Kamenovanjem američke vojnikinje Jake na Bliskom istoku započinju “Prljavi anđeli” (“Dirty Angels”). Žanrovski redatelj Martin Campbell pokazuje da još uvijek zna otvoriti film i zgrabiti pozornost gledatelja kad uprizori helikoptersko spašavanje Jake od sigurne smrti pod kišom kamenja.
Sjetimo se samo njegovih uvodnih sekvencija u ponajboljim Bond-filmovima “Zlatno oko” i “Casino Royale”, koji su spektakularno predstavili Piercea Brosnana i Daniela Craiga u ulozi tajnog agenta 007, ili “cliffhangerovskog” otvaranja “Vertikalne granice”. To što Jake glumi Eva Green i što “Prljavi anđeli” predstavljaju njezin “reunion” s Campbellom nakon “Casina Royale” samo je dodatno podiglo očekivanja od filma.
Međutim, veselje je bilo prerano. Ne samo da “Dirty Angels” nije kalibar Campbellovih “Bondova” ili dvaju “Zorroa” s Antoniom Banderasom i Catherine Zeta-Jones, čak ni “Na rubu tame” s Melom Gibsonom, “Stranca” s Jackiejem Chanom i Brosnanom ili “Bijega iz utvrde Absolom” s Rayom Liottom, nego spada među njegova “bottom shelf” ostvarenja (“Green Lantern”, “Sjećanja ubojice”), a ilustracije radi slabiji je i od “Plaćenice” s Maggie Q i Michaelom Keatonom.
Taj načelno generički akcijski triler imao je interesantnu dinamiku između glavnih likova i bolju karakterizaciju, nešto što nasušno nedostaje “Prljavim anđelima”. Green je utjelovila Vesper Lynd kao jednu od kompleksnijih Bond-djevojaka, ali Jake, nažalost, nije ni izbliza takva.
Jake traži iskupljenje za to što je izgubila tim u prvoj akciji, a dobit će priliku kad je regrutira Travis (Christopher Backus) i pošalje u Afganistan u misiju spašavanja otetih tinejdžerica iz međunarodne škole u Pakistanu od strane njezina mrskog talibanskog neprijatelja s početka filma.
No, Jake je još i donekle razvijen lik kakve su njezine pomagačice u tumačenju poznatih glumica poput Marije Bakalove i Ruby Rose, nazvane prema poslovima koje obavljaju (Bomba, Doktorka...). Zanimljivo, muški nazvana Jake u misiji preuzima žensko ime Jessica Rabbit (fatalna žena iz filma “Tko je smjestio Zeki Rogeru” koja bi mogla biti nacrtana po tjelesnosti Green u eventualnom remakeu).
“Ponosno francusko-kanadsko ime”, kaže Travis, ali posrijedi je rijetki zabavni trenutak jer “Dirty Angels” shvaća sebe preozbiljno dok Campbell pokušava napraviti mješavinu “Ramba II” i “Ramba III”. Poput Ramba u “First Blood Part II” (Vijetnam), Jake se vraća natrag u Afganistan, poprište “Ramba III”, ne bi li posredno izvojevala naknadnu pobjedu Amerike (“Hoćemo li ovaj put pobijediti?”, vijetnamski veteran je upitao pukovnika Trautmana, a to pitanje izostaje u “Prljavim anđelima”).
“Twist” je što su ovdje u akciji ramboidna Jake, pardon Jessica, te pripadnice ljepšeg spola koje se infiltriraju u Afganistan noseći burke da bi ih skinule tijekom spašavanja školarki, tj. (na širem planu) borbe protiv fundamentalističkog, patrijarhalnog, ženomrzačkog Islama i stereotipno, jednodimenzionalno oslikanih talibana.
Pa ipak, Campbellu od svega toga nije pošlo za rukom da načini film slojevitijim ili pamtljivijim. Ni akcija nije za nezaborav, kompetentno uprizorena, no mahom formulaična, s neuvjerljivim prizorima računalno generiranih eksplozija a la “Plaćenici 3”. “Dirty Angels” ne uspijeva dosegnuti spektakl “Ramba III” iz davne 1988.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....