U Hrvatskoj se sve lokalne samouprave ne bi li privukli što više mladih liječnika koji imaju volju i želju raditi u primarnoj zdravstvenoj zaštiti.
Jedan od onih koji je možda otišao najdalje u tim svojim nastojanjima je Dom zdravlja Primorsko-goranske županije (DZ PGŽ) koji bi uskoro, kako neslužbeno doznajemo, trebao raspisati javni natječaj za liječnike i medicinske sestre koji bi htjeli raditi u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, odnosno u DZ-u i koji će za to biti dobro novčano stimulirani.
Zajednički fond
Liječnicima i medicinskim sestrama bi se trebala davati i novčana stimulacija za rad, pa liječnici osimmjesečnog osobnog dohotka koji im daje DZ PGŽ, trebali svaki mjesec dobivati i bonus od tisuću eura, dok bi medicinske sestre uz svoju redovitu plaću svaki mjesec dobivale još 500 eura.
Tu stimulaciju bi dobivali od Županije ili lokalne samouprave u koju bi išli raditi, no to je pitanje dogovora. I tako bi bili stimulirani dvije godine. To zaista nije mali iznos, jer će liječnik osim svoje plaće u dvije godine još dobiti ukupno 24 tisuće eura, a medicinska sestra 12 tisuća eura.
Prednost bi pri zapošljavanju i dobivanju ovih stimulacija trebali imati liječnici koji žele specijalizaciju iz obiteljske medicine, što bi bilo i logično. I to nije sve, svima je osiguran i smještaj.
Na sjednici Koordinacije goranskih načelnika i gradonačelnika, koja je nedavno održana u Fužinama, istaknuta je mogućnost formiranja zajedničkog fonda, namijenjenog poticanju liječnika na život i rad u Gorskom kotaru.
- Problem primarne zdravstvene zaštite se usložnjava, odnosno veliki broj liječnika je visoke životne dobi i odlazi u mirovinu, a atraktivnost primarne zdravstvene zaštite nije tolika da se završeni studenti medicine opredjeljuju za obiteljsku medicinu. Odnosno, većina studenata ide na specijalizacije prema bolničkim specijalizacijama - rekao je za Slobodnu Dalmaciju Zlatko Komadina, župan Primorsko-goranske županije.
Komadina smatra da nedavna odluka ministra Vilija Beroša i Ministarstva zdravstva nikako ne ide u prilog rješavanju problema specijalizacija u Hrvatskoj.
Potreban je dogovor
- Ministarstvo zdravstva i ministar Beroš donijeli su lošu odluku da se ne moraju vezivati specijalizacije s ustanovom koja plaća specijalizaciju. To znači da mnogi mogu napustiti i hitnu i obiteljsku medicinu, a to dodatno povećava problem. Mi smo napravili istraživanje i od 60 završenih studenata Medicinskog fakulteta samo njih dvoje se izjasnilo za obiteljsku medicinu - govori Komadina.
- Da bismo taj problem riješili na otocima i u Gorskom kotaru, dogovaramo se s jedinicama lokalne samouprave da se riješi stambeno pitanje i mogući dodatak na plaću liječnika obiteljske medicine. Međutim, sve treba sustavno riješiti još od Medicinskog fakulteta, hoću reći da se treba razmišljati o stipendijama studentima i treba povećati upisne kvote kako bi se što više "proizvelo" liječnika koji bi bili baza za obiteljsku medicinu - rekao nam je Komadina.
Župan je svjestan da neke ambulante rade i gubitke.
- S druge strane, imamo ordinacija koje nemaju dovoljan broj pacijenata tako da se radi o nadstandardu koji plaća proračun Županije, i to u vidu gubitka Doma zdravlja i u tom kontekstu taj nadstandard trebaju preuzeti one sredine u kojima se on događa. Rješavanje ovih problema mora biti sveobuhvatno i svi u njemu moraju sudjelovati - rekao je Zlatko Komadina.
Hoće li ove stimulacije i stimulirati liječnike i medicinske sestre da dođu raditi u PGŽ, odnosno Gorski kotar, možda i najljepši dio Hrvatske, znat ćemo uskoro, no svakako odgovornima u PGŽ-u nitko neće moći prigovoriti da se nisu potrudili da se situacija popravi.