StoryEditorOCM
Zdravljesićušni oblik

Barbara je imala tumor od 6 mm koji liječnici nisu vidjeli. Ono što su oni propustili otkrila je Mia. Evo tko je ona

Piše Vijesti Sd
21. ožujka 2024. - 22:08

Sustav s umjetnom inteligencijom koji je testirao britanski zdravstveni sustav uspješno je identificirao vrlo sitne znakove raka dojke kod 11 žena. AI sustav nazvan Mia analizirao je mamografije preko 10.000 žena. Većina nije imala rak, ali sustav je uspješno označio sve uzorke sa simptomima, kao i dodatnih 11 koje liječnici nisu identificirali. Kako podsjeća BBC, u najranijim fazama karcinomi mogu biti izuzetno mali i teško ih je uočiti.

BBC je pratio Miju u akciji otkrivanja tumora koji su praktički nevidljivi ljudskom oku. No ovisno o vrsti, mogu brzo rasti i širiti se. 

Barbara je bila jedna od 11 pacijentica čiji je rak označila Mia, a koji nije bio prepoznat kada su njene nalaze proučavali bolnički radiolozi. Budući da je njezin tumor od 6 mm otkriven tako rano, odmah je operirana i dobila je pet dana radioterapije. Pacijentice s rakom dojke koji je manji od 15 mm prilikom otkrivanja imaju stopu preživljavanja od 90 posto u sljedećih pet godina.

Barbara je za BBC kazala kako je kako je zadovoljna što je tretman bio daleko manje invazivan od onoga kakav su imale njezine sestre i majka, koje su se prije također borile s istom bolešću. Ispričala je kako joj je jedan rođak izrazio sućut zato što ima "veliki C" (veliki rak).

"Odgovorila sam mu da nije ‘veliki C’, nego vrlo mali", istaknula je Barbara.

Bez pomoći umjetne inteligencije, njezin tumor ne bi bio uočen do sljedeće rutinske mamografije tri godine kasnije. Nije osjetila nikakve vidljive simptome. AI alat kao što je Mia također ima potencijal smanjiti vrijeme čekanja na rezultate s 14 dana na tri.

No, ni jedan od slučajeva Mia nije analizirala posve sama. Trenutačno dva radiologa gledaju svaku pojedinačnu snimku, ali moguće je da bi jedan od njih mogao biti zamijenjen ovim alatom, smanjujući radno opterećenje.

„Od 10.889 žena koje su sudjelovale u ispitivanju, samo 81 žena nije željela da umjetna inteligencija pregleda njihove snimke, rekao je dr. Gerald Lip, klinički direktor za pregled dojki u sjeverozapadnoj Škotskoj i liječnik koji je vodio projekt.

Alati umjetne inteligencije općenito su prilično dobri u uočavanju simptoma određene bolesti, ako su uvježbani na dovoljno podataka. To znači unositi u program što više različitih slika tih simptoma, što je moguće od različitijeg raspona ljudi.

Sarah Kerruish, glavna strateška direktorica Kheiron Medicala, navodi da je bilo potrebno šest godina da se kreira i uvježba Mia, koja radi na Microsoftovoj računalnoj tehnologiji u oblaku, a uvježbana je na milijunima mamografija žena diljem svijeta.

 "Mislim da je najvažnija stvar koju sam naučila prilikom razvoja umjetne inteligencije za situaciju u zdravstvu to da treba graditi inkluzivnost od prvog dana", pojasnila je Kerruish.

Liječnici koji se bave rakom dojke u prosjeku pregledaju oko 5000 snimki dojke godišnje, a mogu pregledati 100 u jednoj seriji.

"Postoji element umora. Dolazi do smetnji, netko ulazi, netko razgovara u pozadini. Ima puno stvari koje vas mogu izbaciti iz vaše uobičajene rutine. A kasnije se pitate kako vam je nešto moglo promaknuti. Događa se", rekao je dr. Lip za BBC.

Na pitanje je li zabrinut da bi mu alati poput Mije mogli potpuno oduzeti posao, rekao je kako vjeruje da bi mu tehnologija jednog dana mogla omogućiti da provodi više vremena s pacijentima.

"Vidim Miju kao prijateljicu i dodatak svojoj praksi", rekao je dr. Lip.

No, ni Mia nije savršena. Nije imala pristup bilo kakvoj povijesti bolesti pacijentica pa bi, na primjer, označila ciste koje su već identificirane prethodnim skeniranjima i označene bezopasnima. Također, zbog trenutnih zdravstvenih propisa, element strojnog učenja bio je onemogućen - tako da alat nije mogao učiti na poslu i razvijati se tijekom korištenja.

"Ovi rezultati su ohrabrujući i ukazuju na potencijal umjetne inteligencije u dijagnostici. Nema sumnje da su klinički radiolozi u stvarnom životu neophodni i nezamjenjivi, ali klinički radiolog koji koristi uvide iz validiranih alata umjetne inteligencije sve će više biti ogromna snaga u skrbi o pacijentima", rekla je dr. Katharine Halliday, predsjednica Kraljevskog koledža radiologa.

U Velikoj Britaniji se provode i druga ispitivanja umjetne inteligencije povezana sa zdravstvom, uključujući alat tvrtke Presymptom Health koji analizira uzorke krvi u potrazi za znakovima sepse prije nego što se simptomi pojave - ali mnogi su još uvijek u ranoj fazi bez objavljenih rezultata.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
26. prosinac 2024 12:33