Države članice UN-a su se danas tijekom skupštine Ujedinjenih naroda za okoliš (UNEA-5.2) jednoglasno dogovorile da će razviti pravno obvezujući sporazum o okončanju zagađenja plastikom.
Taj će sporazum biti jedan od najambicioznijih svjetskih ekoloških akcija još od Montrealskog protokola iz 1989. godine, kojim je ukinuta uporaba tvari koje oštećuju ozonski omotač.
Usvojena rezolucija UN-a rezultirat će s čvrstim sporazumom koji će sadržavati globalna pravila i obveze koji uključuje cijeli životni ciklus plastike.
Skup spomenutih pravila držat će države, poduzeća i društvo odgovornima za eliminiranje plastičnog onečišćenja iz svojeg okruženja.
- Svjetski su čelnici napokon shvatili da se svi zajedno moramo boriti protiv plastične krize, kao jednog od najvećih problema s kojima se svijet suočava. Pristankom na razvoj pravno obvezujućeg globalnog sporazuma o onečišćenju plastikom, oni utiru put čišćoj i sigurnijoj budućnosti za ljude i planet, ističe izvršna direktorica WWF Adrije Nataša Kalauz.
- Iako WWF pozdravlja ovu odluku, moramo naglasiti i da je ovo tek početak i da je potreban velik angažman i odlučnost brojnih strana kako bi se ostvario ovaj sporazum koji bi trebao omogućiti učinkovit prijelaz na kružno gospodarstvo po pitanju plastike.
Predviđa se da će se do 2040. količina plastičnog smeća koje se slijeva u oceane utrostručiti, a na vlade se vrši pritisak da se ujedine i usvoje globalni odgovor na krizu.
Prema izvorima bliskim pregovorima, zemlje članice UN-a, uključujući i velike proizvođače plastike poput SAD-a i Kine, odobrile su okvir za globalni sporazum o zaustavljanju onečišćenja plastikom i za formiranje međuvladina pregovaračkog odbora (INC) koji će posredovati u konačnom dogovoru.
Dužnosnici kažu da okvir za globalni sporazum pregovaračima daje širok i snažan mandat za razmatranje novih pravila o suzbijanju onečišćenja plastikom od njezina nastanka kao sirovine preko proizvodnje i upotrebe do sigurnog odlaganja.
To bi moglo uključivati ograničenja u proizvodnji nove plastike, proizvedene iz naftnih derivata i plina, premda će se pojedinosti utvrditi tijekom kasnijih razgovora.
Mandatom se predviđaju pregovori o obvezujućim globalnim ciljevima s mehanizmima praćenja, o razvoju nacionalnih planova i o financiranju, kada su posrijedi siromašnije zemlje.
Pregovarači imaju i mogućnost razmatranja svih aspekata onečišćenja - ne samo problema plastike u oceanima već i problema sitnih čestica u zraku, onečišćenja tla i problema plastike u prehrambenom lancu ljudi, što je ključan zahtjev mnogih zemalja.
- Sto posto smo zadovoljni ishodom, rekla je Ana Teresa Lecaros, voditeljica odjela za okoliš peruanskog ministarstva vanjskih poslova, zemlje koja je supotpisala jedan od nacrta rezolucije.
Inger Andersen, direktorica Programa UN-a za okoliš rekla je da će sporazum o plastici biti povijesni sporazum i ujedno najvažniji multilateralni sporazum za planet od Pariškog sporazuma o klimi iz 2015.
UN je upozorio da je stopa proizvodnje plastike rasla brže od bilo kojeg drugog materijala te se predviđa da će se u idućih dvadeset godina udvostručiti.
Manje od 10 posto plastike se reciklira, a većina završi na odlagalištima otpada ili u oceanima. Prema nekim procjenama svake se minute u mora i oceane izbaci čitav kamion plastičnog otpada.
- Zagađenje plastikom preraslo je u epidemiju, rekao je norveški ministar za klimatske promjene i okoliš Espen Barth Eide, koji predsjedava UNEA-om.
Dodao je da je prilično optimističan kada je posrijedi donošenje važnog sporazuma u Nairobiju.
Prema izvorima koji sudjeluju u procesu prvi krug pregovora zakazan je za svibanj.
Veliki proizvođači plastike istaknuli su važnost upotrebe plastike u građevinarstvu, medicini i ostalim ključnim industrijama te su upozorili da bi zabrana upotrebe određenih materijala izazvala poremećaje u lancu opskrbe.
Velike korporacije izrazile su potporu sporazumu koji konačno donosi jedinstven skup pravila o zbrinjavanju plastičnog otpada i jednake konkurentske uvjete.