Dugo su je crnogorski maslinari sanjali, gradila se i izgradila i nedavno je u Starom Baru svečano otvorena Kuća maslina, lijep, reprezentativan objekt koji bi mogao simbolizirati novu eru crnogorskog maslinarstva.
Otvaranjem Kuće maslina Bar i formalno postaje centar crnogorskog maslinarstva, stvaraju se preduvjeti za još brži i intenzivniji napredak u proizvodnji vrhunskog maslinovog ulja u Crnoj Gori.
Kuća maslina je multifunkcionalni objekt koji sadrži pogon za preradu maslina minimalnog kapaciteta prerade od 250 kilograma na sat te prostor i uvjete za skladištenje, pakiranje i etiketiranje maslinovog ulja.
Tu je i dvorana za edukaciju i sastanke koja treba biti otvorena za maslinare, ali i za druge poljoprivrednike, kao i za realizaciju raznih projekata.
Kuća sadrži i prostor za prodaju maslinovog ulja i drugih autohtonih proizvoda iz Crne Gora te prostor za stručno vođene degustacije maslinovog ulja. Prostor za prodaju će biti opremljen muzejskom postavkom koja će predstaviti barsko i crnogorsko maslinarstvo kroz povijest.
Zbog mnogobrojnih negativnih okolnosti, pandemije koronavirusa, potpuni završetak Kuće maslina je morao biti odložen na određeno vrijeme. I sad je konačno svečano otvorena.
Otvorio ju je predsjednik crnogorske Vlade Zdravko Krivokapić, a na svečanosti su bili i o maslini i njenoj kući govorili i ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Crne Gore Aleksandar Stijović, predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević i predsjednik Društva maslinara Bar Ćazim Alković.
Premijer Krivokapić je ukazao na značaj koje maslinarstvo ima u crnogorskoj tradiciji i istakao da je maslina oduvijek bili simbol mira, suživota i prijateljstva u Baru i Crnoj Gori.
"Maslina predstavlja zajednički imenitelj Mediterana, ona je ujedinila sve ove prostore, a zahvaljujući simbolici može se iskazati kao civilizacijski doprinos kojim su obuhvaćene medicina, ekonomija, religija i filozofija. Crna Gora je država koja u Evropi po glavi stanovnika troši najmanje maslinovog ulja, negdje oko 0,5 l. Hajde da to izmijenimo i dostignemo evropski nivo koji je od 5-6 litara", kazao je Krivokapić.
On je podsjetio i na tradiciju kada su mladići za ženidbu trebali posaditi najmanje 100 stabala:
"To je moguće, kad se hoće. I upravo ovaj prostor bi trebao da bude pokretač svega onoga što se vezuje za našu tradiciju, za njegovanje onog izvornog što imamo".
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aleksandar Stijović je istaknuo kako je Kuća maslina značajan događaj za maslinarstvo i za poljoprivredu, turizam, ali i za zemlju uopće, pošto Crna Gora i Bar službeno dobijaju centar maslinarstva.
"Kuća maslina je kruna zajedničkog rada Vlade, opštine, maslinara i svih onih koji su dali doprinos realizaciji ovog projekta. Opština Bar sa najvećim brojem maslina i najdužom tradicijom, Starom maslinom koja je i zvanično dobila potvrdu da je sa preko 2.200 godina među par najstarijih stabala u svijetu, idealna je kao lokacija za Kuću maslina. Razlog više što smo odabrali ovu lokaciju jeste i što se Bar nalazi između ulcinjskog i bokokotorskog maslinarskog reona. U Kući maslina će se vršiti prerada, i proizvoditi ulje isključivo po standardima EU, pakovanje i etiketiranje ulja, održavati radionice, seminari, obuke, obučavati maslinari, ali i potrošači o organoleptičkoj ocjeni ulja. Za turiste, koji tokom čitave godine posjećuju Stari Bar, tu su prodajni i izložbeni prostor, te će se na taj način vršiti promocija crnogorskih proizvoda, ne samo od masline, već i domaćeg meda, vina, voća, i svega onog što naši vrijedni proizvođači imaju da ponude", kazao je ministar Stijović.
Stijović je pojasnio da nakon izgradnje objekta slijedi i njegovo opremanje, a zatim i utvrđivanje sistema organizacije. Još nije odlučeno kome će biti povjereno upravljanje Kućom maslina.
Pozdravljajući prisutne predsjednik Društva maslinara iz Bar Ćazim Alković je naglasio spremnost Udruženja da pomogne u svim daljim aktivnostima i valorizaciji ovog projekta.
"Maslinarstvo je u Baru važna poljoprivredna grana, ali i mnogo više od toga. Maslina i maslinarstvo za Barane su način života, dio tradicije koja se sa koljena na koljeno prenosi 1000 godina. Barski maslinari su ponosi ponosni što su privilegovani da baš u našem gradu bude sagrađena Kuća maslina, čime i formalno postaje centar crnogorskog maslinarstva.
Naši preci koji su prije više od 2000 godina posadili Staru maslinu na Mirovici i druge stare masline u Baru i postavili temelje maslinarstva na ovim prostorima, postavili su, može se reći i temelje ove kuće. Nije slučajno da je ona postavljena baš ovdje uz zidine drevnog Bara. Ovo je kuća svih crnogorskih maslinara, a njena vrata treba da budu otvorena i drugim poljoprivrednim proizvođačima. Društvo maslinara Bar je bilo aktivni učesnik u svim fazama realizacije projekta, od ideje, planiranja prostora i sadržaja pa sve do konačne realizacije.
Zajedno sa odgovornima u ministarstvu poljoprivrede vodili smo računa o svakom detalju, kako bi danas imali ovako reprezentativan objekat. Zahvaljujemo što su u Društvu maslinara vidjeli partnera i što su prilikom relizacije projekta uvažavali naše mišljenje i potrebe maslinara. Međutim, izgradnjom i opremanjem Kuće maslina posao nije završen, sada smo na novom početku, a to je potpuna valorizacija svih raspoloživih kapaciteta ovog milonski vrijednog objekta."
Maslinari se nadaju da ovo nije objekat gdje će stolovati neka poljoprivrednicima nedostupna administracija ili pored kojeg će se turisti fotografirati i nastavljati dalje. U Društvu maslinara Bar smatraju da je Kuća maslina, uz inicijalnu podršku, samoodrživa i da svi zajedno: crnogorski maslinari, Opština Bar na čijem je zemljištu izgrađena, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, te druge relevantne organizacije i institucije - sinergijom mogu postići da ovo bude reprezent uspješnog projekta države Crne Gore. Vele maslinari Bara:
"Mi smo spremni da za to preuzmemo odgovornost, a nadamo se da smo vas, do sada raealizovanim projektima uvjerili da smo i sposobni za to. Završetak objekta, koji je vrijedan više od milion eura, ponos je ne samo za Bar već i za Crnu Goru i sada je na državnim i opštinskim organima te maslinarskim organizacijama da zajednički pripreme najbolji model upravljanja koji će omogućiti potpunu valorizaciju svih kapaciteta te njenu samoodrživost."
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....