Prosvjed "Zajedno za veće plaće", koji je u nedjelju organizirao Tiger, jedan od sindikata unutar Hrvatske pošte, okupio je 500-tinjak zaposlenika koji su, uz veće plaće, tražili bolje uvjete rada i isplatu 1200 eura svim radnicima u operativi, a ne samo dijelu, kako je planirano, piše HRT
Upozorili su da je njihova prosječna plaća na razini 75 posto hrvatskog prosjeka, a od 1. siječnja osnovna će biti ispod minimalne koju je Vlada utvrdila uredbom.
- Sve to uzrokuje masovni odlazak kvalitetnih radnika iz tvrtke koji se zamjenjuju manje kvalitetnom stranom radnom snagom koja ruši cijenu rada, upozorio je ispred zgrade Hrvatske pošte predsjednik Sindikata Tiger Ivica Franić.
Poručio je da hitno traže kontinuirani rast plaća dok ne dosegnu prosječnu plaću u RH jer su je prije 15 godina imali, a od 2009. nisu se povećavale nego padale. Napomenuo je i da im kolektivni ugovor vrijedi još tri mjeseca i nema puno vremena za socijalni dijalog, a ako ga ne bude, najavio je organiziranje zakonitog štrajka čim se za to stvore uvjeti, objasnivši kako to neće biti u prosincu, nego u siječnju.
- Da su naše plaće pratile rast minimalne plaće, danas ne bismo prosvjedovali. Vjerujem da će kolege odraditi maksimalno koliko mogu kako bi sve pošiljke u predblagdansko vrijeme bile isporučene na vrijeme. Nikad nije bilo više posla, radnika nikad manje, rekao je Franić medijima.
Upitan o najavljenim povećanjima plaće iz Uprave, Franić je rekao kako će s time plaće poštara i službenika na šalteru biti 1250 eura bruto, a sada su 850 eura neto. Naglasio je da traže dodatke ukinute još 2013. pa je tako naknada za minuli rad smanjena s 0,5 na 0,4, smanjen je broj dana godišnjeg odmora, ukinute su jubilarne nagrade i dar za djecu, dnevnica je bila veća prije 20 godina (170 kuna) nego danas (na razini 150 kuna).
Također je upozorio i na odluku o lojalnosti, kojom je određeno da će isplatu od 1200 eura dobiti samo dio radnika u operativi, ali ne i oni koji rade u uredima i sortirnicama, a koji su jednako neophodni u funkcioniranju poštanske službe i također rade teške poslove. Uz to, sustav nagrađivanja za radni učinak koji provodi poslodavac također je nelogičan i nepravedan, istaknuo je Franić.
Ustvrdio je da u tvrtki nema socijalnog dijaloga, jer je Uprava razgovarala samo s jednim sindikatom, a sindikat Tiger potpuno ignorirala. Vjeruje, kaže, kako će u Upravi shvatiti da je to neodrživo, a ako ne budu, snosit će posljedice.
Upozorio je i na kršenje odredbi kolektivnog ugovora koje jamče pravo na sindikalno izvješćivanje članova, i to blokadom službenog maila i drugim protuzakonitim postupanjem prema samo jednom sindikatu unutar kompanije, što predstavlja povredu temeljnog prava radnika na slobodu sindikalnog udruživanja i djelovanja.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....