Ako u jesen i zimu uzimate dodatke vitamina D, trebate obratiti pozornost na nekoliko stvari. Vanjski svijet je tmuran, dani su kratki. Upravo iz tog razloga mnogi ljudi posežu za preparatima vitamina D. No, nije važna samo prava doza, već i kako i u kojem dijelu dana uzimamo taj dodatak.
Vitamin D je jedini vitamin koji naše tijelo može proizvesti samo. Oko 90 posto dnevnih potreba za vitaminom D stvara se u koži, a oko deset posto unosimo putem hrane. Sve što našem tijelu treba za to je dovoljno sunčeve svjetlosti, jer pomoću UVB zraka naša koža stvara prekursora vitamina D, koji potom jetra i bubrezi pretvaraju u bioaktivni vitamin D, piše Fenix magazin.
Za dovoljnu opskrbu vitaminom D dovoljno je izložiti lice, podlaktice i ruke suncu svakodnevno oko deset do dvadeset minuta. Ono što je u proljeće i ljeto lako, zimi i jeseni može postati pravi izazov. Naime, sunce se rijetko pojavljuje i manje je intenzivno, a s druge strane, zimi smo često odjeveni u jakne, kape i rukavice.
Prije uzimanja, testiranje
No, nije samo godišnje doba to koje utječe na našu razinu vitamina D: od 65. godine života proizvodnja vitamina D u tijelu opada. Budući da su starije osobe često ograničene u mobilnosti i više vremena provode u zatvorenim prostorijama…
Dovoljna opskrba vitaminom D izuzetno je važna jer ovaj vitamin u ljudskom tijelu obavlja brojne funkcije:
Potpomaže izgradnju kostiju i tako zajedno s dovoljnom količinom unosa kalcija štiti od osteoporoze.
Studije promatranja također su pokazale da dovoljna opskrba vitaminom D pomaže u prevenciji dijabetesa tipa 2, Crohnove bolesti i multiple skleroze.
Nedostatak vitamina D može se očitovati i u obliku umora ili iscrpljenosti.
To su dobri razlozi da obratite pažnju na redovitu i dovoljnu opskrbu vitaminom D. Veoma je važno: prije nego što se odlučite za uzimanje dodataka vitamina D, trebali biste provesti testiranje razine vitamina D kod svog obiteljskog liječnika. Pomoću jednostavnog krvnog testa, vaš liječnik može analizirati je li uzimanje dodataka za vas korisno ili je zbog dobro popunjenih zaliha vitamina D suvišno.
Korištenje nakon obroka
Vitamin D obično se nudi u obliku kapsula ili tableta. Trebali bi uvijek uzimati uz obrok ili odmah nakon njega, jer je vitamin D topiv u mastima. Naš organizam može apsorbirati vitamin D samo uz prisutnost masti, kao što je to slučaj u maslacu, margarinu ili biljnom ulju. Dakle, odgovarajući dodatak vitamina D možete uzeti, na primjer, ujutro nakon doručka ili uz ručak.
No, vrijeme uzimanja također igra važnu ulogu: Općenito, vitamin D ne bi trebalo uzimati navečer. Naime, vitamin D potiče proizvodnju serotonina, hormona koji doprinosi osjećaju ugode. Taj hormon, s druge strane, smanjuje proizvodnju hormona spavanja, melatonina. Drugim riječima, ako uzimate kapsule ili tablete vitamina D navečer, vjerojatno ćete imati problema sa spavanjem.
Međutim, mogu postojati i interakcije koje mogu utjecati na učinak vitamina D, osobito u kombinaciji s lijekovima za srce. Stoga, ako redovito uzimate lijekove, svakako se posavjetujte sa svojim liječnikom prije nego što počnete uzimati dodatke vitamina D, piše Fenix magazin.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....