlaže na Karepovcu, a prema riječima direktora Petra Pervana, u godinu dana cijene odlaganja po toni, sa 60 eura su se povećavale na 75, pa 90 i u konačnici 120 eura.
- Zbilja nam je plaćanje odlaganja otpada postalo veliki trošak, a nemamo alternativno rješenje. Svi željno iščekujemo otvaranje odlagališta u Lećevici jer godišnje plaćamo 180 tisuća eura za 1500 tona s time da ljeti mjesečno odložimo oko 300, a zimi od 50 do 100 tona otpada.
Račune kućanstvima nismo povećavali zadnje dvije godine kada su nama cijene povećane sa tadašnjih 300 na 400 kuna po toni - kazao je Pervan dodavši da bi usvajanje novog cjenika trebalo čekati bar tri mjeseca jer cjenik prvo mora biti na javnom savjetovanju, a potom ga usvaja Općinsko vijeće Brela.
Ali u Brelima je, za razliku od Makarske, situacija sa nelegalno odloženim smećem potpuna nepoznanica jer je ‘‘Greben‘‘ uklonio sve kontejnere s javnih površina i ostavio samo male kante za otpatke, dok svaka kuća ima svoje kante.