Je li video Kate Middleton autentičan ili je riječ o još jednoj ‘prevari‘ u vidu montiranog sadržaja uz pomoć umjetne inteligencije? Ima li princeza stvarno rak? Dr. Sanjay Gupta, CNN-ov glavni medicinski dopisnik, izrazio je sumnju u ‘odsutnost termina preventivna kemoterapija u medicini‘.
To su samo neka od pitanja na koja analitičari, poznavatelji informatike i računarstva, photoshopa i editiranja, ali i stručnjaci danima pokušavaju pronaći odgovore, piše Žena.
Evo što smatraju da razotkriva da je snimka lažna.
Džemper na pruge od prije 7 godina i ‘mrtva priroda‘
Ono što je izazvalo najviše sumnje bila je princezina odjeća. Naime, korisnici društvene mreže X odmah su pronašli video star sedam godina na kojem Kate nosi isti prugasti džemper i ima vrlo sličnu frizuru kao na novom videu na klupi u Windsoru gdje je objavila da je dijagnosticiran rak.
Druga stvar je statična priroda. Pozadina je vrlo statična, pa mnogi vjeruju da se radi o ‘green screenu‘, te obrađenoj snimci.
Što se daljnjih ‘dokaza‘ tiče, kako se navodi na mrežama, u jednom trenutku s njezine lijeve ruke nestaje prsten, što je dodatno podgrijalo priče da je video prošao kroz ruke montažera.
Analizirali su i položaj ramena Kate Middleton, kao i njezino oko koje kao da se miče u usporenom i zumiranom kadru, što je bilo dovoljno da se teoretičari Twittera uzburkaju i "zaključe" kako na videu nije Kate Middleton.
Još jedan detalj, po njihovom mišljenju, sporan je u cijeloj priči, a to je sjena na klupi, koja je vrlo neprirodna, jer djeluje kao da se pruge s džempera ocrtavaju na klupi u obliku sjene.
Ali, na posljetku se postavlja pitanje - zašto bi princeza lagala da ima rak? Razloga za to vjerojatno nema, te je njena objava po svemu sudeći autentična. Naime, snimala ju je ekipa BBC-a, koji su potvrdili da su bili u njenoj kući. Sve ostalo je najvjerojatnije plod zločeste mašte i teoretičara zavjere.