Situacija oko višegodišnjih priprema za njemačku investiciju u Industrijskoj zoni Podi ovih je dana prilično brzo eskalirala. Magazin Forbes je u petak, 30. studenog, objavio tekst pod naslovom "Ništa od gradnje goleme tvornice solarnih ćelija kod Šibenika", potkrijepivši to činjenicom da je tvrtka Vallis Solaris odustala od kupnje 64 hektara zemljišta u zoni Podi u iznosu od 3,2 milijuna eura.
Preko vikenda je reagirala oporba, SDP je gradonačelnika Željka Burića proglasio "nesposobnim za donošenje strateški važnih odluka za Šibenik", a Burić je danas odgovorio sazivanjem "presice", na kojoj su se uz njega pojavili Sebastian Nold, predstavnik investitora Fraunhofer instituta iz Freiburga, Željko Selak, direktor tvrtke Vallis Solaris te Jakov Terzanović, direktor Poda.
Ukratko, kriva je Kina i projekt ide dalje.
A duža verzija je ova...
- Činjenica da smo se danas sastali s nositeljima projekta Vallis Solaris pokazuje kako jedna ozbiljna gradska administracija vodi projekt koji je vrlo zahtjevan na europskoj razini. Cijelo smo vrijeme transparentno komunicirali i s javnošću i Gradskim vijećem. Sve ostalo što se pojavljuje u medijskom prostoru je, nažalost, politikantstvo bez realnih osnova. Ali to je problem nekih drugih - počeo je gradonačelnik Burić te nastavio:
- Projekt nije stao, on će se i dalje razvijati. Ono što se novo dogodilo je, nažalost, rezultat globalnih poremećaja. Ovaj projekt je itekako ovisan o nizu zbivanja na svjetskoj razini, a cijela ova priča o Podima pokazuje da je ta zona postala izuzetno atraktivna, u prošloj godini prodane su 23 parcele u ukupnoj površini od 283 tisuće metara kvadratnih.
Direktor Vallis Solarisa, Željko Selak, prvo se zahvalio gradonačelniku "i njegovom stručnom timu za izuzetno profesionalnu i korektnu suradnju do sada na pripremi ovako kompleksnog projekta".
- Vallis Solaris je uvijek bio definiran kao proizvodno-industrijski projekt u vrlo bitnoj sferi sektora u Europskoj uniji, a to je energetika i obnovljivi energetski izvori. Jedna od ključnih tehnologija je fotonaponska industrija, što je Kina prepoznala prije više od 15 godina i forsirala je fotonaponsku industriju s vrlo visokim subvencijama. Dosegla je jedan zavidan nivo tehnološke profesionalnosti i učinkovitosti, ali je istovremeno išla s damping cijenama na tržište. Sve se promijenilo nevjerojatnom brzinom koju nitko od nas nije očekivao, kada su prije godinu dana SAD i Indija zatvorili svoja tržišta za module iz Kine i cijela se kineska proizvodnja prelila u Europu koja nije imala nikakav zaštitni mehanizam - počeo je objašnjavati Selak.
- Zbog toga nije postojala nijedna realna mogućnost održivog i odgovornog poslovanja nastaviti projekt na način na koji smo prvotno zamislili. Bez obzira na to, mi želimo nastaviti projekt na dva načina. Na način koji je započet sa svojim volumenom proizvodnje, pod uvjetom u dogledno vrijeme dobijemo zakonodavni okvir Europske komisije, a drugi način se zasniva na jednom tehnološkom iskoraku koji u Kini ne postoji. Znači, želimo nastaviti, ali u ovom momentu bilo bi vrlo neodgovorno i nekorektno prema Gradu Šibeniku nastaviti na način koji je definiran ugovorom jer bismo sigurno bi uskoro imali velikih problema za realizaciju. Nastavit ćemo projekt, ali redizajniran i restrukturiran, koji će biti potpuno neovisan o tržišnim kretanjima u Kini. Odnosno, stvorit ćemo proizvod koji ne postoji na tržištu i koji ima sasvim drugačiji kapacitet. Za to nam treba 4 ili 5 mjeseci da definiramo novi poslovni plan.
Sebastian Nold, predstavnik Fraunhofer Instituta iz Freiburga, objasnio je o kakvom se novom proizvodu radi, a radi se o novoj tehnologiji proizvodnje posebnih bojanih, tzv. građevinskih panela, koji proizvode više energije. A kako se tvrdi, s tom tehnologijom Kina u ovom trenutku ne raspolaže.
- Mi samo želimo projekt redizajnirati, ne mijenjamo mu osnovnu strukturu. Promijenit ćemo samo prvi korak, odnosno proizvodnju ćelija i modula. I sad će biti ćelije i moduli, ali je modul drugačiji, ima drugo tržište, drugi volumen i kapacitet. To odluka ima ekonomsku logiku - podvukao je Selak.
Vallis Solaris, dakle, planira nastaviti pripreme za djelovanje na Podima, a tamošnji direktor Jakov Terzanović malo je podrobnije objasnio što misli o njihovim planovima.
- S tvrtkom Vallis Solaris smo, nakon tri godine suradnje, razgovarali o ovom projektu i nažalost sad smo u situaciji u kakvoj jesmo. Na nama je da radimo projektnu dokumentaciju za infrastrukturu i očekujemo od Vallis Solarisa da u što skorije vrijeme kažu nastavljaju li ili ne. S obzirom da imamo veći interes investitora nego raspoloživog terena, mislim da bi bilo vrlo nekorektno raditi nekakvu razliku između budući investitora i Vallis Solarisa. To znači da trebamo naći jedan balans, dakle ne dolazi u obzir neka buduća rezervacija zemljišta za Vallis Solaris, a istovremeno odbijanje investitora koji su željni doći na Pode. Razvoj šibenskog gospodarstva je vrlo važan, tako da je na nama da napravimo procjenu između ovog projekta i 30 pisama namjere koje trenutačno imamo. Stavit ćemo to na vagu i vidjeti što je u najboljem interesu Šibenika. Želimo i navijamo da se projekt Vallis Solaris u bilo kojem opsegu realizira, no nikako na štetu budućih drugih investitora.
Željko Selak najavio je da će do kraja prvog kvartala iduće godine tvrtka Vallis Solaris imati definiran novi poslovni plan.
Da podsjetimo, u prvotnom poslovnom planu, investicija od 400 milijuna eura tvrgtke Vallis solaris na Podima je trebala biti tek prva faza, a u idućoj se investicija trebala proširiti na 300-injak hektara i penjati na preko milijardu eura budući da je u planu bila proizvodnja svih komponenti za izradu solarnih panela, što bi s vremenom uključilo i postrojenja za solarno staklo i polisilicij, a također i paralelni lanac za proizvodnju zelenog vodika kao osnovne sirovine za proizvodnju sintetičkog goriva.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....