Peta od šest brzih brodica hitne medicinske službe na moru isporučena je za potrebe šibenskih otoka. Projekt brzih brodica važan je za stanovništvo na otocima, koje ima i probleme s brodskim linijama i neadekvatnu zdravstvenu skrb. Četiri šibenska naseljena otoka imaju tek jednog liječnika, a ni medicinske sestre nisu im stalno na usluzi.
Ambulanta vikendom ne radi
Kad morem divlja jugo - ‘Lara‘ je privezana u šibenskoj luci. Konopi se odriješe tek kad vjetar padne.
- Nisam mogla ići u Zlarin. Bila sam kod doktora i nisam uspjela. Morala sam ići kod sina. Bilo je nevrijeme. Moramo poštivati nevrijeme, istaknula je za HRT, mještanka Zlarina, Vesela.
One na otoku - nevrijeme odsiječe od kopna. U hitnim slučajevima najčešće su ovisili o brodovima lučke kapetanije ili policije.
- Imam primjer svoga oca, koji je imao infarkt, pa je hitnoj trebalo dva sata da dođe, naglasila je Tijana, mještanka Zlarina.
- A ja sam uzela gliser jedan put, jer sam morala ići u Šibenik, dodala je mještanka Zlarina Marija.
Ambulanta na Zlarinu vikendom - ne radi. Medicinska sestra dolazi četiri dana u tjednu i boravi samo tri sata.
- Turista je sve više, starijih sve više izvan sezone, a medicinske skrbi sve manje, poručila je Tijana.
- Već dugo vremena nemamo liječnika. Mislim da je uskočila jedna liječnica iz Prvića, koja je zaista prezaposlena i ona nas sada spašava, rekla je mještanka Zlarina Lina.
U pomoć uskaču i vatrogasci
Pa u pomoć nerijetko uskaču i - vatrogasci.
- Saniramo i vozimo na rivu dok dođe brod s hitnom medicinskom pomoći, kazala je za HRT tajnica DVD-a Zlarin Marina Kranjac.
Imaju i defibrilator, a i ljude obučene za rukovanje njime.
- Imali smo jedno pet slučajeva, gdje da se trebalo koristiti. I, nažalost, nije u nijednom uspjelo, dodala je Marina Kranjac.
Odsad bi u takvim situacijama, pravodobno i na samo mjesto događaja, trebala stizati brza brodica s liječničkom ekipom.
- Smatram da bi trebala zlata vrijediti. Nadamo se da nam neće puno trebati, ali, evo, jedva čekamo, istaknula je Lina.
- Taj zlatni sat u hitnoj medicini u najvećem broju slučajeva treba biti ispoštovan tako da što prije dođemo do pacijenta, bez obzira na vremenske uvjete, koji na moru vladaju, poručio je ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu ŠKŽ Tomislav Jukić.
Otočni medicinski djelatnici unaprijed su pozdravili uspostavljanje hitne službe na moru.
- Spoznaja da će biti nekakav tim koji će doći brže puno znači. Svaka minuta brže, jako puno znači, naglasila je medicinska sestra u ambulanti na Žirju Ana Kozbašić.
Na raspolaganju će imati svu opremu, a, vjeruju u Zavodu, i dovoljno ljudstva.
- Trenutno je u fazi donošenje nove mreže hitne medicine koja predviđa da ćemo imati i pripravnost za tu našu brodicu, liječnika, medicinskog tehničara i sestru, dodao je ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu ŠKŽ.
Od porinuća prve brodice do sada bilo je 29 intervencija. A upravo će se brojem spašenih života mjeriti uspješnost novog sustava hitne pomorske službe.