Jučer se održala još jedna bradata aukcija. Za one koji ne znaju tek podsjetnik, aukcijom se prikupljaju novčana sredstva, točnije licitira se brk ili brada kandidata za brijanje, a prikupljeni novac se donirao Županijskoj Ligi protiv raka Split. Postala je ovo prevažna edukativna priča o bitnosti preventivnih pregleda i brizi za zdravlje. S ciljem prevencije malignih oboljenja kod muškaraca.
A znate li da je u davna vremena ruska pravoslavna crkva zabranila brijanje brade i šišanje brkova? Išlo se tako daleko da je Crkva prijetila izopćenjem onima koji su odlučili preuzeti europsku modu golobradosti. U vrijeme 17. stoljeća ako ste vidjeli čovjeka bez brade u Rusiji znali ste da je stranac dok su istovremeno članovi ruskih veleposlanstava u Europi redovito nosili brade, pa su stekli status neuljuđenih barbara, piše Povijest.
Petar Veliki boravio između 1697. i 1698. u Europi. Tada je shvatio da je za bolje trgovačke i sve ostale veze s Europom potrebno prilagoditi se stilu Zapadnjaka koji je počivao i na golobradosti. Priča se da je ovu svoju reformu počeo primjenjivati odmah po povratku, pa je dramatično tijekom susreta sa svojim dužnosnicima uzeo golemu britvu i njom počeo brijati svoje suradnike, koji su ostali u šoku. On je bio jedan od rijetkih vladara koji je bio spreman sve sam isprobati.
Njegovo nasilno uvođenje golobradosti je izazvalo revolt, a ponajviše onaj u crkvenim redovima, pa je Crkva to proglasila svojevrsnim bogohuljenjem. Na kraju je odlučio ovu svoju ideju implementirati tako da uz put i država od toga profitira, te je uveo novi porez, a to je bio porez na bradu. Ovime je dao svima na volju hoće li se ili pak neće brijati. Naravno, kvaka je bila u tome da ako se niste željeli prilagoditi novoj modi morali ste plaćati državi poveći godišnji porez. Bio je to jedan od najčudnijih trenutaka u ruskoj povijesti. Koliki je porez netko morao plaćati kako bi zadržao bradu ovisilo je o tome kojem ste društvenom sloju pripadali, ako ste bili plemići plaćali biste 60 rubalja godišnje dok su imućni trgovci plaćali čak 100 rubalja, a gradska sirotinja 30 rubalja dok su vojnici plaćali 10.
Ovaj porez s financijskog stajališta nije bio previše uspješan zbog malog broja ljudi koji se nisu htjeli brijati. Neisplativi porez je na kraju službeno ukinula Katarina Velika 1762. godine.