Ubrzani ritam suvremenog života donosi brojne izazove koji nas svakodnevno izlažu stresu. Bez obzira dolazi li iz profesionalne, osobne ili društvene sfere, njegovo prisustvo može značajno utjecati na naše zdravlje i kvalitetu života. Prema rječima prof. dr. sc. Renate Zadro, spec.medicinske biokemije i laboratorijske medicine, stres je postao neizbježan dio modernog života, a njegovi učinci na naše tijelo mogu biti značajni. Kada smo pod stresom, naš organizam proizvodi hormone stresa, od kojih je najpoznatiji kortizol i vjerojatno u zadnje vrijeme često čujete upravo o ovom hormonu. Mjerenje razine kortizola postalo je ključno za razumijevanje kako stres utječe na naše zdravlje. Za mjerenje koncentracije hormona stresa u tijelu koriste se različite metode, a dobiveni rezultati mogu itekako pomoći u eliminaciji uzroka stresa, prenosi Specijalna bolnica Sv. Katarina u Zagrebu.
Što su hormoni stresa?
Hormoni stresa pomažu tijelu da odgovori na stresne situacije. Najvažniji hormoni stresa su:
Kortizol – hormon koji izlučuje nadbubrežna žlijezda i koji igra ključnu ulogu u regulaciji šećera u krvi, metabolizma te upalnih procesa.
Adrenalin – poznat i kao ‘hormon borbe ili bijega‘, stimulira srce i povećava protok krvi prema mišićima, što nam omogućava brže reakcije.
Noradrenalin – sličan adrenalinu, također pomaže u pripremi tijela za odgovor na stres. Među ovim hormonima, kortizol je najčešće mjerena tvar jer daje preciznu sliku o dugotrajnijem stresu.
Mjerenje razine kortizola
Kortizol u krvi - mjerenje koncentracije kortizola u uzorku krvi najčešći je način procjene. Krvni test provodi se ujutro (prije 10 h), jer tada razina kortizola prirodno doseže vrhunac. Postupak uključuje uzimanje male količine krvi iz vene te analizu u laboratoriju. Ovaj test omogućuje precizno mjerenje trenutne razine kortizola, ali može biti stresno za osobu te može privremeno povećati razinu ovog hormona i dati iskrivljene rezultate.
Kortizol u slini - mjerenje kortizola u slini postalo je vrlo popularno zbog svoje neinvazivnosti. Sakupljanje sline može se obaviti kod kuće, bez potrebe za odlaskom u laboratorij. Prednost ovog testiranja je što je neinvazivno i jednostavno te se može ponoviti više puta dnevno za precizniju sliku dnevnih promjena razine kortizola. No, treba imati na umu da je manje precizan od krvnog testa.
Kortizol u mokraći - ovim testom mjeri se ukupna količina kortizola izlučenog u mokraći tijekom 24 sata. Ovo omogućuje procjenu ukupne proizvodnje kortizola u tijelu, zbog čega je potrebno sakupljati urin cijeli dan, što može biti nepraktično.
Što znače rezultati testa?
Normalne razine kortizola mogu varirati ovisno o dobu dana, jer ovaj hormon slijedi dnevni ritam. Ujutro su razine kortizola najviše, a u ponoć najniže. Povišene razine kortizola mogu biti znak dugotrajnog stresa, sindroma Cushing, depresije ili pretilosti. S druge strane, niske razine kortizola mogu ukazivati na Addisonovu bolest, kronični umor ili druge zdravstvene probleme, kako ističe dr. Zadro.
Međutim, važno je napomenuti da jednokratno mjerenje kortizola nije uvijek dovoljno za postavljanje točne dijagnoze. Vaš će liječnik preporučiti dodatno testiranje za procjenu promjene razine kortizola tijekom dana ili kombinaciju pretraga kako bi se dobila cjelovitija slika o stanju tijela.
Mjerenje hormona stresa, posebno kortizola, ključan je alat u razumijevanju učinaka stresa na tijelo. Ovisno o cilju mjerenja, odabir metode može varirati – od jednostavnog testa sline do složenijih mjerenja u krvi ili mokraći. Ako osjećate da stres značajno utječe na vaše zdravlje, savjetujte se s liječnikom o mogućnosti mjerenja razine kortizola i izradi plana za upravljanje stresom te eliminiranje uzroka.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....