StoryEditorOCM
PanoramaFRANCUSKA IKONA

Nakon stravičnog požara Notre-Dame je napokon obnovljena! Ponovno blista punim sjajem, pogledajte fotografije

Piše Marija Čović
30. studenog 2024. - 07:18

Francuski predsjednik Emmanuel Macron, u pratnji supruge Brigitte i pariškog nadbiskupa Laurenta Ulricha, obišao je u petak obnovljenu katedralu Notre-Dame, teško oštećenu u razornom požaru 15. travnja 2019. godine.

Time je započeo niz ceremonija ponovnog otvaranja jednog od simbola Pariza i Francuske, službeni ponovni ulazak u katedralu bit će 7. prosinca, a sljedećeg dana, u nedjelju 8. prosinca, održat će se prva misa u obnovljenoj crkvi.

image

Fasada obnovljene katedrale Notre-Dame u Parizu, koja je teško oštećena u razornom požaru 15. travnja 2019. godine

Stephane De Sakutin/Afp

Prije nešto više od pet i pol godina, tog 15. travnja 2019., svijet je s užasom gledao kako plameni jezici gutaju Notre-Dame. Rekonstrukcija pariške ikone bila je golemi poduhvat, započela je 2022. nakon što je više od dvije godine potrajala stabilizacija i osiguranje tog zdanja kako bi se moglo krenuti s obnovom.

image

Francuski predsjednik Emmanuel Macron,njegova supruga Brigitte, ministrica kulture Rachida Dati i pariški nadbiskup Laurent Ulrich u obilasku katedrale

Christophe Petit Tesson/Afp

Gotičko remekdjelo iz 12. stoljeća, Notre-Dame, “Naša Gospa”, je katedralna crkva Pariške nadbiskupije posvećena Blaženoj Djevici Mariji, a usprkos početnim kontroverznim idejama o modernizaciji, obnovljena je onakva kakva je i bila uz korištenje istih materijala, uključujući i 96 metara visoki šiljati drveni toranj koji je u 19. stoljeću zamijenio originalni toranj, uklonjen u 18. stoljeću zbog nestabilnosti.

Signal preporoda

Šiljati toranj, čiji je kolaps u požaru bio mnogima najupečatljiviji trenutak, nad katedralom je ponovno podignut kao moćni signal preporoda. Na vrhu tornja u trenutku rušenja bila je brončana skulptura pijetla, nacionalnog simbola Francuske. Svi koji su gledali kako se toranj ruši pretpostavili su da je vatra progutala pijetla, ali sljedećeg dana su ga pronašli na jednom od nižih krovova, bio je malo oštećen od pada, ali netaknut vatrom. Ostavljen je u takvom stanju i bit će izložen u katedrali kad ponovno bude otvorena za tjedan dana, a na vrh tornja postavljen je novi brončani pijetao.

image
Christophe Petit Tesson/Afp
image
Stephane De Sakutin/Afp

Tijekom obnove svakodnevno je oko tisuću radnika u Parizu i širom Francuske, uključujući krovopokrivače, klesare, drvodjelce, staklare i restauratore sudjelovalo u projektu čiji konačni budžet još nije poznat, a mnogi su sigurni da će koštati puno više od 850 milijuna eura koliko je prikupljeno od donatora, pojedinaca, tvrtki, institucija, gradova i država.

image

Kolaps šiljatog tornja mnogima je bio najupečatljiviji trenutak požara

Antoine Wdowczynski/Hans Lucas Via Afp

Jedno od najpoznatijih svjetskih blaga, katedrala Notre-Dame postala je poznata i slavljena kao vrhunski primjer srednjovjekovne arhitekture i inženjerstva. Smještena na istočnom kraju otočića Ile de la Cite na rijeci Seini, Notre-Dame je izgrađena na ruševinama dviju ranijih crkava, a prije njih na tom je mjestu bio galsko-romanski hram posvećen Jupiteru.

image
Stephane De Sakutin/Afp

Napoleon spriječio prodaju

Nakon što je oštećena tijekom Francuske revolucije, katedrala je na aukciji prodana trgovcu građevinskim materijalom, ali je Napoleon I., koji je u to vrijeme došao na vlast, poništio prodaju i naredio uređenje katedrale za njegovu krunidbu 1804. godine.

image

Notre-Dame će se vjernicima i turistima otvoriti 7. i 8. prosinca

Stephane De Sakutin/Afp

Tijekom srednjeg vijeka Notre-Dame je bila župna crkva, a u nju je 1239. godine donesena relikvija koja se prema tradiciji smatra Kristovom trnovom krunom. Katedrala, koja ima status papinske bazilike, bila je i inspiracija za brojna umjetnička djela, vjerojatno najpoznatije je roman Victora Hugoa “Zvonar crkve Notre-Dame” iz 1831. godine.

Prije razornog požara katedralu, koja može primiti devet tisuća vjernika, godišnje je posjećivalo između 12 i 14 milijuna turista i hodočasnika. Nakon ponovnog otvaranja te će brojke sljedećih godina biti vjerojatno još veće.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
09. siječanj 2025 23:23