U Hrvatskoj će za nekoliko dana biti uvedene najstrože epidemiološke mjere od uvođenja lockdowna u proljeće ove godine, koje će uglavnom zahvatiti pet područja, prije svega ugostiteljstvo, obrazovanje, kulturu, prijevoz i sport, doznajemo nakon što je premijer Andrej Plenković jučer održao online sastanak sa svim županima.
O mjerama se i sinoć u Vladi raspravljalo, nacrt je poslan ministrima, a danas bi se trebao naći na užem kabinetu Vlade, kako bi mjere stupile na snagu do petka ili za vikend, a bile bi na snazi sve do Božića.
Postoji velika mogućnost za zatvaranje svih ugostiteljskih objekata, kao i potpun prelazak srednjih škola na online nastavu. Zatvore li se srednje škole, onda će se sigurno zatvoriti i kafići. U tom slučaju Marin Medak iz Nacionalne koordinacije ugostitelja traži da im država nadoknadi 75 posto prošlogodišnjeg prihoda iz istog mjeseca.
Izgledno je i da će se zatvoriti kina i kazališta, ali galerije i muzeji koji imaju jako mali broj posjetitelja mogli bi ostati otvoreni. Sigurno će se pak ići na ograničavanje broja putnika u prijevozu, dok se još raspravlja što će biti s fitness centrima, ali moguće je da će oni uz restriktivnije mjere ostati otvoreni.
Odluka još nije donesena kada je o ugostiteljima riječ pa još uvijek postoji i mogućnost da im se ograniči radno vrijeme, da se smanji broj posjetitelja u lokalima ili da se dopusti samo rad na terasama.
Kada je riječ o crkvama, razmišlja se da se vjerski obredi obavljaju online, putem TV-a ili radija.
Cilj je, kažu nam u Vladi, da do Božića i Nove godine broj novozaraženih počne padati te da Hrvatska blagdane dočeka u povoljnijoj epidemiološkoj situaciji.
"To je premijerova inicijativa koja je izrečena na sastanku sa županima. Cilj nije zatvaranje, nego želimo s restriktivnijim mjerama u najvećoj mogućoj mjeri sačuvati zdravstveni sustav, ali i gospodarstvo, da sve što je prioritetno nastavi s radom. Mjere će u primjenu sigurno ići ovaj tjedan, u petak ili za vikend", kažu u Vladi.
Inače, epidemiolozi su u ponedjeljak Vladi i Stožeru poslali svoj prijedlog mjera koji je bio podloga za raspravu, što ne znači da će se sve usvojiti. Jutarnji list u posjedu je tog dokumenta, a u kojem epidemiolozi traže da se nove strože mjere uvedu na najmanje četiri tjedna odnosno do postizanja 14-dnevne incidencije od 50/100.000 ili niže. U ovom je trenutku incidencija oboljelih u razdoblju od 14 dana na sto tisuća stanovnika na razini Hrvatske viša od 900, što upućuje na to da je epidemija izmaknula kontroli.
U dokumentu epidemiolozi navode da su neke od mjera trebale biti donesene i prije, a neke od mjera koje su donesene ne provode se dosljedno. Epidemiolozi su kao najrizičnija mjesta i događaje identificirali noćne klubove, vjenčanja, druge vrste privatnih okupljanja više obitelji, veća vjerska okupljanja i sportske događaje u zatvorenim prostorima.
Što su sve epidemiolozi predložili županima i ministrima
● Strože mjere uvesti na najmanje 4 tjedna; 15. prosinca analiza epidemiološke situacije te ublažavanje ili uvođenje još strožih mjera.
● Zatvaranje muzeja i galerija.
● Broj sudionika na pogrebima do 15.
● U kafićima i restoranima po svakom gostu mora biti 4 četvorna metra; tko se toga ne pridržava, privremeno zatvaranje.
● Na područjima gdje se nastava u potpunosti održava online, i u županijama gdje je 14-dnevna incidencija viša od hrvatskog prosjeka, zatvaranje kafića i barova.
● Maloljetnicima zabrana ulaska u kafiće i barove.
● Zabrana održavanja vjerskih obreda i misnih slavlja. Molitvene skupove i druge vjerske aktivnosti organizirati online i putem TV-a i radija.
● Vjerski objekti mogu biti otvoreni samo za one koji se dolaze individualno moliti.
● Organizirani događaji na otvorenom do 15 ljudi.
● Zabrana organiziranja konferencija, poslovnih treninga, božićnih domjenaka u zatvorenom prostoru.
● Knjižnice i antikvarijati - naručivanje online i telefonom i preuzimanje literature.
● Treninzi na otvorenom za amaterske sportaše samo u beskontaktnim sportovima u grupama do 15 ljudi.
● Vjenčanja - broj sudionika do 15 ljudi.
● Ako se hoteli ne pridržavaju propisanih mjera, odmah ih zatvoriti.
● Hostele zatvoriti.
● U javnom prijevozu popunjenost autobusa, tramvaja i vlakova smanjiti na 25 posto. Redovita dezinfekcija javnih prijevoznih sredstava na konačnim odredištima prije ponovnog kretanja.
● Strogo preporučiti izbjegavanje obiteljskih i socijalnih druženja u restoranima.
● Izbjegavanje druženja više obitelji u privatnim domovima.
● Zabrana korištenja sportskih terena, sportskih i rekreacijskih centara za amatersko bavljenje kontaktnim sportovima.
● Na otvorenom dopustiti samo kondicijske treninge.
● Dvorane za vježbanje, bazeni i rekreacijski centri mogu se koristiti samo za individualne treninge
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....