StoryEditorOCM
Film & TV37. DODJELA

Dodjelu EU Oscara ‘pomeo‘ film o šefu kartela koji mijenja spol, gvinejski imigrant naj-glumac ispred Fiennesa i Craiga

Piše Marko Njegić
7. prosinca 2024. - 23:29

Europski Oscar je ponovno u rukama jednog hrvatskog filmaša. Na 37. dodjeli nagrada Europske filmske akademije u srcu Švicarske, bajkovito lijepom gradu Luzernu, Nebojša Slijepčević je potvrdio nominaciju u kategoriji najboljeg kratkog filma za ”Čovjeka koji nije mogao šutjeti”.

Dvije godine prije Slijepčevića, Zlatko Burić je dobio ovu nagradu za najboljeg glumca za izvedbu u ”Trokutu tuge”, a 2014. i 2015. u istoj kratkometražnoj kategoriji slavili su ”Kokoška” Une Gunjak i ”Piknik” Jure Pavlovića. Nakon Cannesa i sada Europske filmske nagrade, Slijepčević je za ”Čovjeka koji nije mogao šutjeti” gotovo sigurno popločao put do nominacije za (američkog) Oscara, moguće i osvajanja zlatnog kipića.

Pri početku dodjele voditelj ceremonije Fernando Tiberini spomenuo je da Švicarska ima četiri službena jezika, njemački, francuski, talijanski i retoromanski. Potom je pozvao dobitnike da kažu par riječi na materinjem jeziku, što je Slijepčević i napravio.

image

Nebojša Slijepčević

Boštjan Virc

Nagradu je osvojio za koprodukcijsku ratnu dramu o Tomi Buzovu koja je u skladu sa svime što je večeras slavila Europska filmska akademija pod vodstvom novoizabrane direktorice Juliette Binoche (politički značajna ostvarenja koja odašilju poruku mira i pomirenja u ratovima zahvaćenom svijetu, potreba za raznorodnošću, ali i ujedinjenjem u europskoj kinematografiji i općenito).

Slijepčević je to potvrdio rekavši da njegov film govori o ”hrabrom čovjeku iz Beograda koji je bio Hrvat i dao svoj život kako bi zaštitio Bošnjaka, a potom je tiho zaboravljen jer se nije uklapao u nacionalističke narative postjugoslavenskih zemalja”, zaključivši ”zapamtimo da humanizam nadilazi naciju i religiju”. 

Uz ”Čovjeka koji nije mogao šutjeti” slavio je i politički dokumentarac ”Jedina zemlja” o sukobu Izraela i Palestine u režiji palestinsko-izraelskog kolektiva, a najboljim animiranim filmom proglašena je alegorična ”Poplava” o vodenoj kataklizmi koju preživljavaju raznolike životinje tako što surađuju kao zajednica.

Konačno, film koji je obilježio dodjelu, ”Emilia Perez” Jacquesa Audiarda, također slavi raznorodnost s pričom o šefu meksičkog kartela koji mijenja spol i vraća se u Meksiko kao žena, a utjelovljuje ga/je transrodna glumica Karla Sofia Gascon u prvoj ulozi nakon tranzicije.

”Emilia Perez” je potvrdila status favorita ovogodišnje dodjele EFA-inih nagrada i deklasirala ”Susjednu sobu” Pedra Almodovara u najvažnijim kategorijama, uzdignuvši se iznad jake konkurencije (”Supstanca”, ”Sjeme svete smokve”...). Čim je Audiard osvojio nagradu za režiju, slutilo se da bi ”Emilia Perez” mogla dominirati dodjelom.

”Pripremio sam govor. Dva… Možda tri. Bio sam vrlo optimističan”, rekao je Audiard. Nakon što se Audiard popeo na pozornicu preuzeti kipić i za scenarij, nije bilo spora da će ”Emilia Perez” pomesti sve i osvojiti nagrade za najbolji film i glumicu (još jedno povijesno priznanje transrodnoj ženi nakon Cannesa), te ovim trijumfom navijestiti svoju utrku za (američkog) Oscara.

”Supstanca” je barem osvojila utješnu nagradu za kameru i specijalne efekte, a ”Susjedna soba” ostala posve kratkih rukava, kao i ”Sjeme svete smokve”.

Najveće iznenađenje dodjele dogodilo se u kategoriji najboljeg glumca. Mladi, anonimni glumac, inače ilegalni gvinejski imigrant Abou Sangare (”Suleymanova priča”), osvojio je nagradu u kategoriji s teškašima poput Ralpha Fiennesa (”Konklava”) i Daniela Craiga (”Queer”).

Makedonki nagrada za koprodukciju

Nagradu za koprodukciju osvojila je Makedonka Labina Mitevska, isturena regionalna producentica čiji su filmovi često prikazani i nagrađeni na najjačim svjetskim festivalima (”Sieranevada”, ”Drvo dilje kruške”), a neki od njih u nastali i u hrvatskoj koprodukciji (”Bog postoji, njeno ime je Petrunija”, ”Najsretniji čovjek na svijetu”). Noomi Rapace je Mitevskoj uručila nagradu. S druge strane, specijalne nagrade za životno djelo i europski doprinos svjetskoj kinematografiji pripale su filmskim legendama Wimu Wendersu i Isabelli Rossellini. 

Lista nagrađenih

Film: ”Emilia Perez”

Režija: Jacques Audiard (”Emilia Perez”)

Glumac: Abou Sangare (”Suleymanova priča”) 

Glumica: Karla Sofia Gascon (”Emilia Perez”) 

Scenarij: ”Emilia Perez” 

Dokumentarac: ”Jedina zemlja”

Animirani film: ”Poplava”

Kratki film: ”Čovjek koji nije mogao šutjeti”

Europska koprodukcija: Labina Mitevska 

Europsko otkriće: ”Armand”

Europska sveučilišna nagrada: ”Tri kilometra do kraja svijeta”

Kamera: ”Supstanca”

Montaža: ”Emilia Perez”

Scenografija: ”Djevojka s iglom”

Kostimografija: ”Đavolja kupka”

Specijalni efekti: ”Supstanca”

Glazba: ”Djevojka s iglom ”

Zvuk: ”Suleymanova priča”

Make up i frizura: ”Kad svane dan”

Nagrada za životno djelo: Wim Wenders

Nagrada za europski doprinos svjetskoj kinematografiji: Isabella Rossellini 

Nagrada mlade publike: ”Ibelinov nevjerojatni život”

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
13. prosinac 2024 15:50