StoryEditorOCM
ZdravljeGENETSKI MODIFICIRAN

Amerikanka vidi drugu priliku za život nakon transplantacije svinjskog bubrega: ‘Ovo je bila moja posljednja šansa‘

Piše MOZAIK SD
22. prosinca 2024. - 09:01

Žena (53) iz Alabame u SAD-u primila je svinjski bubreg nakon osam godina dijalize eksperimentalnim postupkom. Ona je peta Amerikanka koja je primila genetski modificirani svinjski organ. Njezini prethodnici izgubili su živote u roku od dva mjeseca nakon što su primili svinjski bubreg ili srce. 53-godišnjakinja je boljeg zdravlja, pa ako njezino tijelo odbaci bubreg, moći će se vratiti na dijalizu.

"Mislim da smo vam pronašli bubreg", prisjeća se Towana Looney liječnikovih riječi koje su joj promijenile život. Bila je zaprepaštena kad je saznala da je to svinjski bubreg. Looney nije bila kandidat za transplantaciju ljudskog bubrega: "Nisam imala drugog izbora. Ovo je bila moja posljednja šansa, jer u mojoj krvi ima 100 posto antitijela. Stoga ne bi mogla primiti ljudski bubreg. "

image

Towana Looney

Angela Weiss/Afp

Odnosno, bilo bi vrlo, vrlo teško, gotovo nemoguće pronaći potpuno kompatibilan organ. Pokušali su sve. Dana 25. studenog ove godine uspješno je prošla eksperimentalni postupak i postala primateljica genetski modificiranog svinjskog bubrega.

To je novi početak, rekla je nakon operacije: "Sam osjećaj krvi kako cirkulira mojim tijelom bio je nevjerojatan. Energija koju sam osjetila bila je izvanredna. Imati funkcionalan organ i osjećati ga je nevjerojatno. Kad nisi mokrio sedam i pol godina."

"Bilo je izvanredno. Bubreg je postao ružičast i izgledao je poput ljudskog bubrega. Urin je proizvela u samo nekoliko minuta. Kad smo je vidjeli (pacijenticu) navečer, svi smo primijetili. To je ta čudesna promjena kod ovih pacijenata nakon transplantacije. Imaju ružičaste obraze, izgledaju živo", objašnjava njezin liječnik.

image

Towana Looney i dr. Jeffrey Stern

Angela Weiss/Afp

Ako njezino tijelo odbaci bubreg, Towana će moći nastaviti liječenje dijalizom. Znanstvenici se nadaju da bi presađivanjem životinjskih genetski modificiranih organa mogli pomoći pacijentima koji često godinama čekaju na organe. Ali ova metoda također izaziva kontroverze o tome koliko su ove transplantacije dugoročno sigurne, kao i koliko je etično uzgajati životinje za transplantaciju.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
22. prosinac 2024 09:03