Košarkanadskakali ih

Zadar uvjerljivo slavio u dalmatinskom derbiju na Baldekinu, Šibenčanima šesti poraz u nizu

Piše Krešimir Gulin
30. ožujka 2024. - 20:13

Zadrani će dočekati Uskrs u puno boljem raspoloženju od Šibenčana. Naime, Zadar je slavio u dalmatinskom derbiju na Baldekinu i sačuvao prvo mjesto na tablici. S druge strane, kudikamo manje razloga za zadovoljstvo imaju u taboru Šibenke kojoj je ovo bio šesti poraz u nizu u prvenstvu Hrvatske.

Niksa Stipanicev/Cropix

Za razliku od mnogih utakmica ove sezone Šibenka nije potonula u uvodnim minutama. Premda su se Narančasti dosta mučili u napadu tricom Foremana poveli su (14:10) dvije minute i 20 sekundi prije kraja prve četvrtine.

Tek tada se u igru uključio glavni motor gostiju Božić i ubacio prve poene s linije slobodne bacanja. No, ključni čovjek Zadrove serije (14:0) bio je Dario Drežnjak.

On je u tom gostujućem nizu postigao čak 10 koševa od čega dvije trice. Šibenka je pune četiri minute ostala bez ubačaja, pa je na početku druge dionice na semaforu stajalo (24:14) za Zadar.

Narančasti su morali ‘rudariti‘ za svaki koš u prvom poluvremenu. Praktički svaki napad bio je sveden na individualna rješenja, ili igru ‘jedan na pet‘.

Ipak, Šibenka se uspjela približiti na minus pet (22:27). Međutim, visoki igrači Zadra ‘meke‘ ruke Davis i Žganec tricama su opet donijeli mir u redove gostiju i sigurno vodstvo (37:25).

Zadarski Amerikanac Davis bio je dobro šuterski raspoložen u prvih 20 minuta postigavši čak četiri od ukupno sedam trica gostiju.

Na fotografiji: Djordje Topolovic.

Doduše, Zadrani su ispalili čak 20 šuteva za tri poena što im je omogućila silna dominacija u skoku. Naime, na koncu prvog dijela gosti su imali točno dvostruko više uhvaćenih lopti od Šibenčana (26:13),

U drugom poluvremenu Zadar je rutinski zadržao kapital koji je stekao u prvih 20 minuta.

Zadnji trzaj Šibenčani su imali kada su stigli na osam razlike (36:44). No, najprije ih je ‘ohladio‘ još jednom tricom Žganec, da bi konačna presuda stigla samo nekoliko trenutaka kasnije.

Narančasti su imali čistu kontru, ali umjesto laganog poena Lukiću je suđen prekršaj u napadu što je isporovociralo domaću klupu koja je zaradila tehničku grešku.

Zadar je to maksimalno iskoristio i s četiri koša u jednom napadu prvi put otišao na plus 15 (51:36).

Možda je Šibenka mogla i malo zakuhati stvari u završnici da nisu promašili nekoliko slobodnih bacanja i zicera. No, Zadar je morao igrati s najjačim snagama sve do finiša utakmice.

Na fotografiji: Danijel Jusup, trener Zadra.

Tako je trener Jusup svog najboljeg igrača Božića povukao s parketa tek tri minute prije kraja. A Božić je još jednom sjajno vodio svoju momčad, Doduše ubacio je svega pet koševa, ali je opet bio blizu ‘double double‘ učinka, budući da je imao 10 asistencija i devet skokova.

Šibenka- Zadar 65:83 (14:19, 13:18, 16:23, 22:23)

ŠIBENIK- Dvorana na Baldekinu. Gledatelja 1000. Suci: Denis Hadžić, Goran Rogić i Mateo Pavičić.

Šibenka: Lukić (18), Skorić (8), Klarin, Pleadin (9), Foreman (3), Babić (10), Topolović (10), Starovlah (6), Perković (1), Šarić, Brajković, Paić.

Zadar: Davis (14), Klarica (9), Vujačić, Žganec (14), Mazalin (10), Lakić, Mekić (3), Jambrović, Drežnjak (19), Božić (5), Ramljak (9).

Na fotografiji: Josip Pandza, trener Sibenke.

Na fotografiji: Luka Babic.

Na fotografiji: Antonyo Makale Foreman.

Na fotografiji: Funcuti.

Na fotografiji: Milic Starovlah.