StoryEditorOCM
ShowbizU 72. godini

Umro Bora Đorđević: roker, gimnazijalac i apsolvent na Akademiji bio je izvanserijski talent s lošim političkim ukusom

Piše SCENA SD
4. rujna 2024. - 08:33

U 72. godini preminuo je Bora Đorđević, srpski roker poznat i po nadimku Bora Čorba.

Od njega se emotivnim statusom oprostio njegov bend "Riblja Čorba".

"Poštovani prijatelji, s tugom i žalošću obavještavamo vas da nas je napustio naš prijatelj i brat, Borisav Bora Đorđević. Počivaj u miru dragi naš Boki. Borisav Bora Đorđević 01.11.1952- 04.09.2024" - stoji u objavi koja je rastužila nebrojene fanove ovog glazbenika.

Popularni glazbenik preminuo je u ljubljanskoj bolnici zbog kronične opstruktivne bolesti pluća. Usprkos liječničkim naporima da ga spase, završio je na respiratoru i podlegao bolesti.

Izbačen iz škole

Bora Đorđević rođen je 1. studenoga 1952. u Čačku. Tamo je završio osnovnu školu. Kasnije s roditeljima preselio u Beograd, gdje je završio V. gimnaziju, te upisao Pravni fakultet.

Nakon dvije godine shvatio je da to zanimanje nije za njega, pa je pokušao upisati Fakultet dramskih umjetnosti u Beogradu. Budući da nije uspio upisati smjer glume, odlučio je studirati kazališnu organizaciju na FDU. Od tada je ostao apsolvent.

Počeo u ‘Ranom mrazu‘

Svoju glazbenu karijeru započeo je 1970-ih godina, svirajući u raznim sastavima u Beogradu i Čačku, uključujući grupe "Zajedno", "Suncokreti" i "Rani mraz" u kojem je surađivao s Đorđem Balaševićem.

Nakon kratkog razdoblja provedenog u tim bendovima, 15. kolovoza 1978. godine pridružuje se grupi SOS, čiji su članovi bili Rajko Kojić, Miroslav Miša Aleksić Miroslav Vicko Milatović.

Taj sastav kasnije postaje poznat pod imenom "Riblja čorba", grupa koja ubrzo stječe popularnost širom Jugoslavije.

Osim sjajnih pjesama koje je pisao za svoj bend, poput antologijskih "Dva dinara druže", "Ostani đubre do kraja", "Lutka sa naslovne strane"...., Đorđević je pisao tekstove i za poznate estradne izvođače poput Zdravka Čolića, Nede Ukraden i Željka Bebeka.

Uspon popularnosti benda pratio je i Borin rastući problem s alkoholom, a njegove provokativne političke angažirane pjesme učinile su ga jednim od najkontroverznijih glazbenika na prostoru bivše Jugoslavije, koji je otvoreno koketirao s četništvom i na jednoj bizarnoj manifestaciji primio titulu "četničkog vojvode".

Tijekom 1990-ih godina, Bora Čorba je javno podržavao režim Slobodana Miloševića i bio je blizak sa Srpskom radikalnom strankom (SRS) i njenim liderom Vojislavom Šešeljem.

Kritizirao je međunarodnu zajednicu, NATO i zapadne zemlje, posebno tijekom NATO bombardiranja Srbije 1999. godine. Nakon pada Miloševićevog režima Bora je nastavio izražavati svoje političke stavove, podržavajući različite političke stranke i ličnosti u Srbiji koje su imale radikalne ili nacionalističke stavove.

U lipnju ove godine odlikovao ga je Milorad Dodik za "izuzetne zasluge prema Republici Srpskoj".

Iza sebe ostavio je i 19-godišnjeg sina Borisa Đorđevića, koji se uvijek držao podalje od očiju javnosti, a Bora je jednom otkrio kako Boris ne živi u gradu.

 

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
21. listopad 2024 02:12