Jedna djevojka se požalila na reakciju tijela nakon stavljanja trajne šminke.
- Cura je u nedjelju radila trajni make up na usnama. Prije dva dana situacija se pogoršala. Danas je primila injekciju za tetanus i dobila antibiotike... - navodi se na Tik Toku.
- Uništili su me, inficirala su mi se cijela usta, ne jedem...‘, kaže žena koja je predstavila kao Žaklina.
No, možda krivnja i nije na salonu. Naime, sve više žena prijavljuje reakciju na trajnu šminku.
Naime, trajna šminka koja se nanosi na usne, obrve i kapke ubrizgavanjem injekcija s tintom tijekom godina može izazvati velike zdravstvene probleme, od alergijskih reakcija do izobličenja lica.
Ispitivanje provedeno na 92 žene s trajno nanesenim make upom, pokazalo je da svaka deveta ima otekline na obrazima, mnoge su se žalile na svrbež, a kod tri od pet izbili su prištići na koži.
Alergijska reakcija trajala je od pet mjeseci do čak tri godine nakon nanošenja trajne šminke.
Američki institut kozmetike iz Arlingtona u Teksasu već je povukao tinte koje se koriste prilikom nanošenja trajnog make upa. Masja Straetemans iz Centra za kontrolu i prevenciju kaže da su istraživanja o alergijskim reakcijama na pigmente trajne šminke pokazala da je ipak riječ o rijetkim slučajevima, no opasnima jer kada dođe do alergijskih reakcija može biti velikih problema za zdravlje.
Ponekad se može dogoditi da do alergijske reakcije dođe naknadno pa čak i nekoliko godina nakon što je make up nanesen na kožu.
Potrošači i medicinski stručnjaci trebali bi prijaviti neželjene reakcije, no toga se ne pridržavaju svi, upozoravaju stručnjaci.
Hrvatska dermatologinja dr. Maja Ceković kaže da se ona u svojoj dugogodišnjoj praksi nikada nije susrela s pacijentima koji su imali problema s trajnom šminkom.
- Osobama koje su sklone alergijama nikako ne bi preporučila trajnu šminku zbog mogućih komplikacija izazvanih alergijama na pigmente. Što se tiče zdravih osoba, ne mogu reći da sam protivnik trajne šminke - rekla je Maja Ceković.
Nadalje je objasnila da je istina da se alergija može pojaviti i naknadno, ali to je rizik koji na sebe preuzimaju konzumenti i u mnogim drugim slučajevima.
- Možete, primjerice, uzeti penicilin sto puta, a da se sto i prvi put pojavi alergija. Isto je i sa šminkom. Mislim da je veći problem i da bi se više trebalo brinuti o higijeni jer su mnogo veće komplikacije ako dođe do infekcije.
Obavezno se mora provjeravati hijgijena i iglice kojima se radi - rekla je Ceković. Dodala je kako su najnovija istraživanja pokazala i da su neki ruževi kancerogeni.
- Ako me pitate jesam li protiv trajne šminke kod zdravih osoba, nisam, ali ako tražite sigurnost od sto posto, onda ne preporučujem trajnu šminku - zaključila je Ceković u jednoj od svojih izjava za portal Živim.
Što je trajna šminka? Jedan salon objašnjava...
- Permanentni Make Up (PMU) ili Trajna šminka je ustvari mikropigmentacija kože, tj. korigiranje sitnih nedostataka ili naglašavanje određenih crta lica, najčešće obrva, usana, iscrtavanje linije uz oči i trepavice. Primarni cilj je uvijek bio istaknuti prirodnu ljepotu klijenata pomoću savršenih i visoko kvalitetnih proizvoda.
Bitno je napomenuti da koristimo neagresivnu MIKROPIGMENTACIJU tj. rad s aparatom koji vrlo tankom iglicom radi do 250 uboda u sekundi, za razliku od Japanske metode koja se radi nožićem (skalpelom) i ostavlja trajne ožiljke.
Trajni make-up ističe Vašu prirodnu ljepotu kroz najnovije trendy boje, stoga uživajte u prelijepim pigmentima. Želite li biti u koraku s modom ili samo želite new look, oslobodite Vašu maštu i zamislite idealni make-up tretman:
za rijetke obrve, svijetle obrve ili za obrve koje su s vremenom nestale
za rijetke trepavice, za isticanje očiju finom tankom linijom u korijen trepavica ili debljom linijom
za žene koje nose kontaktne leće ili naočale
za usne slabog prirodnog ruba, za tanke usne, za blijede usne koje starenjem gube pigment
za žene s alergijom na dekorativnu kozmetiku
za žene koje se ne žele svakog dana šminkati - navodi taj salon.