Ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak rekla je u subotu, uoči skorašnjeg uvođenja sustava poučavanja na daljinu, da su pravila ponašanja u virtualnoj učionici ista kao u školi, te pozvala sve da to poštuju.
Divjak je zamolila učitelje, roditelje, a i učenike da sami sebe upozore da se treba pristojno ponašati u virtualnom svijetu, "kao da vas mama gleda dok ste u učionici".
"Nema vrijeđanja, nema stavljanja neprimjerenih sadržaja jer pravila su ista kao u školi, za vrijeđanje i neprimjerene sadržaje može se dobiti bilo kakva disciplicnska mjera koja je predviđena pravilnikom, ukor i sve drugo", rekla je Divjak na konferenciji za novinare.
Pozvala je profesore, učitelje i druge stručnjake da im pomognu tako da pošalju linkove na svoje materijale, na kurikulum@mzo.hr, jer im tjedno treba više od 300 različitih video uradaka u trajanju desetak, petnaestak minuta. Određeni broj materijala već imaju, no važno im je da svi koji mogu podijele svoje dobre materijale, koje će pregledati i vidjeti u kojem se segmentu oni mogu upotrijebiti.
"Jako je važna solidarnost i suradnja, to onda izvlači najbolje kreativce i inovativne ljude u našem sustavu", istaknula je.
Zahvalila je zdravstvenim djelatnicima, policiji i svima koji brinu da sustav funkcionira unatoč opasnostima od širenja koronavirusa, te ravnateljima i učiteljima koji se pripremaju za "generacijski iskorak u digitalnoj transformaciji našeg obrazovnog sustava".
Podsjetila je da su u dva tjedna u pogon stavili sustav koji danas pokriva više od pola milijuna ljudi, djece, učenika, zaposlenika u školama, a kada se tome pridoda visoko školstvo bit će ih oko 800 tisuća. "To je zaista pionirski poduhvat", ocijenila je.
Divjak očekuje daljnju disciplinu, nužnu da bi se sve provelo kako treba, suradnju, strpljenje kada se naiđe na probleme i solidarnost sviju. "Neće biti lako, ali ćemo sigurno sve uspješno prebroditi i napraviti", dodala je.
Najavila je da će svi materijali osim na televiziji biti dostupni na You Tubeu, te naknadno na HRTi, a moći će se gledati i u susjednim zemljama u kojima za sadržaje nema značajnije jezične barijere.
Ministrica je u subotu održala virtulni školski sat sastanka s ravnateljima škola u Hrvatskoj, njih više od 1200, na kojemu su prošli sve detalje važne za idući tjedan.
Najavila je da u ponedjeljak u osam sati ujutro kreće škola na HRT3 za sve učenike razredne nastave prema rasporedu, a na Sportskoj televiziji digitalni i video materijali za predmetnu nastavu i srednju školu.
Virtualne učionice kreću od ponedjeljka za Istarsku županiju, a u ostalim županijama u srijedu, s obzirom na to da je Istarska imala dva dana više za pripremu.
Očekuje da će biti i poteškoća, pojedini servisi na globalnoj razini već znaju pasti i u cijelom svijetu se osjeća pomak prema digitalnom svijetu - najmanje 18 država u EU od ponedjeljka će zatvoriti škole.
"Moramo biti svjesni da će biti teškoća, no za sve imamo rezervnu opciju, ovo je izvanredna situacija i nitko ne očekuje da stvari budu savršene. Sigurna sam da zajedničkim radom možemo prebroditi krizu i izvući najbolje iz toga, a to je ovaj određeni poticaj i skok vezan uz digitalnu transformaciju i učenje na daljinu", ustvrdila je.
Sve obavijesti objavljivat će se na mrežnim stranicama Ministarstva, Carneta, Škole za život, a svaka škola mora za svaki razred na svojim mrežnim stranicama objaviti link koji vodi na virtualnu učionicu koja je za njih.
Kako profesore zanima do kada će oni morati dolaziti u školu, rekla je da, ako se očekuje od liječnika, trgovaca i graničara da rade svoj posao onda se mora omogućiti kvalitetno poučavanje i da zaposleni roditelji učenika razredne nastave mogu biti u školi, kako je bilo i u vrijeme štrajka.
Dodala je da trenutno nema opasnosti od slobodnog širenja virusa u Hrvatskoj, pa se u školi mogu osigurati potrebni higijenski uvjeti i svi drugi standardi, učenika će u školi biti vrlo malo, učitelji će biti u učionicama u malom broju, a važno je i da jedni drugi u prvom vrijeme mogu pomoći.
Divjak kaže da će tako biti sve dok se ne dobiju drugačije upute i dok se u punoj funkcionalnosti sustav ne upogoni.