StoryEditorOCM
Hrvatska i svijetForum žena SDP-a

Žene za isti posao dobivaju 13 posto manju plaću od muškaraca

23. studenog 2019. - 23:54


Žene u Hrvatskoj, među ostalim, očekuju siguran život bez nasilja, radna prava i fleksibilne uvjete rada, jednake plaće za rad iste vrijednosti, pristup obrazovanju i napredovanju, poručila je predsjednica Foruma žena SDP-a Maja Sporiš na u subotu održanoj 18. izvještajno-tematskoj skupštini toga foruma.


Tema skupštine Socijademokratskoga foruma žena SDP-a bila je "Naravno, žena ima pravo na izbor".
Sudionicama se obratio i predsjednik stranke Davor Bernardić ustvrdivši kako je i "sam feminist", a izdvojio je i tri važna društvena područja potpunog ostvarenja ženskih prava - pravo na jednako plaćen rad, zaštitu reproduktivnih prava i zaustavljanje nasilja nad ženama, priopćeno je iz SDP-a.


Plaće muškaraca i žena u Hrvatskoj za isti posao razlikuju se za nešto više od 13 posto što, istaknuto je, znači da na jednu kunu zarade muškarca, žena zaradi 87 lipa.
Situacija je rapidno pogoršana i u pogledu reproduktivnih prava jer, ocijenile su sudionice foruma, iako zakonski omogućeno i legalno, pravo na pobačaj izigrano je korištenjem prava liječnika da ulože priziv savjesti.

U Hrvatskoj više od 60 posto ginekologa i anesteziologa radi priziva savjesti ne obavlja taj zahvat, a ponegdje su to i svi liječnici u nekoj bolnici.
Sporiš je upozorila i da je u porastu rodno uvjetovano nasilje, te da je od ratifikacije Istanbulske konvencije prošlo već više od godine i pol dana, ali je ona "zasad mrtvo slovo na papiru". Istaknula je kako je rodna ravnopravnost društveno i ekonomsko pitanje, da društvo ide brže naprijed tek kada svi mogu dati puni doprinos, dodavši kako žene traže i ravnopravnu podjelu neplaćenoga kućnog rada, pravo žene na izbor, pravo na pozicije moći, rodni paritet, te borbu protiv mizoginije, govora mržnje i seksizma.


Predsjednica Foruma žena SDP-a sigurna je kako je njihov cilj ostvariv - živjeti kao normalan svijet u normalnoj zemlji. Jer, rekla je, "u SDP-ovoj Hrvatskoj radi se i živi od svoga rada i stari se dostojanstveno, ne zvecka se oružjem, ne mrzi se, ne ograničavaju se slobode drugih i drukčijih, u njoj ne stanuje strah i u njoj su svi jednaki pred zakonom a djecu se uči toleranciji, ljubavi i ravnopravnosti".


O središnjoj temi - reproduktivnim pravima žena - govorila je članica predsjedništva SDP-a Ivana Posavec Krivec. Jednoglasno je usvojena izjava u kojoj je istaknuto "kako je pravo na prekid trudnoće na zahtjev žene temeljno ljudsko pravo, koje nikoga ne ograničava, ne ugrožava ničije slobode i nikoga ne diskriminira, te zbog konzumacije toga prava ni jedna žena ne smije biti stigmatizirana".


"Pronatalitetna politika mora se temeljiti na podizanju standarda življenja, a ne na religijskim, svjetonazorskim i ideološkim tendencijama", stoji u izjavi u kojoj se zahtjeva i žurno donošenje zakona koji će pitanje pobačaja regulirati tako da pobačaj bude legalan, siguran, besplatan, informiran i geografski dostupan, te koji će kontracepciju regulirati besplatnom i dostupnom tako kako to od Republike Hrvatske traži i UN-ov Odbor za praćenje provedbe Konvencije o uklanjanju svih oblika diskriminacije žena.


U Zagrebu je održana i XI. izborna konvencija Foruma mladih SDP- a Hrvatska na kojoj je izabrano novo-staro rukovodstvo pa će tako predsjednica i u drugom mandatu biti Biljana Gaća, a potpredsjednici Hrvoje Novak i Kristian Čarapić. Za glavnoga tajnika izabran je Luka Zrinski, a izabrani su i članice i članovi Predsjedništva i Nadzornog odbora.
S konvencije je upućeno i više političkih poruka, pa su se tako nazočni fotografirali sa znakom potpore i poziva na štrajk u ponedjeljak u organizaciji prosvjetnih radnica i radnika.


Donesena je i Rezolucija o nasilju nad mladima i prekarnom radu u kojoj Forum mladih SDP-a jasno detektira ključne višestruke oblike nasilja nad mladima, ali i drugim članicama i članovima društva, posebno onog koji vrši sustav. Upozorava se, među ostalim, na eksploataciju mlade radne snage kroz nesigurne oblike rada, iskorištavanje studentskih ugovora od strane poslodavaca i nisku cijenu rada, te da se "prekarni rad najviše očituje u broju ugovora o radu na tri mjeseca, što je 8,4 posto radne snage u Hrvatskoj u 2016., a 47 posto su osobe do 29 godina što znači da je svaki drugi prekarni radnik mlada osoba".
 

23. studeni 2024 04:01