Nova studija, objavljena u časopisu Nutrition Journal, otkrila je iznenađujuću povezanost između veličine vrata i zdravlja srca. Istraživači su zaključili da mjerenje opsega vrata može "poboljšati sposobnost predviđanja rizika od zatajenja srca kod pojedinaca".
Studija je također analizirala indeks tjelesne mase (BMI) i indeks visceralne adipoznosti, koji se koristi za mjerenje prekomjerne količine duboko ukorijenjene trbušne masti. Utvrđeno je da kombinacija svih ovih metoda predstavlja značajan pokazatelj rizika od zatajenja srca.
Rezultati istraživanja
Istraživanje je obuhvatilo gotovo 90.000 sudionika, u dobi od 18 do 80 godina, bez prethodnih kardiovaskularnih bolesti. Tijekom desetogodišnjeg praćenja, kardiolozi su pratili slučajeve zatajenja srca.
Pet godina nakon početka studije, pokazalo se da osobe s opsegom vrata većim od 39 cm imaju “značajno veći rizik od zatajenja srca”.
Masno tkivo u predjelu vrata, prema istraživačima, otpušta razne kemikalije koje izazivaju upalu, oštećuju krvne žile i uzrokuju oksidativni stres, što može oštetiti stanice. Osim toga, osobe s većim opsegom vrata češće pate od opstruktivnih problema sa spavanjem, poput apneje i hrkanja.
Iako su problemi poput apneje i hrkanja povezani s rizikom od zatajenja srca, studija nije utvrdila da samo hrkanje povećava taj rizik. Ovo istraživanje nije prvo koje ukazuje na povezanost debljine vrata s ranim znakovima zdravstvenih problema.
Studija iz 2022. godine, objavljena u Journal of the American Heart Association, povezala je opseg vrata s povećanim rizikom od srčanih bolesti. U toj studiji je istaknuto da pacijenti s debljim vratom imaju veću vjerojatnost da razviju fibrilaciju atrija, stanje koje karakterizira nepravilne i ubrzane otkucaje srca.
Ključni čimbenici rizika
Znanstvenici su istaknuli da je otpuštanje slobodnih masnih kiselina iz potkožnog masnog tkiva gornjeg dijela tijela značajnije nego iz donjeg dijela tijela. Slobodne masne kiseline povezane su s bolestima poput raka i dijabetesa tipa 2, a doprinose i inzulinskoj rezistenciji te oksidativnom stresu, što su ključni čimbenici razvoja zatajenja srca, prenosi Klix.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....