StoryEditorOCM

JU PrirodaStrateški razvoj Hrvatske mreže morskih zaštićenih područja: Morski ekosustavi su izloženi ozbiljnim prijetnjama

Piše Šibenski hr.
19. studenog 2024. - 16:00

Klimatske promjene, devastacije staništa, onečišćenja otpadnim vodama i otpadom, neodrživi ribolov i masovni turizam samo su neke od ugroza našem Jadranu, složilo se preko šezdesetak stručnjaka iz javnih ustanova koje upravljaju zaštićenim područjima, te predstavnika Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije, istraživačkih instituta i nevladinih organizacija, koji su proteklog tjedna sudjelovali na sastanku jačanja suradnje kroz Hrvatsku mrežu morskih zaštićenih područja, a kojem je domaćin bila JU Priroda Šibensko-kninske županije. Cilj sastanka je bio izrada Strategije s akcijskim planom HRMZP-a za učinkovito upravljanje mrežom i postizanje nacionalnih ciljeva zaštite prirode. - objavio je domaćin sastanka, JU "Priroda" ŠKŽ.

image

Foto: JU "Priroda"

/Slobodna Dalmacija

Hrvatska mreža morskih zaštićenih područja okuplja 15 javnih ustanova koje upravljaju zaštićenim morskim područjima, a osnovana je 2021. na Brijunima u sklopu međunarodnog projekta pod vodstvom MedPAN-a (Mediteranske mreže morskih zaštićenih područja) s kojom HRMZP usko surađuje. Cilj HRMZP-a je jačanje zaštite morskog ekosustava i stvaranje koherentne mreže zaštićenih područja na hrvatskoj strani Jadrana, a ovaj susret je bio prilika za jačanje mreže određivanjem prioritetnih aktivnosti djelovanja i uključivanjem novih suradnika koji rade na istraživanju i zaštiti podmorja, ali i drugih sektora.

Toplom dobrodošlicom sudionike su pozdravili mr. sc. Anita Babačić Ajduk, ravnateljica JU Priroda ŠKŽ, župan dr. sc. Marko Jelić, kao i Daniel Springer, predstavnik MZOZT, voditelj službe za zaštićena područja iz Uprave za zaštitu prirode. Cilj našeg udruživanja je zaštita Jadranskog mora, no važno je razvijati suradnju i s drugim sektorima i stručnjacima iz prostornog planiranja, turizma, kao i svima onima koji žive od mora i ribolova. Suradnja je nužna kako bi mogli imati potpun uvid u to kakve mjere zaštite je najbolje implementirati, istaknula mr. sc. Anita Babačić Ajduk.

Putem online prijenosa sudionicima se obratio i predsjednik MedPAN-a, Renauld Dupuy de la Grandrive, te prenio sudionicima korisno dvadesetogodišnje iskustvo djelovanja francuske mreže morskih zaštićenih područja.

image

Foto: JU "Priroda"

/Slobodna Dalmacija

Europska unija prepoznaje hitnost očuvanja bioraznolikosti kroz svoju Strategiju za bioraznolikost do 2030., koja poziva na zaštitu 30 posto površine europskog mora do 2030. godine, uz strogu zaštitu 10 posto morskih područja i učinkovito upravljanje svim zaštićenim područjima. Na nacionalnoj razini se trenutačno provodi proces revizije površina i kategorija postojeće zaštite morske površine, a u svrhu utvrđivanja točnih početnih vrijednosti i budućeg praćenja ostvarivanja ciljeva sukladno Strategiji EU za bioraznolikost do 2030.

image

Foto: JU "Priroda"

/Slobodna Dalmacija

Morski ekosustavi su izloženi ozbiljnim prijetnjama, od degradacije staništa i prekomjernog ribolova do klimatskih promjena. HRMZP kao inicijativa ima za cilj razvoj platforme za razmjenu iskustva i dobrih praksi i služi kao podrška zaštićenim morskim područjima u aktivnostima planiranja i upravljanja.

Održan je Okrugli stol o sustavu donošenja odluka, strukturi i koordinaciji mreže. Za predstavnicu HRMZP-a izabrana je mr. sc. Anita Babačić Ajduk, ravnateljica JU Priroda ŠKŽ, a za izvršnu tajnicu Martina Hervat, viša stručna suradnica za zaštitu prirode JU Nacionalni park Brijuni.

image

Foto: JU "Priroda"

/Slobodna Dalmacija

Odabrane su tri aktivnosti kojima se daje prioritet: sudjelovanje u organizaciji i provedbi akcije čišćenja obale i podmorja te praćenje morskog otpada, uspostava, zatim daljnje provođenje praćenja stanja morskih ciljnih stanišnih tipova, te razna tematska zagovaranja i suradnja s drugim sektorima.

Time se želi dati podrška ispunjavanju međunarodnih obveza kao i optimizaciji resursa i mobilizaciji financiranja, uz jačanje kapaciteta kroz razmjenu znanja i iskustava te promicanje inkluzivnosti u zaštiti prirode pružanjem podrške u postizanju nacionalno zacrtanih strateških ciljeva očuvanja podmorja. 

30. prosinac 2024 20:18