Epitet kako je “najribarskije misto na svitu” Komiža itekako čuva, pa je edukacija djece i osnovnoškolaca, ali i mališana vrtićke dobi, izuzetno važna za očuvanje tradicije grada na južnoj strani otoka Visa.
Stoga je Ribarska zadruga “Komiža” provela radionice s ciljem upoznavanja djece s ribarskim alatima, životinjskim vrstama koje obitavaju u moru, ribama koje love njihovi očevi, djedovi, a nekada i pradjedovi...
Učili su školarci i oni nešto manji, kako izgleda vrša, gdje se važe riba koja se ulovi, kako se čuva i u kojim hladnjačama, te kako je najvažniji pribor ribara, nakon udica – led!
Slagala su djeca i puzzle otkrivajući kako izgledaju te ribice u moru, od one opasne s “kljunom” sabljarke, do one svima drage na gradelama – tune, ali i sitne ribe koja je othranila cijeli otok, generacije i generacije stanovnika na škoju – srdelu!
Edukacija djelatnika Ribarske zadruge odlično je primljena od samih mališana, koji su ih “zasipali” pitanjima o tom podmorskom svijetu, dok se sve provelo uz podršku još jedne institucije kojoj je cilj zaštita cjelokupnog područja, a to je Geopark Viški arhipelag na čelu sa Lanom Schmidt, izvršnom direktoricom.