StoryEditorOCM
ProstorijaTROŠKOVI RASTU

Nemojte istu grešku ponavljati svake godine, znate li kako ćete uštedjeti puno novca za vrijeme sezone grijanja?

Piše D&D
22. prosinca 2024. - 07:31

Ludilo je raditi istu stvar više puta, a očekivati drukčije rezultate, izjavio je svojevremeno nobelovac Albert Einstein. Čovjek ne mora biti genijalac tipa Einsteina da bi shvatio da mu kukanje oko cijena grijanja ne pomaže, bude li i dalje dom grijao na isti način. Da, računi za grijanje su sve viši, ali - što realno možemo učiniti da to promijenimo?

Za početak, možemo se potruditi jednim pokretom prsta uštedjeti do 30 posto na računima za grijanje. Ne, nije riječ o pokretu čarobnim štapićem i mumljanjem riječi čarolije, već o podešavanju postavki na termometru. Ako se pobrinete da svaka prostorija u određeno vrijeme bude zagrijana na točno određenu temperaturu, umjesto da cijelo vrijeme bude (pre)grijana na istoj temperaturi, na mjesečnoj i godišnjoj razini uštedjet ćete značajna sredstva, piše D&D.

image

Finim podešavanjem temperature i vremena grijanja postižu se najbolji rezultati

Shutterstock

Nema potrebe cijeli životni prostor zimi grijati na istu temperaturu. Prema stručnjacima, najtoplija prostorija u domu trebala bi zimi biti kupaonica, gdje temperatura treba dosegnuti 24 stupnja. Ali samo dok kupaonicu koristimo za tuširanje ili kupanje, što možemo predvidjeti i zagrijati prostor, a ne grijati kupaonicu na tako visoku temperaturu cijeli dan. U sobama poput dnevne temperatura bi trebala biti između 21 i 22 stupnja, dok spavaće sobe, predsoblje i hodnici mogu biti zagrijani na 18 stupnjeva (hodnici i predsoblje i niže).

Da biste to ostvarili, potreban vam je termostat, uređaj pomoću kojeg reguliramo temperaturu doma i/li određene prostorije. Kad se u termostat unese željena temperatura, on uključuje kotao ili pumpu centralnog grijanja da zagrije sobu na tu temperaturu; kad se dosegne ta temperatura, termostat šalje signal grijaćem tijelu da prestane s radom. Ako senzor termostata registrira da je temperatura pala, grijaće tijelo se ponovno uključuje.

Mehanički se termostati, nakon dugog vremena vladavine, mijenjaju digitalnim. Zahvaljujući mehaničkim termostatima mogli ste uštedjeti na grijanju do 15 posto, a pojavom digitalnih termostata ta se ušteda - doslovno - udvostručila. Moderni digitalni termostati, poput sve češće korištenih wi-fi termostata, omogućuju podešavanje raznih varijabli, od praćenja članova kućanstva unutar stana i učenja te predviđanja njihovih navika, do GPS praćenja udaljenosti korisnika od doma kako bi se odredilo idealno vrijeme da se grijanje upali i prostor bude idealno zagrijan upravo u trenutku kad on otključa ulazna vrata.

image

Dobro je znati koje temperature znače pojedine brojke na mehaničkoj termostatskoj glavi

Shutterstock

Treba li spomenuti da su ovi pametni termostati i umreženi, pa će tako koristiti podatke senzora unutar i izvan doma kako bi postigli željenu temperaturu, a posegnut će i za podacima meteorološke službe kako bi predvidjeli troškove grijanja za određeni period. Njih ćete kontrolirati također putem interneta, svi su vam podaci dostupni na dodir jagodice prsta, a popis funkcija svakim je izlaskom novog modela sve dulji i dulji.

Znatnu uštedu postići ćete i korištenjem pametnih termostatskih glava za radijatore. Za razliku od klasičnih, pametne termostatske glave nude veći raspon namještanja temperature, a moguće ih je kontrolirati putem mobitela ili wi-fi mreže. Stoga ćete najbolje rezultate postići upravo uparivanjem sobnog termostata s termostatskim glavama za radijatore.

Da bismo vam opisali idealnu simbiozu ova dva aparata, zamislite da dnevnu sobu želite zagrijati na određenu temperaturu. Kad ne biste imali termostatske glave na radijatorima u svim prostorijama, u tom bi se slučaju pri zagrijavanju dnevne sobe grijali i svi ostali prostori. Pritom ćete sasvim bespotrebno dodatno zagrijavati i hodnike i predsoblje, a manje će se prostorije zagrijati i na višu temperaturu od dnevne sobe, piše D&D.

U slučaju da imate postavljene termostatske glave na radijatorima u svim prostorijama, senzor će radijatoru znati poslati signal pri kojoj temperaturi treba prestati s radom - čime ćete uštedjeti velik novac za sezone grijanja.

Što znače brojke na mehaničkoj termostatskoj glavi na radijatoru?

Mnoge zbunjuje zašto mehaničke termostatske glave na starim radijatorima ne označavaju željenu temperaturu, nego brojeve, najčešće od 0 do 5. Razlog tome je činjenica da senzor unutar termostatske glave reagira na čitav niz podataka, od topline radijatora do temperature vode, pa temeratu nije moguće odrediti točno u stupanj. Ali brojke označavaju (otprilike) sljedeće temperature:

0 - Isključeno (simbol zvjezdice * predstavlja zaštitu od smrzavanja)

1 - 12 do 15 stupnjeva

2 - 16 do 18 stupnjeva

3 - 19 do 21 stupanj

4 - 22 do 24 stupnja

5 - Rad punom snagom

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
22. prosinac 2024 07:33