StoryEditorOCM
ZdravljePREPLAVLJENI TUGOM

Osam načina kako zaštititi mentalno zdravlje kad ste okruženi lošim vijestima: korisnije za sve je poduzeti ove korake

Piše MOZAIK SD
20. prosinca 2024. - 18:51

Biti izložen stalnom ciklusu vijesti u 21. stoljeću doslovce je neizbježno. Ipak, problem nastaje kad smo stalni preplavljeni naslovima, slikama i pričama o vijestima i zabrinjavajućim događajima. Naravno, valja biti informiran i povezati se s onim što se događa oko nas jer to pomaže da bolje razumijemo svijet u kojem živimo.

Ali cijela ta uključenost u vijesti može biti teška za mentalno zdravlje – posebno tijekom intenzivnog izvještavanja o stvarima poput nasilja, rata, sukoba, tragedija.

Dana Rose Garfin, docentica na Sveučilištu Kalifornija, proučava kako izloženost traumi utječe na fizičko i mentalno zdravlje te ističe da su mnoga istraživanja pokazala da je visoka razina medijske izloženosti, posebice kad se ponavlja, povezana sa psihičkim stresom, navodi portal ljepota&zdravlje.

Isto je pokazano u studiji koja je objavljena 2020. godine u časopisu American Psychological Association, gdje je povezana povećana medijska izloženost tragičnim događajima s većim psihičkim stresom te lošim fizičkim ishodima.

Evo 10 načina kako se nositi s lošim ciklusima vijesti:

Nemojte zaboraviti hranu i vodu

Ljudi mogu toliko biti zaokupljeni medijskim izvještavanjem da briga o sebi pada u drugi plan. Prehrana i hidriranost dvije su bitne potrebe, a nebriga o njima može dodatno opteretiti vaše tijelo i mentalno zdravlje. Stres općenito smanjuje apetit, a opterećenost vijestima može vas natjerati da zaboravite na spremanje obroka i pijenje vode – zbog čega ćete se osjećati još gore.

Strateški odredite gdje pratite vijesti

Prestanite čitati o stvarima za koje vidite da ubrzavaju vaše otkucaje srca, a više pratiti sadržaj koji pruža promišljene teme i daje podršku mentalnom zdravlju.

Odvojite vrijeme za oslobađanje

Ključno je prakticirati aktivnosti koje poboljšavaju osjećaj dobrobiti u vašem tijelu i umu. Odjenite se i izađite na svjež zrak, ispecite kolače, okupajte se, svjesno dišite….

Više informacija nije dobro rješenje

Tjeskoba je u trenucima koji se događaju normalna i razumljivo je da se mnogi pokušavaju s tom tjeskobom nositi tražeći utjehu, sigurnost i kontrolu u obliku više informacija, kako objašnjava Američko udruženje za anksioznost i depresiju (ADAA). No razmišljanje o tome da možete promijeniti ili savladati situaciju tako što ćete znati baš sve što se događa je pogrešno.

Konzumiranje vijesti nikad vam neće pružiti osjećaj sigurnosti kakav možda tražite. Zato je važno prihvatiti činjenicu da je puno toga izvan vaše kontrole i usredotočiti se na stvari nad kojima imate moć, kao što je briga o sebi i pomaganje drugim ljudima.

image
Ilustracija/Shutterstock


Držite se nekoliko pouzdanih izvora vijesti

Pokušajte se držati nekoliko vjerodostojnih izvora vijesti koji vam daju samo činjenice, to jest ne morate čitati sve na internetu što vam dođe pod ruku. Pronađite izvore koji na pravi pružaju informacije koje trebate znati.

Postavite osnovne granice

Postavite sami sebi mala, jednostavna pravila. Naprimjer, prvih sat vremena ujutro nemojte pratiti vijesti, sadržaj na društvenim mrežama i mailove. Skratite vrijeme pred ekranom i zamolite nekoga od povjerenja da vam ukratko ispriča najnovije vijesti.

Isključite push obavijesti

Ili barem, ako ih ne isključite, posložite da imate uključene obavijesti za jedan ili dva određena izvora vijesti i isključite sve ostalo. Na taj možete biti sigurni da ćete biti upozoreni o važnim ažuriranjima vijesti dok se odmarate od neprestanog provjeravanja telefona.

Napravite konkretne korake

Lako je osjećati se nemoćno usred lošeg ciklusa vijesti, ali malim koracima možete imati pozitivan utjecaj na vlastitu dobrobit, kao i na druge ljude. Razmislite o tome da pomognete drugima kroz određene organizirane akcije ili donacije, jer će vam to zasigurno dati osjećaj da ste djelovali i napravili nešto korisno.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
20. prosinac 2024 19:20