Blizu pola Hrvata kupuje i plaća online. Zašto niste među njima?
Nije tajna kako Hrvati vole kupovati i plaćati online. Prema ovogodišnjem Mastercardovom istraživanju MasterIndex, provedenom na više od tisuću ispitanika u Hrvatskoj, 47 posto ispitanika kupuje online barem jednom mjesečno, a njih 35 posto jednom do dva puta u tri mjeseca. Devet posto to čini svaki tjedan.
S druge strane, svaki tjedan ili barem jednom do dva puta mjesečno na plaćanje online odlučilo se 45 posto ispitanika.
U oba slučaja transakcije online češće rade oni s višim prihodima i višom razinom obrazovanja.
Pola ispitanika podjednako koristiti i domaće i inozemne trgovine online. Hrvatskim prednost daje 30, a inozemnim 20 posto ispitanika.
Online se najčešće kupuje odjeću, obuću i modne dodatke (74 posto). Na drugom mjestu je elektronika – mobiteli, televizori i slični gadgeti – sa 44 posto. Među prvih pet su također kozmetički proizvodi (36 posto), ulaznice za razna događanja (32 posto) te kućanski aparati i namještaj (28 posto).
Debitna kartica je kraljica
Žene češće kupuju odjeću, obuću i kozmetiku, muškarci elektroniku, kućanske aparate ili namještaj, sportsku opremu i video igre.
Mladi do 29 godina više kupuju odjeću, obuću i modne dodatke. Za gadgete, namještaj i sportsku opremu više su zainteresirani ljudi stari od 30 do 39 godina, dok oni između 40 i 49 tako kupuju elektroniku, namještaj, namirnice, knjige i časopise.
U padu je broj onih koji ne koriste kartice za kupnju online. Ovi bi se trendovi, prognoziraju u Mastercardu, trebali nastaviti i u budućnosti.
Istraživanje je također pokazalo kako gotovo svi ispitanici imaju barem debitnu karticu, dok ih 45 posto ima kreditnu, a 25 posto prepaid. U prosjeku imaju umalo pa tri kartice.
Kartice se češće koriste za plaćanja nego za podizanje ili polaganje novca na bankomatima. U plaćanjima su Hrvati pomalo konzervativni – i dalje dominira dobra stara plastična kartica, najčešće debitna. Udio plaćanja mobitelom i dalje je mali, a plaćanje gotovinom preferira otprilike četvrtina ispitanika.
Potonje vrijedi i za davanje napojnica u kafićima i restoranima, iako se skoro pa svaki peti ispitanik odlučio to učiniti uz pomoć kartice.
Sigurnost na europskoj razini
Ako ste i dalje među onima koji se još nisu zakoračili u svijet plaćanja online zbog toga što vas brine je li to sve skupa dovoljno sigurno, evo zašto biste trebali promijeniti mišljenje.
Tehnološke kompanije u platnom prometu, kao što je to primjerice Mastercard, uskladile su svoja poslovanja sa strogom europskom Direktivom o platnim uslugama (PSD2).
Njome se, između ostalog, traži potvrđivanje identiteta pri plaćanjima online s bilo koja dva od ukupno tri elementa: nešto što znate (recimo, lozinka), nešto što posjedujete (poput vašeg mobitela) i nešto što ste nedvojbeno vi (otisak prsta ili sken lica, što još nazivamo i biometrija).
Takav je pristup ugrađen u rješenje Mastercard ID Check, koje vam treba za veće transakcije, nove trgovce ili ako vaša banka naiđe na potencijalno sumnjivu transakciju vašom Mastercardovom karticom.
U okviru procesa autentifikacije, dolazi vam obavijest putem bankovne aplikacije, sa zahtjevom za potvrdu. Za provedbu plaćanja dovoljna je potvrda, recimo, otiskom prsta. Može i m-tokenom ili jednokratnom lozinkom, ako ste malo staromodniji. Ova usluga omogućava vašoj banci, odnosno izdavatelju kartice, da potvrdi da su vaše kupnje doista vaše.
Mastercard vašu sigurnost također štiti tako što, umjesto stvarnih podataka s vaše kartice, u komunikaciji s trgovcima koristi posve drugi broj - digitalni token, koji hakeri, čak i ako nekim slučajem dođu u njegov posjed, ne mogu zlorabiti jer postaje beskoristan.
Stoga neka vas sigurnost više ne zabrinjava. Uđite u digitalno doba, kupujte i plaćajte online koliko god vas je volja.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....