Proteklog su vikenda u Gradskoj sportskoj dvorani Makarska održane prve HandbALL IN igre koje su okupile preko 50 djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom iz gradova podružnica istoimenog programa; Makarske, Metkovića, Sinja, Splita i Sarajeva.
HandbALL IN program je prilagođeni sportski program namijenjen djeci s teškoćama u razvoju i osobama s invaliditetom, kroz koji se već petu godinu za redom sportske i rekreacijske aktivnosti pokušavaju približiti i pružiti svima te tako senzibilizirati zajednicu i korisnicima poboljšati kvalitetu života. Začetnica programa je bivša hrvatska rukometna reprezentativka Maida Arslanagić, danas magistra logopedije i trenerica rukometa.
U subotu poslijepodne tako je makarska dvorana bila ispunjena pravim sportskim duhom i nevjerojatnom energijom. Nakon pozdravne riječi gradonačelnika Makarske Zorana Paunovića, sudionici su sudjelovali u natjecateljskom dijelu igara uz glasnu podršku roditelja s tribina, te direktnu podršku svojih trenera i asistenata u treningu.
"Pripremili smo za natjecatelje različite poligone i zadatke u kojima su svi sudionici mogli pokazati nove usvojene motoričke vještine i napredak, boriti se za svoj tim i jednostavno uživati u sportu“, istaknula je Maida Arslanagić ispred organizacijskog tima.
U samoj provedbi natjecanja i asistiranju malim i velikim sudionicima najviše su pripomogli volonteri – njih čak 34 iz Makarske, Metkovića, Sarajeva, Sinja i Splita koji su ovaj vikend svoje slobodno vrijeme odlučili podijeliti sa svojim ranjivijim sugrađanima za njihovo ravnopravno uključivanje u zajednicu. Nakon natjecateljskog dijela, slijedio je onaj revijalni. Odigrana je utakmica između podružnice Sinj i zajedničke ekipe podružnica Makarska i Metković, a na veselje svih prisutnih pobjedu su odnijeli sinjski HandbALL IN sportaši.
Veselo sportsko druženje koje je okupilo oko 150 entuzijasta, nastavilo se uz pjesmu i zakusku i nakon organiziranog programa, a uz glasnu i važnu poruku da sportski teren može biti mjesto prihvaćanja i pripadanja svakog pojedinca unatoč izazovima s kojima se kroz razvoj susreće.
"Toliko djece s teškoćama u razvoju na jednom mjestu, na tako velikom prostoru, još k tome da moraju odraditi ciljane zadatke, ma svaka čast svima. Ove igre dokaz su da naša djeca mogu zaista puno, samo im treba dati šansu i vjerovati u njih“ podijelila je svoje iskustvo jedna mama čiji sin je bio sudionik igara.
Posebno treba spomenuti Zajednicu športskih udruga Grada Makarska koja je sufinanciranjem ovog projekta još jednom pokazala visoku svijest o manjku sportskih aktivnosti djece i mladih s teškoćama u razvoju, te proaktivnost u stvaranju uvjeta za bavljenje sportom i rekreacijom kao ključ poboljšanja kvalitete života djece s razvojnim teškoćama, osoba s invaliditetom te njihovih obitelji.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....