StoryEditorOCM
Lifestylenije samo kašalj

Liječnici upozoravaju na uobičajeni zimski problem: Ovo može biti i simptom raka pluća

Piše Nina Čiča/Živim.hr
8. prosinca 2024. - 21:51

Rak pluća treća je najčešća vrsta raka u Europi, a u Hrvatskoj svake godine otkrije više od 3000 novih slučajeva te bolesti. Iako mnogi dugotrajan kašalj povezuju s rakom pluća, pulmologinja prof. MeiLan Han savjetuje da pripazite na jedan manje poznat problem, a to je hrapav, promukao glas.

- Razlog tome je to što rak, napredujući, napada i oštećuje povratni laringealni živac. Taj živac prolazi po vratu, spušta se u prsište ispod luka aorte i zatim ponovo kreće gore u grkljan – objasnila je u svojoj knjizi Breathing Lessons: A Doctor‘s Guide to Lung Health. U većini slučajeva, problem će nakon kraćeg vremena proći sam od sebe, no primijetite li da imate duže epizode promuklosti, trebali biste se javiti svom liječniku primarne zdravstvene zaštite – savjetuju stručnjaci te upozoravaju na još neke manje poznate simptome ove bolesti na koje valja pripaziti, poput boli u ramenu ili prsima, otežanog gutanja pa čak i boli u leđima, piše Daily Mail.

Podaci najveće svjetske nezavisne organizacije za istraživanje raka, Cancer Research UK, pokazuju da samo jedna od 10 osoba koje su dobile dijagnozu raka pluća poživi dulje od jednog desetljeća. Stručnjaci ističu da je upravo to razlog zašto je toliko važno uočiti rane simptome. Pacijenti kojima se rak pluća otkrije u ranoj fazi imaju 65 posto šanse za petogodišnje preživljenje. Stručnjaci kažu da i vrsta raka utječe na preživljenje, odnosno na kojoj se vrsti stanica rak počeo razvijati. Osim toga, opće zdravstveno stanje i fizička forma osobe također utječu na preživljenje. Što ste u boljoj fizičkoj formi, to ćete se bolje moći nositi s rakom i terapijom protiv bolesti.

Ostali, bolje poznati simptomi raka pluća su:

kašalj koji ne nestaje nakon 2 ili 3 tjedna,

dugotrajni kašalj koji se pogoršava,

infekcije prsnog koša koje se stalno vraćaju,

iskašljavanje krvi,

bol pri disanju ili kašljanju,

dugotrajni nedostatak daha,

stalni umor ili nedostatak energije,

gubitak apetita ili neobjašnjivi gubitak težine.

Vrlo često mnogi od navedenih simptoma mogu biti uzrokovani i drugim bolestima, ali održavanje općeg zdravlja i izbjegavanje čimbenika rizika prvi su koraci u smanjenju rizika od raka pluća.

Pulmolozi također upozoravaju da je sve veći broj mladih oboljelih od raka pluća, a jedna teorija kojom se nastoji objasniti to povećanje oboljelih među mladima je izloženost zagađivačima. Nedavno kanadsko istraživanje otkrilo je da osobe koje su bile izložene visokim razinama zagađenja tijekom života imaju veće izglede da razviju genetske mutacije za koje se zna da povećavaju rizik za agresivne tumore pluća.

- To sugerira potencijalni utjecaj izloženosti česticama PM2.5 na rak pluća kod ljudi koji nisu nikada pušili, naročito među ženama - rekli su autori studije s Instituta za istraživanje taka u Vancouveru, piše Živim.hr

18. prosinac 2024 07:31