Vincet Briatore, poznat na TikToku kao @vincentbriatore2, nedavno je podijelio video u kojem govori o vezi između tetovaža i rizika od razvoja malignih tumora i limfoma, temeljen na novim istraživanjima iz Švedske iz 2024.godine. Ovaj video brzo je postao viralan, privukavši pažnju mnogih zbog kontraverznih tvrdnji koje iznosi.
Objava je u kratkom roku postigla više milijuna pregleda, potičući raspravu među korisnicima TikToka i šire. Mnogi su korisnici izrazili zabrinutost zbog mogućih zdravstvenih rizika povezanih s tetovažama, dok su drugi bili skeptični i zahtijevali dodatne dokaze i daljnja istraživanja.
- Ako imate tetovažu, imate 25% šanse da dobijete rak krvnih ćelija, poput leukemije, limfoma i mijeloma. I to je minimum, što više tetovaža imate, veći je rizik oboljenja. Ovo je novo istraživanje iz 2024. godine, koje je došlo iz Švedske, a kao što znate, ja imam mnogo tetovaža, koje sam radio dugi niz godina i nije dobro. Ova nova vijest, gdje je bilo mnogo istraživanja, mnogo se raspravljalo o karcenogenim tvarima koje se nalaze u tinti za tetoviranje i uzrokuju različite tumore, nije bila definitivna do sada. Ovo novo istraživanje je obrađivalo sve ljude koje imaju tumor krvi poznatiji kao limfoma.To je rak limfnih čvorova i ustanovili su da 25-30% veće šanse oboljenja od ovog tipa raka imaju osobe koje su tetovirane, Vincent priča u prvim minutama svog videa.
Nadalje, objasnio je da su istraživanja provedena na osobama koje su oboljele od limfoma nakon dvije godine od tetoviranja i tvrdi da imate 81% veći rizik od razvoja limfoma zbog kemijskog sadržaja unutar tinte. U nastavka videa je spomenuo kako je čak razmišljao o laserskom skidanju tetovaže, ali pogodite što!
- To stvar čini još i gorom, jer laser se uvlači u tetovažu i razbija pigment tinte, koji zatim odlazi u vaš krvotok i ide do limfnih čvorova, a to je mjesto gdje rak može pogoditi, objašnjava zabrinuto Vincet.
Vincet je i spomenuo neke od simptoma limfoma, poput ‘ugodnog‘ znojenja, umora, svrbež kože, bezbolna otečenost limfnih čvorova na vratu, pazusi rastu, bolovi u prsima, gubljenje težine.
Video pogledajte ovdje.
Novo istraživanje sa švedskog sveučilišta
Uistinu, nedavna nova studija sa Sveučilišta Lund u Švedskoj, sugerira da bi tetovaže mogle biti faktor rizika za rak u limfnom sustavu ili limfom. Sada, istraživači naglašavaju potrebu za dodatnim istraživanjem.
“Preko populacijskih registara identificirali smo ljude s dijagnosticiranim limfomom. Te su osobe zatim spojene s kontrolnom skupinom istog spola i dobi, ali bez limfoma. Sudionici studije odgovarali su na upitnik o čimbenicima načina života kako bi utvrdili jesu li tetovirani ili ne”, kaže Christel Nielsen, istraživačica sa Sveučilišta Lund, koja je vodila studiju, kako prenosi Lunduniversity.
Ukupno je cijelo istraživanje obuhvatilo 11.905 ljudi. Od toga je 2938 osoba imalo limfom u dobi od 20 do 60 godina. Među njima je 1398 osoba odgovorilo na upitnik, dok je broj sudionika u kontrolnoj skupini bio 4193. U skupini s limfomom tetovirano je 21 % (289 osoba), dok je u kontrolnoj skupini bez dijagnoze limfoma tetovirano 18 % (735 osoba).
“Nakon što smo uzeli u obzir druge relevantne čimbenike, poput pušenja i dobi, otkrili smo da je rizik od razvoja limfoma bio 21 % veći među onima koji su bili tetovirani. Važno je zapamtiti da je limfom rijetka bolest i da se naši rezultati primjenjuju na razini skupine. Rezultate je sada potrebno provjeriti i dodatno istražiti u drugim studijama, a takva istraživanja su u tijeku”, kaže Christel Nielsen.
Cijeli video istraživanja sa švedskog Sveučilišta možete pogledati u nastavku dolje.
Iako istraživanje iz Švedske pruža značajne uvide, važno je napomenuti da je ovo polje još uvijek u razvoju i da su potrebne daljnje studije kako bi se potpuno razumjela povezanost između tetovaža i rizika malignih tumora i limfoma. Vincet Briatore je svakako svojim videom potaknuo važnu raspravu o sigurnosti tetovaža i njihovom potencijalnom utjecaju na zdravlje, naglašavajući potrebu za dodatnim istraživanjima i regulacijama u ovoj oblasti.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....