StoryEditorOCM
ŽivotDUGOOČEKIVANA NOVOST

Preventivni pregled crijeva - neinvazivna virtualna kolonoskopija/MSCT KOLONOGRAFIJA od sada dostupna i u Splitu!

Piše Anamaria Mikulić/Sponzorirani sadržaj
18. prosinca 2024. - 11:11

Rak debelog crijeva najčešći je novodijagnosticirani rak u Hrvatskoj od kojeg godišnje prosječno oboli oko 3600 osoba, od čega oko 60 posto muškaraca. Češći je kod osoba starije životne dobi, međutim gotovo petina oboljelih mlađa je od 60 godina. Prema procjenama Svjetske organizacije za istraživanje raka godišnje od ovog raka oboli gotovo dva milijuna ljudi.

- Nije to ništa strašno, proći će - riječi su kojima često pokušavamo umiriti sami sebe kada osjetimo da s našim organizmom nešto nije kako treba. Pod izlikom da nemamo vremena lako zaboravljamo kako nešto možda nije u redu s onim što bi nam trebalo biti na prvom mjestu – našim zdravljem.

Simptome poput proljeva, nadutosti, zatvora i bolova u trbuhu često objašnjavamo kao posljedicu nepravilne prehrane, poput konzumacije teže probavljive hrane, previše začinjene hrane ili jednostavno prejedanja. Iako su povremene smetnje u probavi često bezopasne, trajni simptomi mogu ukazivati na ozbiljnija zdravstvena stanja koja zahtijevaju pažnju.

Simptomi koje se ne smiju ignorirati

Poremećaji u pražnjenju crijeva mogu ukazivati na različita zdravstvena stanja od kojih mnoga zaista i prođu bez prevelikih komplikacija. No, ukoliko simptomi traju dulje od tjedan ili dva, preporučuje se posjetiti liječnika radi pravovremene dijagnoze. Najčešći znaci upozorenja su:

• zatvor

• proljev

• osjećaj nepotpunog pražnjenja

• krvarenje iz rektuma

• tragovi krvi u ili na stolici

• promjena kalibra stolice (stolica kao olovka)

• bolovi u trbuhu, praćeni nadimanjem

• malaksalost

• gubitak apetita

• pad tjelesne težine.

Prevencija je najbolji lijek

Rak debelog crijeva razvija se relativno sporo, pa oboljeli često nisu ni svjesni da nešto nije u redu. Mogu proći godine prije nego što se javi bilo kakav jasan znak bolesti. Zbog toga se većina slučajeva nažalost otkriva tek u fazi kad je bolest već proširena lokalno ili u udaljene organe.

Međutim, primjenom metoda ranog otkrivanja raka moguće je dijagnosticirati karcinom i prije nego što se pojave očiti simptomi, u njegovim početnim fazama, kada je liječenje najučinkovitije.

image
Shutterstock/

- Prvenstveno je važno obratiti pažnju na životne navike jer se u čak 75 % slučajeva dijagnoza raka debelog crijeva povezuje s načinom života i vanjskim čimbenicima. Ova vrsta raka razvija se sporo, često tijekom dužeg razdoblja i bez očitih simptoma. Kao i kod drugih bolesti, naglasak je na prevenciji i redovitim pregledima koji uključuju testove za otkrivanje krvi u stolici i preglede sluznice debelog crijeva, uključujući klasičnu kolonoskopiju, koja se prema brojnim istraživanjima pokazala učinkovitom preventivnom metodom - objasnio nam je dr. med. Darijo Radović, spec. nuklearne medicine i voditelj splitske podružnice Poliklinike Medikol.

Klasična kolonoskopija je dijagnostički postupak koji omogućava liječnicima detaljan pregled, počevši od rektuma pa sve do spoja debelog i tankog crijeva, a obično se provodi korištenjem fleksibilne cijevi promjera oko jednog centimetra koja snima unutrašnjost debelog crijeva.

Otkrivanjem i odstranjivanjem polipa u ranoj fazi značajno se smanjuje rizik od razvoja bolesti. Najranija dijagnostika raka debelog crijeva pacijentima daje šansu za preživljavanje od 85 % do 100 %, dok se taj postotak u slučaju dijagnoze u kasnijim stadijima smanjuje na ispod 50 %.

Kada je vrijeme za prvu kolonoskopiju?

Redoviti pregledi nisu samo odgovornost prema vlastitom zdravlju, već i prema obitelji i zajednici jer mogu spriječiti komplikacije koje negativno utječu na kvalitetu života i radnu sposobnost. Rano dijagnosticiranje značajno povećava šanse za uspješno liječenje i smanjuje troškove dugoročnih terapija.

Prvu kolonoskopiju, kao metodu probira za rak debelog crijeva, preporučuje se obaviti nakon 50. godine života, a ako osobe imaju krvnog rođaka oboljelog od raka, preporuka je nakon 40. godine. U slučaju urednog nalaza, preporučuje se ponoviti pretragu svakih pet godina, odnosno svake tri godine ako osobe imaju krvnog rođaka oboljelog od raka.

Strah i nelagoda često su glavni razlozi zbog kojih mnogi odgađaju ili potpuno izbjegavaju ovaj pregled, unatoč njegovoj ključnoj ulozi u prevenciji raka debelog crijeva. Zahvaljujući napretku tehnologije u medicini, pacijentima je sada dostupna neinvazivna alternativa klasičnoj kolonoskopiji. Riječ je o MSCT kolonografiji (kompjutorizirana tomografska kolonografija), odnosno virtualnoj kolonoskopiji, koja koristi sofisticirani softver za stvaranje 2D i 3D prikaza debelog crijeva. Ova brža, lakša i ugodnija procedura od sada se provodi i u Medikolu na Križinama na najmodernijem 128-slojnom MSCT uređaju.

- Za mnoge pacijente, ona predstavlja metodu izbora u detekciji mnogih bolesti debelog crijeva, uključujući polipe, divertikule i karcinome, a izvode ju liječnici, specijalisti radiologije - navodi dr. prim. Marijana Karlović Vidaković, specijalistica radiologije iz Poliklinike Medikol u Splitu.

Ova metoda omogućuje detaljan pregled crijeva bez potrebe za invazivnim postupkom, pružajući pacijentima ugodniju opciju za dijagnosticiranje potencijalnih problema. Prilikom pregleda u crijeva se ne upuhuje zrak već CO2 te je sama pretraga ugodnija i bezbolnija, a CO2 se brže resorbira iz crijeva.

Osim kao metoda probira, MSCT kolonografija je preporučena i za pacijente kod kojih iz određenih razloga nije moguće provesti klasičnu kolonoskopiju ili je kolonoskopija bila nepotpuna zbog anatomske varijacije.

Kako izgleda MSCT kolonografija i koliko traje?

- Sama pretraga traje oko 15 minuta i ne zahtijeva sedaciju, a pacijentima pruža značajno olakšanje jer ne koristimo klasičnu endoskopsku metodu pregleda.

Prije postupka potrebno je provesti pripremu za čišćenje debelog crijeva, što uključuje promjenu prehrane i primjenu posebnih laksativa, a sve prema uputama koje pacijent dobiva prije pretrage.

image
Shutterstock/

- Postupak započinje lijekom koji sprječava grčeve u debelom crijevu i značajno olakšava provođenje pretrage i ublažava nelagodu. Potom ing. med radiologije uvodi tanki kateter u rektum, kroz koji se daje CO2 kako bi se crijevo distendiralo i omogućila adekvatna analiza. Prvi dio pretrage obavlja se dok pacijent leži na leđima, a potom se pacijent okreće na trbuh te se obavlja drugi dio pregleda. MSCT uređaj izvodi brze rotacije oko pacijentovog tijela i prikuplja seriju snimki debelog crijeva u različitim ravninama, a dobivene slike analizira liječnik, specijalist radiologije, kako bi uvidio promjene na sluznici, poput polipa, tumora te drugih patoloških promjena - pojašnjava prim. Karlović Vidaković.

Napredna zdravstvena skrb nadohvat ruke

Potrebu za unapređenjem zdravstvene usluge i povećanjem dostupnosti važnih dijagnostičkih postupaka bez čekanja u svim većim gradovima Hrvatske prepoznala je Poliklinika Medikol, koja je svoju podružnicu u Splitu opremila najsuvremenijom opremom i zaposlila vrhunski educiran medicinski tim. Kroz dostupnost značajno manje invazivne kolonoskopije potiču sve pacijente koji imaju sumnje vezane uz zdravlje debelog crijeva da ih otklone i dođu do dijagnoze u jednom danu.

- U našem dijagnostičkom centru smještenom na Križinama već 15 godina pružamo PET/CT usluge, izvodimo brojne MSCT pretrage, među kojima uz virtualnu kolonoskopiju izdvajam i MSCT koronarografiju, za bolesnike s koronarnom bolešću srca. Osim toga na dva MR uređaja, jakosti 1,5 i 3 Tesla obavljamo i široki spektar MR dijagnostike. MR uređaj jakosti 3 Tesla je trenutno najprecizniji uređaj za magnetsku rezonanciju koji se zbog svog šireg otvora i kraćeg vremena snimanja preporučuje osobama sklonim klaustrofobiji. Tu je i digitalni RTG za snimanja klasične radiologije, kao i UZV dijagnostika. U okviru naše Ambulante za bolesti štitnjače pružamo usluge dijagnostike i liječenja bolesti štitnjače uključujući i citološku punkciju pod kontrolnom ultrazvuka - poručio je voditelj splitske podružnice Poliklinike Medikol, dr. med. Darijo Radović.

Sponzorirani sadržaj nastao u suradnji s Poliklinikom Medikol.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
18. prosinac 2024 11:11