StoryEditorOCM

nemo‘s gardenUnatoč brojnim nedaćama, prva svjetska farma konstruirana pod morem opet proizvodi voće i povrće

Piše OM
1. rujna 2021. - 16:17

Prva podvodna farma na svijetu nazvana je Nemo's garden (Nemov vrt) po uzoru na popularni animirani film Potraga za Nemom. Ovu jedinstvenu strukturu u blizini Genove u Italiji, koja se sastoji od šest podvodnih staklenika u obliku kupola kreirala je 2012. godine Ocean Reef grupa, piše Agroklub.

Korak po korak u ovom su projektu počeli proizvoditi različite biljne vrste poput bosiljka, različitih sorata salate, rajčice, tikvice, grah, graška, aloe veru, gljive i jagode.

"Cilj projekta je stvoriti alternativni sustav poljoprivrede, posebno posvećen onim područjima gdje zbog okolišnih uvjeta, ali i ekonomskih te morfoloških razloga biljke ne mogu rasti", stoji na njihovoj službenoj internetskoj stranici.

Iako je ova farma počela sa svojim radom prije devet godina, u listopadu 2019. je zbog olujnog nevremena pretrpjela ozbiljne štete te je zatvorena. Međutim, njezin je tim intenzivno radio kako bi obnovio kupole ispunjenje zrakom koje su usidrene na dno mora u kojima je raslo povrće.

No, uskoro se pojavio još jedan izazov. Zbog ograničenja vezanih za Covid-19 morali su sve odgoditi na nekoliko mjeseci. Unatoč nedaćama koje su ih snašle, farma je nedavno ponovno otvorena, a njezini osnivači su kazali da je otpornija no ikad.

"Svake godine otkrivamo nove moguće primjene za biosferu", napomenuo je za Euronews Gianni Fontanes, glavni koordinator ovog projekta. Osim povrća, u njega su uključeni i turizam, uzgoj ribe, morskih algi, ali i znanstveno – istraživački laboratoriji te podvodne stanice za praćenje i istraživanje divljih životinja.

Inače, ovaj je vrt opisan kao samoodrživo rješenje jer koristi obnovljivu energiju dobivenu od sunca i vode dobivene desalinizacijom one morske. Također, mikroklima i toplinski uvjeti optimalni su za rast biljaka i postizanje prinosa za razliku od konvencionalnih staklenika i ne zahtijevaju dodatne izvore energije.

Također, prema osnivačima riječ je o ekološki prihvatljivom rješenju jer nema interakciju s morskim okolišem i srodnim ekosustavima, piše Agroklub.

Pogledajte kako izgleda uzgoj povrća pod vodom:

24. prosinac 2024 02:14