StoryEditorOCM
Hrvatska i svijetkorona-kriza

‘Nema ti od sezone ništa. Stani malo na zemlju!‘: pandemija je unijela reda u prenapuhane cijene najma i nekretnina te donijela olakšanje podstanarima

Piše Tanja Šimundić Bendić
16. travnja 2020. - 08:44

Eto da se i to čudo dogodi da vlasnici stanova za rentanje neće sa svibnjem, ili najkasnije do 1. lipnja, mahnito kao do sada otkazivati najam studentskoj populaciji.

I bezobzirno ih zbog primanja zlatnih koka, turista koji donose brzu zaradu na dnevnoj bazi, izbacivati na ulice, čak i za vrijeme stresnih ispitnih razdoblja. Svanulo je i mladim bračnim parovima i samcima, također žrtvama vlasnika stanova za iznajmljivanje, koji će zbog najavljene loše, najvjerojatnije nikakve turističke sezone 2020. godine, ipak dobiti prigodu za produženo mirno boravljenje u svojim unajmljenim domovima.

Korona nije samo donijela neočekivani dugoročni najam podstanarima, napravila je još jednu bitnu stvar – zaustavila je divljanje cijena na nekretninskom tržištu, te ih konačno počela obarati na razumniji, realniji iznos.

- U jednom trenutku cijene su poletjele u nebo, i držalo se kako ih više ništa ne može zaustaviti. A onda se dogodila korona koja za sobom vuče loše prognoze za nadolazeću sezonu. I što sada? Vlasnici nekretnina spuštaju iznajmljivačke, ali i prodajne cijene jer se straše praznih objekata. Neki već sada stanove nude na prodaju, a brojni zbog straha od gubitka bookinga na dugoročno produžuju najam podstanarima. Upravo onima koje bi izbacili na ulicu već s prvim turističkim dolascima. Jer što je sigurno, sigurno je. Nema turista, ali imat će i dalje najam. Manji, ali najam - potvrđuju nam vlasnici nekoliko splitskih agencija za nekretnine.

Sva obalna mjesta s povijesnom patinom godinama su tiha patnja velikog broja domaćih ljudi, koji su u njima kupili brojne nekretnine. Njima se pridodaju i bogati stranci, ali i naši s viškom love koji su bez problema za stanove, kuće, vile za odmor u najboljim zonama plaćali i preko pet, šest i više tisuća eura za četvorni metar.

To je sitnica za iznose koji su se keširali za uređene stanove na dubrovačkom Stradunu, one s najboljim pogledom na svjetski poznati trg. Hoće li i te cijene padati? Teško, prva je zona - prva zona. Ali zato više ništa neće biti isto, ili će makar na duže vrijeme biti normalizirano - kaže Jasminka Biliškov, jedna od najvećih znalaca na hrvatskom tržištu nekretnina.

Preko noći okrenuli ploču

- Cijene nekretnina u korona-krizi koja je prvenstveno zdravstvena, ali nosi za sobom i gospodarsku krizu, počele su padati. Da, javljaju mi se kolege i kažu kako idu dolje. Dugo su vremena bile prenapuhane, precijenjene, nenormalno su rasle i sada se vraćaju u ravnotežu. Kriza će u svakom slučaju ostaviti posljedice na tržište. Pad je već počeo – veli Jasminka.

Evo i prvog primjera, jedan splitski apartman u turističkoj renti od 40 metara četvornih, kompletno namješten, moderan sada se prodaje za 95 tisuća eura. Cijena prije korone bila mu je 110 tisuća eura. Jasminka Biliškov navodi kako su pojedini iznajmljivači preko noći okrenuli ploču, i u stilu “bolje vrabac u ruci nego golub na grani” agencijama naglo počeli nuditi objekte za dugoročni najam.

image
Joško Ponoš/HANZA MEDIA

- Svaka buža, primjerice, u splitskoj palači, na turistima zanimljivim lokacijama pretvarala se u prostor za iznajmljivanje. Brojni su vlasnici dizali kredite kako bi ih opremili. A kredite treba vraćati. Okej, ako bi imali dobru sezonu to nije bio problem, ali sada kada se korona uplela, mnogima je omela računa. Sada se pojavio višak stanova na tržištu i zato se ruše cijene. Da, moram potvrditi to što kažu i moje kolege, u ovoj će situaciji profitirati studenti, mladi bračni parovi, samci. Sada će imat ogromni izbor, dugi rok boravka i manju cijenu. Korona je donijela red u turbulentno, precijenjeno tržište - veli Jasminka Biliškov.

Upitno vraćanje kredita

Stiglo nam je vrijeme u kojem se boje oni koji trebaju vraćati kredite, a dio onih koji su tek željeli uzeti kredit, od toga odustaje.

Koliko će sve ovo trajati? Ne zna se. Korona može biti i dugog daha, može se vraćati, unositi nemir, dovoditi do procesa koji će dugoročno mijenjati uhodane navike. Upravo zato, brojni mladi ljudi očekuju bolja vremena. Zasada su makar sigurni, lokacija za privremeni dom imat će na pretek.

U svakom slučaju sniženje na nekretninskom tržištu zasigurno će trajati još neko vrijeme, možda godinu, dvije, no to je veoma, kažu znalci, teško i nezahvalno prognozirati. Definitivno će cijene biti realnije nego što su bile. No što je s najskupljim objektima, onima kojima cijena vrtoglavo raste, kakve drže neke unikatne dubrovačke pozicije?

- Prvi red je prvi red, i on nikada nema cijenu, on drži onu cijenu koju će netko platiti. U Splitu su to uz Rivu i Zapadna obala, unikati, povijest, prvi red na Pjaci, isto kao i Stradun, Šibenik koji je također hit nekoliko zadnjih godina. Tu je i Trogir s nešto malo manjom cijenom, ali opet visokom. Naravno i neke lokacije na otocima. Prvenstveno Hvar i Vis. To se, mislim, neće mijenjati.

To su lokacije s karakterom, nešto što se ni s najboljom tehnikom na svijetu ne može napraviti na takav način. No sve ostalo će se mijenjati, i dobro je da je tako. Izgubila se realnost, toliko je raslo da je već bilo previše. Hrvatska, Mađarska i Luxemburg su postale zemlje s najvećom cijenom nekretnina u zadnje dvije godine. Ne samo zbog galopirajućeg turizma koji nam se dogodio, već i radi činjenice da stranci vole kod nas imati nekretninu - kaže Jasminka Biliškov.

27. prosinac 2024 11:40