Ne postoji čarobno rješenje kojim ćete razgaziti cipele za samo pet minuta, kombinacijom pravilnih tehnika i s malo strpljenja možete značajno ubrzati proces i izbjeći neugodne žuljeve.
Ključno je odabrati metodu koja odgovara materijalu vaše obuće i primijeniti je pažljivo i postupno. Postoji nekoliko provjerenih metoda kojima možete brzo i efikasno razgaziti cipele bez da riskirate njihovo oštećenje ili narušite udobnost.
1. Metoda s fenom
Jedna od najbržih metoda kojom ćete uspješno razgaziti kožnu obuću je pomoću fena za kosu.
Obujte debele čarape i cipele. Stavite fen na srednju temperaturu i držite ga 15 do 20 centimetara od površine cipele.
Zagrijavajte područja koja najviše stežu oko 30 sekundi. Tijekom toga pomičite prste i savijajte stopalo. Ostavite cipele na nogama dok se ne ohlade.
Ova metoda je pogodna samo za pravu kožu, nikako za sintetičke materijale koji se mogu oštetiti toplinom.
2. Metoda sa zamrzavanjem
Ova metoda koristi prirodno širenje vode prilikom zamrzavanja kako bi nježno rastegnula kožu, piše Hayden Hill.
Napunite plastičnu vrećicu vodom, stavite je u cipelu i ostavite u zamrzivaču preko noći. Dok se voda zamrzava i širi, ona će lagano rastegnuti kožu.
Međutim, budite oprezni s ovom metodom jer prekomjerno korištenje može oštetiti šavove ili strukturu cipele. Preporučuje se koristiti je samo jednom ili dvaput, i to isključivo na kožnoj obući.
3. Punjenje cipela novinskim papirom
Punjenje cipela novinskim papirom preko noći ili kada se cipele ne koriste jednostavan je trik koji pomaže u održavanju oblika cipele i upijanju eventualne vlage koja se nakupila tijekom dana, što doprinosi očuvanju materijala i produženju životnog vijeka obuće.
Što izbjegavati
Neke popularne metode za širenje cipela mogu biti opasne za obuću i trebalo bi ih izbjegavati. Iako se ponekad preporučuju, one mogu dovesti do oštećenja materijala, promjene oblika cipele ili, čak, narušavanja njihove funkcionalnosti.
1. Namakanje cipela u vodi
Ovo je jedna od najčešćih pogrešaka. Iako može omekšati kožu, ova metoda može uzrokovati deformaciju cipele, odvajanje đona i oštećenje unutarnjih dijelova. Voda može oštetiti ljepilo koje drži dijelove cipele zajedno, što dovodi do prijevremenog trošenja.
2. Direktno izlaganje visokim temperaturama
Stavljanje cipela blizu radijatora ili na izravno sunce, može isušiti i oštetiti kožu. To može dovesti do pucanja materijala i smanjenja životnog vijeka obuće.
3. Pretjerano rastezanje kalupima
Ovo je jedna metoda koju treba izbjegavati. Iako kalupe možete koristiti za blago oblikovanje cipele, pretjerano rastezanje može trajno deformirati obuću i narušiti njenu strukturu.
4. Agresivne kemikalije za omekšavanje
Korištenje agresivnih kemikalija za omekšavanje materijala je izuzetno rizično. One mogu nagristi materijal, uzrokovati promjene boje i oštetiti zaštitni sloj cipele. Dugoročno, to može značajno skratiti životni vijek vaše obuće.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....