StoryEditorOCM
ZanimljivostiZGODNO JE, ALI...

Ovo su dva najčešća načina kako nas hakiraju preko mobitela i riskiramo da nas pokradu: ovu stvar ne radite nikad!

Piše Šibenski.hr
26. listopada 2024. - 18:58

Vjerojatno jedan od najvažnijih savjeta za korisnike pametnih telefona jest da se nikada ne povezujete na otvorene WiFi mreže (mreže koje nemaju nikakvu šifru) na javnom mjestu, ma koliko to primamljivo bilo! Ovo je i jedan od najvećih rizika na internetu općenito, te način na koji se odvija većina hakerskih napada, piše danas.hr.

Hakeri vrebaju uvijek

Čak i ako javna WiFi mreža djeluje "pouzdano", ona je također vidljiva širom interneta, te udaljeni hakeri mogu relativno lako na ovaj način "zaraziti" uređaje različitim vrstama računalnih virusa. Kada ovako "zaraženi" uređaj stigne u ured ili u stan, "malware" virus na njemu odmah počinje tražiti druge uređaje na istoj mreži koje bi zarazio.

Ovo se stručno naziva "digitalni vektor prijenosa" i odgovoran je za gotovo polovicu svih velikih hakerskih napada o kojima slušamo u domaćim i svjetskim medijima.

Druga polovica napada obično je uzrokovana tzv. "phishing" e-mail porukama. Dobivate e-mail, koji izgleda kao pravi e-mail vašeg poslodavca ili banke, koji u naslovu obično ima "Važno, Bitno", te u samom e-mailu iz raznih razloga traži da kliknete na link i unesete svoje korisničke podatke.

image
/Shutterstock

Takvi e-mailovi su, naravno, lažni, a same stranice na koje vas šalju toliko su vjerno izrađene da budu točna kopija pravih korporativnih ili bankovnih stranica, čak i do vrlo slične domene u samoj internetskoj adresi.

Nažalost, nakon što korisnik klikne na link ili (rjeđe) preuzme zaraženi PDF ili Word dokument, računalo je obično već zaraženo (a često i cijela mreža na kojoj se nalazi), te hakeri imaju "otvorena vrata" za svoje daljnje napade, piše Danas.hr.

Koliko "phishing" napadi mogu biti sofisticirani, pokazuje i to što se od njih u potpunosti ne mogu zaštititi čak ni državne agencije u SAD-u i Velikoj Britaniji.

Broj takvih napada na državne službe, agencije i web stranice javnih službi povećao se za gotovo 30 posto u protekloj godini, a američka agencija za kibernetičku sigurnost CISA čak ima i čitav set pravila kako bi se takvi napadi spriječili u budućnosti unutar američkih federalnih agencija.

image
/Shutterstock

 

20. studeni 2024 04:48