Bez njihovog mirisa Božić i blagdani kao da nisu potpuni. Svojom aromom zimski začini poput anisa, klinčića, cimeta i vanilije bude pozitivna sjećanja i emocije u nama, a uz to povoljno djeluju na zdravlje. Mahuna ili ekstrakt vanilije zauzima središnje mjesto u mnogim tradicionalnim receptima, od božićnih kolačića do punča, a njezin slatkasti miris pruža osjećaj topline i radosti. Osim kulinarske upotrebe, mirisi vanilije su česti i u svijećama, cvijeću ili pak u difuzoru. No, još važnije je da ova biljka iz roda Vanilla nije samo poslastica za nepce već nudi iznenađujuće zdravstvene prednosti, piše Živim.
1. Moćan antioksidans
Ekstrakt vanilije bogat je antioksidansima koji se bore protiv slobodnih radikala koji mogu oštetiti stanice i doprinijeti kroničnim bolestima poput raka. Istraživanja pokazuju da ekstrakt vanilije ima veću antioksidativnu aktivnost od samog vanilina, što ističe njegov potencijal kao prirodnog pojačivača zdravlja.
Vanilin je kemijski spoj koji daje karakterističan miris i okus vanilije. Može se dobiti prirodno iz mahuna vanilije, međutim, većina vanilina na tržištu je sintetički proizvedena. Ekstrakt vanilije je prirodan proizvod dobiven namakanjem mahuna vanilije u alkoholu i vodi. Ima bogatiji i kompleksniji profil okusa u usporedbi sa sintetičkim vanilinom.
2. Smanjuje upalu
Kronična upala povezana je s brojnim zdravstvenim problemima, uključujući srčane bolesti i dijabetes. Antiupalna svojstva vanilije pomažu u smanjenju ovih rizika, a istraživanje navodi da može smanjiti upalu jetre i spriječiti oštećenje stanica.
3. Ima neuroprotektivna svojstva
Još jedna studija pokazuje da određeni spojevi koji se nalaze u vaniliji, uključujući vanilin i vanilin kiselinu, mogu podržati zdravlje mozga. Također mogu imati neuroprotektivna svojstva, štiteći živčani sustav. Druge studije u epruveti na sličan su način pokazale vanilin kao obećavajuće neuroprotektivno sredstvo. Ipak, nema dokaza da prehrana s visokim udjelom ekstrakta vanilije ili mahune vanilije potiče zdravlje mozga ili štiti od kognitivnog pada kod ljudi.
4. Poboljšava mentalnu dobrobit
Umirujuća svojstva vanilije dovode do poboljšanja raspoloženja i smanjenja negativnih emocija.
5. Snižava kolesterol
Preliminarna istraživanja na štakorima ukazuju da vanilin, ključni spoj u vaniliji, može pomoći u smanjenju visokog kolesterola, podržavajući zdravlje srca.
Napravite vlastiti ekstrakt
Izrada ekstrakta vanilije jednostavna je i isplativa:
Sastojci:
- 6 do 8 mahuna vanilije
- 1 šalica alkohola (vodka, burbon, rum ili rakija)
- staklena boca od 240 ml
Priprema:
1. Svaku mahunu vanilije uzdužno prerežite, a po potrebi izrežite na manje dijelove kako bi stali u posudu.
2. Stavite mahune u bocu i ulijte alkohol dok ne budu potpuno potopljene.
3. Zatvorite bocu i pohranite je na hladno, tamno mjesto najmanje osam tjedana, lagano je protresajući jednom tjedno.
Što duže ekstrakt dozrijeva, okus postaje bogatiji, savršen dodatak vašim božićnim pripremama.
Mahunu vanilije u kuhinji koristite dva puta
Dobro je znati i da mahunu vanilije u kulinarstvu možete upotrijebiti dva puta. Nakon prve upotrebe operite je, osušite i stavite u hermetički zatvorenu posudu ili šećer, koji će poprimiti njezinu aromu. Na tržištu postoji mnoštvo proizvoda od umjetne arome vanilije, ali uvijek radije koristite pravu vaniliju jer samo ona ima posebnu aromu i ljekovita svojstva. Najkvalitetnija vanilija dolazi iz Meksika i s madagaskarskog Burbonskog otočja, a indonezijska i tahićanska vanilija smatraju se manje kvalitetnima, piše Živim.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....