StoryEditorOCM
ŠibenikKAKO ZAUSTAVITI POŠAST U županiji registrirano više od 1000 konzumenata opijata

Ovisnici o heroinu liječničku pomoć traže kasno

Piše Katarina RUDAN NIKŠA STIPANIČEV/HANZA MEDIA
7. prosinca 2016. - 11:00

U Hrvatskoj se od 15.studenog do 15.prosinca svake godine obilježava mjesec borbe protiv ovisnosti sa ciljem upozoravanja javnosti na problem zlouporabe svih oblika sredstava ovisnosti a osobito droga, te se time nastoji potaknuti sve subjekte u društvu na aktivnu borbu protiv ovisnosti i zlouporabe droga poduzimanjem zajedničkih aktivnosti za uspješno suprotstavljanje ovom ozbiljnom problemu današnjice. Nažalost, ta pošast ne zaobilazi ni naš grad i županiju. Uz brojne civilne udruge i ustanove koje svoj rad usmjeravaju na prevenciju a onda i liječenje osoba u suradnji sa strukom, pri Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo Šibensko-kninske županije od 1997.godine djelovao je i Centar za liječenje ovisnosti. Danas je to Služba za mentalno zdravlje, prevenciju i vanbolničko lijećenje ovisnosti, na adresi Ivana Meštrovića 11 u Crnici. Specijalist javnog zdravstva dr. Zora Jurin u ovoj ustanovi radi od 1998.godine i dobro poznaje "stanje na terenu" kad je riječ o osobama ovisnim o opijatima.
– U našoj evidenciji je oko 1000 kartona ovisnika, oko 600 osoba su opijatski ovisnici, a trenutno ih je oko 400 u tretmanu. Sve ove godine u prosjeku je oko 300 osoba koje su bile na heroinu na terapiji. Uz to imamo i konzmente kabisa, odnosno marihuane, ali i novih doraga, sintetskih kanabioida i psihoaktivnih tvari, do kojih mladi lako dolaze u smart shopovima ili preko interneta. Njih je teško otkriti, jer su simptomi takvi da najčešće završe na hitnoj, a događaju se i smrtni slučajevi – kazuje dr. Jurin. Inače, osobama koje su u tretmanu propisuje se metadon i buprenorfin kao supstitucije u procesu odvikavanja od heroina kako bi mogli funkcionirati.

Heroin počnu uzimati s osamnaest

Nekada su godišnje na tretmanu imali po dvadesetak novih ovisnika o opijatima, prvenstveno heroinu, a zadnjih godina se taj broj smanjuje. Ove godine je dvoje novih, jer - kaže dr. Jurin da heroin više nije "in". Najviše zbog novih sintetskih droga i psihoaktivnih tvari koje se pojavljuju na tržištu, jeftinije su i dostupnije. Svakako, proces liječenja od ovisnosti traje dugo.
– Neki odu u terapijske zajednice, neki na bolničko liječenje, neki budu izliječeni i bez terapije a neki završe u zatvoru. Također imamo slučajeva da se osobe ožene, stvore obitelj, rade, i nakon procesa liječenja funkcioniraju normalno. Sve to ovisi od osobe do osobe. Dobna stuktura osoba koje su kod nas na terapiji je između 35 i 40 godina i veliki problem je što ovisnici dosta kasno zatraže pomoć. Obično heroin počnu uzimati sa osamanaest ili osamnaest i pol godina, a kad se prvi put jave na liječenje prođe pet ili šest godina. Sve te godine su na heroinu a da to nitko ne primjećuje ili ne želi primjetiti. Kad dođe "stani - pani", kad više nemaju novaca za drogu, javljaju se nama – kaže dr.Jurin.
Nakon što se s njima obavi razgovor, jer moraju doći osobno, provede testiranje i utvrdi dijagnostika i propiše terapija, javljaju se svojem obiteljskom liječniku koji im tu terapiju daje.

Smrt od predoziranja

Godišnje je među ovisnicima, koji su evidentirani u Službi za mentalno zdravlje, u prosjeku četiri smrtna slučaja, a ukupno je od 1977.godine do danas umrlo njih 70. Oko polovice je umrlo od predoziranja, a ostali od drugih bolesti ili su stradali u prometnoj nesreći. Ove godine su zabilježena tri smrtna slučaja, od kojih je jedno bilo predoziranje.
– Za razliku od drugih europskih zemalja naš model liječenja ovisnosti je prepoznat kao dobar. Dostupnost je dobra, ne samo što se tiče ulaska u sustav liječenja već i dobivanja terapije. U nekim zemljama se čeka godinu dana za ulazak u sustav, a kod nas terapiju počnu primati već drugi dan – govori dr. Jurin. O ovisnicima koji zatraže pomoć u Službi za mentalno zdravlje, koja pokriva cijelu županiju, brinu dva tima koja financira HZZO.
Uz dr.Jurin, koja je specijalist javnog zdravstva tu su specijalist psihijatrije dr. Milivoj Stojanović, psihologinje Marina Gulin i Ivana Štrkalj, te više medicinske sestre Elia Strika i Iva Škugor. Na specijalizaciji iz psihijatrije je dr. Mihajlo Vladić. Vrata Službe za mentalno zdravlje otvorena su za sve koji traže bilo koji oblik pomoći svakim radnim danom od 8 do 14 sati, osim ponedjeljkom kad rade poslije podne od 13 do 20. sati, a za sve informacije može ih se dobiti na telefon (022)215-097. To podrazumijeva i prevenciju, što se posebno odnosi na roditelje koji primjete neke promjene u ponašanju svojeg djeteta, a ne mora biti isključivo vezano uz opijate.
– Održavamo radionice i tribine, surađujemo s osnovnim i srednjim školama, otvoreni smo prema svima i posebno bih ovom prigodom poručila roditeljima da nam se obrate primete li bilo kakvu promjenu kod svojeg djeteta - rekla je na kraju dr. Jurin.


Ovisnost o alkoholu, kocki, internetu...
- Među mladima je sve više konzumenata alkohola, posebno u tinejđerskoj dobi i istraživanja pokazuju da je sve više žena. Koliko je ta pojava prisutna u našoj županiji nije nam poznato, jer se na liječenje od ovisnosti o alkoholu u pravilu odlazi na bolničko liječenje, na odjel psihijatrije. U našoj nadležnosti su i ovosnosti o kocki i internetu, ali nitko još nije zatražio našu pomoć - govori dr.Jurin.

25. studeni 2024 19:50