Sveti Nikola jedan je od najomiljenijih svetaca, a slavi se diljem svijeta svake godine 6. prosinca. Ovaj praznik nosi sa sobom raznolika značenja i običaje, koji su duboko ukorijenjeni u povijesti i kulturi.
Tko je Sveti Nikola?
Sveti Nikola, rođen u 3. stoljeću u Patari (današnja Turska), bio je nadbiskup mira i dobrote. Poznat po svojoj darežljivosti i pomaganju siromašnima, postao je simbol dobrote i zaštitnik djece, pomoraca, trgovaca i putnika. Legenda o njegovoj dobroti proširila se širom svijeta, oblikujući običaje koji se i danas prakticiraju.
Običaji praznovjerja
U nekim zemljama, pa tako i na sjevernijim krajevima Hrvatske, Sveti Nikola stiže u pratnji Krampusa, mitološkog bića koje simbolizira tamnu stranu i kažnjavanje neposlušne djece. Dok Sveti Nikola nagrađuje dobru djecu darovima i slatkišima, Krampus ih upozorava da budu poslušna. Ovaj običaj potječe iz alpskih regija i s vremenom je postao popularan diljem Europe.
Značenje darivanja
Glavni obred obilježavanja ovog dana je darivanje. Vjeruje se da Sveti Nikola daruje djecu koja su bila dobra tijekom godine, potičući ih na ljubaznost, solidarnost i dobrotu prema drugima. Ova tradicija potiče osjećaj zajedništva i radosti, naglašavajući važnost darivanja i brige o bližnjima.
Sveti Nikola je praznik koji slavi dobrotu i darivanje, ali i potiče odgovornost i poslušnost. Kroz svoje običaje, ovo slavlje predstavlja mješavinu tradicije, kulture i vjerskog značenja, šireći poruku ljubavi i brižnosti među ljudima, piše obitelj.hr.
Ono što stvara posebno uzbuđenje kod djece u noći uoči Svetog Nikole jest slatko iščekivanje što će biti u čizmici koja će ih dočekati ujutro kad otvore oči na prozoru sobe? Ali, zašto baš u čizmici?
Pod uvjetom da ih očiste
Legenda, naime, kaže da je Sv. Nikola darivao djecu koja su imala samo jedan par čizmica, pod uvjetom da ih lijepo očiste i ulašte, što su kasnije, kada je sveti Nikola ostario i onemoćao, nastavili raditi roditelji.
Sv. Nikola je, po toj priči, mališanima u prozore ostavljao drvene igračke koje je sam izrađivao, a roditelji su poslije stavljali ono što su imali u kući: jabuke, orahe, bombone zamotane u šarene papiriće i slične sitnice.
Prema današnjoj tradiciji, djeca koja su tijekom godine bila dobra dobit će samo darove, a ona koja nisu bila baš poslušna u čizmici će pronaći i šibu, "dar" Krampusa.
Postoji još jedna jako lijepa legenda vezana uz Sv. Nikolu, nadbiskupa mira i dobrote.
Tri siromašne kćeri
Sveti Nikola je, kažu, čuo priču o tri kćeri čiji je otac bio vrlo siromašan i nije im mogao osigurati miraz za udaju te im je odlučio pomoći.
Napunio je vreću zlatnicima i jednu večer je ubacio kroz prozor sobe u kojoj su spavale djevojke. Kada su ujutro pronašli vreću, presretni otac odmah je odlučio udati jednu kćer i te je zlatnike dao u miraz. Ubrzo je netko kroz prozor ubacio i drugu vreću sa zlatnicima pa je odmah udao i drugu kćer.
Ubacio je kroz dimnjak
Otac se nadao i trećoj vreći, pa se sakrio ispod prozora i čekao, nadajući se da će uspjeti vidjeti tko je tajanstveni dobročinitelj. No sveti Nikola nije htio da ga otkriju, pa je vreću ubacio kroz dimnjak i ona je pala u čarape i čizme treće djevojke koje su se sušile uz ognjište.
Tako je, navodno, nastao običaj ostavljanja darova u čizme ili čarape, a svetog Nikolu na slikama su počeli prikazivati uz tri vreće sa zlatnicima ili tri jabuke, piše zadovoljna.hr.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....