StoryEditorOCM

klupski jubilejJedrenje i skijanje dobitna su kombinacija: riječki Galebovi slave 90 godina uspješnog rada

Piše Merien Ilić
6. rujna 2023. - 08:24

Malo se koji sportski klub u Hrvatskoj može pohvaliti da istodobno njeguje i jedrenje i skijanje. Jedriličarski klub Galeb iz Kostrene na obližnjem Platku organizira jedriličarsko-skijašku manifestaciju u klasi šljuka, koja traži od jedriličara dodatne mornarske vještine. Tradicija ovoga kombiniranog sportskog događaja seže u osamdesete godine prošlog stoljeća, kada se nakon skijanja natjecalo na daskama za jedrenje, a redoviti gosti i natjecatelji bile su tadašnje alpske zvijezde, poput Bojana Križaja, Roka Petroviča, Grege Benedikta, Borisa Strela.

Uz 90. jubilej od organiziranja prvog Jadranskog slaloma koji se održao na Platku, ove godine obilježava se i velika obljetnica, 90 godina JK-a Galeb, inače jednog od najstarijih i najtrofejnijih klubova na Jadranu. Među brojnim manifestacijama koje su uvrštene u program velike proslave je i Kvarnerska regata, jedna je od najstarijih na sjevernom dijelu Jadrana. Ove godine na rasporedu je 23. rujna u Kvarnerskom zaljevu. U povodu toga razgovarali smo s Milkom Volarićem, predsjednikom JK-a Galeb.

image

Milko Volarić na Barcolani

– Prva navigacijska regata za krstaše u organizaciji JK-a Galeb bila je Istarska regata, koja je prvi put održana 1949. To je bila trodnevna regata na kojoj su najčešće nastupale posade Istre i Kvarnera.

Nakon Istarske regate JK Galeb je započeo s organizacijom Kvarnerske regate 1951. godine. Jedrio se trokut ispred Opatije, a nakon toga navigacijska regata na ruti Opatija – Rijeka. To je bila dvodnevna navigacijska regata za krstaše. Od 1954. godine održavala se na ruti Rijeka – Omišalj – Kraljevica – Rijeka. Sudjelovalo je dvadesetak do četrdesetak brodova i uz Istarsku regatu slovila je dugi niz godina za najznačajniju regatu na Kvarneru. Danas je značenje Kvarnerske regate nestalo među brojnim regatama i jedriličarskim manifestacijama.

image

Regata iz 1951.

Adbon Smokvina

Kakav je koncept ovogodišnje regate? Koliko sudionika očekujete?

– Koncept ovogodišnje regate je jednodnevna regata ispred Kostrene. Zbog nezaštićene i nesigurne uvale Žurkovo, primorani smo završetak regate i prihvat jedrilica organizirati u riječkoj luci. Očekujemo nastup dvadeset do trideset brodova iz Kvarnerskog zaljeva i istočne obale Istre.

Podržava li vas lokalna zajednica, naročito u organizaciji same regate?

– Općina Kostrena od samog osnutka do danas podupire organizaciju naših tradicionalnih regata: Proljetnog kupa Galeba, Kvarnerske regate, Kostrenske regate i 20 milja riječkog zaljeva.

Ove godine smo, u povodu 90. godišnjice osnutka našega kluba, iznimno uspješno organizirali početkom ožujka trodnevnu manifestaciju skijanja i jedrenja. Pobudila je veliko zanimanje javnosti i bila je iznimno medijski popraćena sva tri dana koliko je trajala. Na Platku je održan noćni veleslalom, a ispred uvale Žurkovo u Kostreni u subotu i nedjelju, po buri, održana su tri plova u klasi šljuka.

Među pedesetak natjecatelja nastupili su bivši sudionici Olimpijskih igara u skijanju i jedrenju. Rezultati skijanja i jedrenja bodovali su se pojedinačno i u kombinaciji.

image

Čuveni klupski hangar

JK Galeb/FCB

Poznata je i vaša Kostrenska regata, koja okuplja mlađe kategorije, u koje ulažete puno nade.

– Također organiziramo Kostrensku regatu i Proljetni kup Galeba, koji okupljaju najmlađe jedriličare za klasu optimist, ILCA, 420 i najstarije u klasi šljuka. Najčešće su sudionici s Kvarnera, iz Istre, Zagreba, a ponekad u klasi šljuka imamo jedriličare iz Italije. Jedri se u štapu ili trokutu, ovisno o vremenskim prilikama.

Kakvi su uvjeti za jedrenje općenito u Kvarnerskom zaljevu?

– U Kvarnerskom zaljevu, nažalost, nemamo jake i redovite maestrale kao u Istri i Dalmaciji. Prevladavaju bura, tramontana i, nažalost, vrlo lagani vjetar ili bonaca. Najidealniji vjetar za jedrenje ispred Kostrene svakako je bura. Ako bura nije prejaka, onda su to idealni uvjeti za jedrenje.

Ispred Preluka, kad je stabilno vrijeme, puše u jutarnjim satima tramuntana. To je postalo vrlo popularno odredište za jedriličare na daskama. Mošćenička Draga poznata je jedriličarska destinacija po idealnom maestralu. Do sredine osamdesetih se u Mošćeničkoj Dragi održavala Riječka regata, najprestižnija na Jadranu i jedna od poznatijih regata u Europi.

Koliko Kvarner pruža jedriličarima sve one blagodati koje se i očekuju od jedriličarske destinacije?

– Zbog vrlo malog broja izgrađenih marina i sportskih lučica, benzinskih pumpi i drugih pratećih sadržaja, Kvarner daleko zaostaje za Istrom i Dalmacijom. Kad nemate gore navedenih sadržaja, onda nemate ni brojnosti, kvalitete, blagodati i svega ostalog što bi trebala pružati svaka jedriličarska destinacija, a pogotovo Hrvatska koja slovi za raj nautičkog turizma.

U tijeku je cjelogodišnja proslava 90. rođendana kluba.

– Kao što sam već spomenuo, obilježavanje 90 godina postojanja započeli smo početkom ožujka organizacijom manifestacije skijanja i jedrenja. Završetak će biti u studenome sa svečanom sjednicom skupštine kluba i prigodnim domjenkom.

Koliko danas klub broji članova?

JK Galeb ima pedesetak redovnih članova, a svake godine organizira tijekom ljetnih mjeseci školu jedrenja za najmlađe jedriličare. Aktivni jedriličari natječu se u klasama optimist, ILCA4, 420, šljuka i u krstašima.

Prošla godina također je bila vrlo uspješna za klub.

– U 2022. godini galebaši su bili iznimno uspješni i osvojili u klasi optimist srebrnu medalju na prvenstvu Hrvatske, u klasi ILCA4 zlatnu medalju, u klasi 420 brončanu medalju na juniorskom svjetskom prvenstvu, tri zlatne medalje i jednu brončanu medalju na prvenstvu Hrvatske, u klasi šljuka zlatnu, srebrnu i brončanu medalju, brončanu medalju na južnoeuropskom prvenstvu u Italiji, i u klasi krstaš zlatnu medalju.

image

Tina Mihelić najtrofejnija je članica Galeba

Božidar Vukičević/Cropix

MEĐUNARODNI USPJESI GALEBOVA

Prvi nastup na Olimpijskim igrama u jedrenju ostvario je Karlo Baumann 1952. u Helsinkiju. Posada Anton Grego i Simo Nikolić osvojila je u klasi šljuka na europskim prvenstvima zlatnu medalju 1966. i srebrne 1964. i 1968., te na svjetskom prvenstvu brončanu medalju 1967. godine. Sudjelovali su u klasi leteći holandez na dvije olimpijade, 1968. u Mexicu i 1972. u Münchenu.

Ratomir Kujundžić je osvojio u klasi šljuka srebrnu medalju na juniorskom prvenstvu 1965. godine. Milko Volarić i Željko Perović osvojili su zlatnu medalju u juniorskoj klasi kadet 1976. Danko Mandić i Zoran Kalebić sudjelovali su na Olimpijskim igrama 1980. u Moskvi. Bojan Grego i Vanja Fike osvojili su 1986. zlatnu medalju na europskom prvenstvu u klasi 420. Bojan Grego i Sebastijan Miknić sudjelovali su na Olimpijskim igrama 1996. u Barceloni.

Tina Mihelić je na svjetskom prvenstvu 2003. u klasi optimist osvojila zlatnu medalju u pojedinačnoj konkurenciji i brončanu medalju u momčadskom jedrenju; 2004. u klasi laser 4.7 srebrnu medalju te 2006. u klasi radial za juniorke zlatnu medalju.

Na europskim prvenstvima 2002. u klasi optimist osvojila je srebrnu medalju, 2004. u klasi laser 4.7 srebrnu medalju, a 2005. u klasi laser radial za juniorke zlatnu medalju.

Danijel Mihelić je na svjetskom prvenstvu 2004. u klasi laser radial za juniore osvojio brončanu medalju, dok je na europskim prvenstvima 2004. u klasi laser radial u kategoriji za juniore ovojio srebrnu medalju, 2006. u klasi laser radial za juniore zlatnu medalju.

Ivo Kalebić osvojio je u klasi laser 4.7 u kategoriji za juniore na svjetskom prvenstvu 2004. brončanu medalju, a na europskom juniorskom prvenstvu u klasi laser 4.7 u kategoriji za juniore srebrnu medalju.

Posada Marin Lovrović i Dan Lovrović sudjelovala je na Olimpijskim igrama 2012. u Londonu. Leon Scheidl osvojio je 2022. na svjetskom juniorskom prvenstvu brončanu medalju u klasi 420.

Galebovi članovi sudjelovali su kao sportski djelatnici na brojnim natjecanjima i jedriličarskim međunarodnim organizacijama. Josip Vehovec sudjelovao je kao sudac na Olimpijskim igrama u Barceloni 1992. i kao član stručnog tima reprezentacije Hrvatske 2016. u Rio de Janeiru. Orfeo Tićac bio je član upravnog tijela svjetske jedriličarske organizacije IYRU, tj. današnji World Sailing. Dean Pavlak bio je član europske jedriličarske organizacije EUROSAF.

26. lipanj 2024 03:27