Što se događa u Zavodu za hitnu medicinu Šibensko-kninske županije? Od početka godine, naime, osam liječnika zaposlenih u toj zdravstvenoj ustanovi otišlo je na bolovanje od čega čak četvero njih radi u Primoštenu zbog čega je tamošnja ispostava ostala bez većine liječnika, što je izazvalo zabrinutost dijela građana koji se pitaju: "Što ako se dogodi neka teška nesreća?".
Primošten, prema ustroju županijskog Zavoda, ima pet timova T1 u kojima uz medicinsku sestru ili tehničara i vozača radi i liječnik, no kako je već tjedan dana četvero liječnika na bolovanju funkcionira tek jedan tim T1. Ostali rade bez liječnika, a takva je situacija potaknula jednog zabrinutog pacijenta, ali očito upućenog u zbivanja u županijskom Zavodu, da se obrati našoj redakciji zbog sumnje da ova zdravstvena ustanova u novonastaloj situaciji krši zakon te se pita može li takav način funkcioniranja ugroziti živote onih kojima zatreba hitna medicinska pomoć.
-Uprava Zavoda prešutno je kao zamjenu za doktore medicine u ispostavu Primošten poslala medicinsku sestru/tehničara te već danima kao tim hitne medicinske pomoći rade vozač i 2 sestre/tehničara. Bez doktora!!! Također, prije nekoliko dana u ispostavi Drniš, tim je radio bez doktora cijelu smjenu, bez ikakve zamjene. S obzirom da je mreža hitne medicine zakonski propisana i samim time javno dostupna, smatram da je ovakav propust nedopustiv jer prema zakonu u obje ispostave treba biti tim 1, to jest tim koji uključuje doktora medicine. Ovakvim načinom rada javnost nije upoznata što je zabrinjavajuće i predstavlja značajnu ugrozu zdravlja pacijenata jer nam u slučaju životno ugroženih stanja ne može na vrijeme biti pružena medicinska pomoć na koju imamo pravo – piše zabrinuti pacijent, a njegove sumnje potkrepljuju i neki zaposlenici Zavoda (podaci poznati redakciji) koji govore kako se u pozadini odlaska osmero liječnika na bolovanje zapravo krije nezadovoljstvo liječnika izazvano potezom v. d. ravnatelja Tomislava Jukića prema kojem umjesto dosadašnje 24-satne smjene liječnici mogu raditi u smjenama od 12 sati. Naime, nekim je liječnicima više odgovaralo da rade 24 sata u komadu te da onda budu slobodni dva dana, pa im je novi raspored i te kako zasmetao.
No, Jukić odbacuje takve spekulacije i tvrdi da dobro zna odakle dolaze ovakve informacije, a ni njihov tajming, tvrdi, nije slučajan. U tijeku je, naime, natječaj za izbor ravantelja/ce Zavoda za hitnu medicinu na koji se Jukić javio, pa ga njegovi oponenti očito žele ocrniti i tako na izvjestan način umanjiti njegove šanse da bude ponovo izabran.
-Što se tiče radnog vremena liječnika i trajanja smjena sve je u skladu sa zakonom koji propisuje da se više od 12 sati može raditi samo u iznimnim situacijama i okolnostima i to uz suglasnost Ministarstva zdravstva. U smjenama od 24 sata radili smo u vrijeme covida ili po potrebi dok se ne popuni mreža ili ljeti kada je puno posla i drugim izvanrednim okolnostima. Svakako, takvo stanje ne može biti trajno već samo privremeno – objašnjava Jukić naglašavajući kako je sustav hitne medicinske pomoći poseban zbog toga što funkcionira 24 sata dnevno 365 dana u godini. S druge strane, deficit liječnika stara je priča i problem koji muči cijelu Hrvatsku, kaže, a ni Šibenik nije izuzetak zbog čega šibensko-kninski Zavod stalno ima otvoren natječaj za zapošljavanje liječnika. Utoliko, ni primoštenski slučaj nije nezakonit, tvrdi Jukić.
- U Primoštenu sada imamo tim T2 u kojem su dva medicinska tehničara i vozač. O tomu smo prije tjedan dana izvijestili i Ministarstvo zdravstva i čekamo njihov odgovor. Inače, liječnici koji su sada otišli na bolovanje uglavnom su iz drugih županija. Ako žele raditi 24-sata to mogu tražiti na višim instancama koje im to mogu odobriti i kojima se mogu obratiti. Nemam ništa protiv toga, ali za sada prema zakonu smjene traju 12 sati. Zamislite samo kako liječnik i ta smjena od 24 sata izgleda iz perspektive pacijenta – zaključio je Jukić.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....